Ankara Gezilecek Yerler | Ankara Gezilecek Yerler Listesi |

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Ankara Gezilecek Yerler
seyahat-rehberi
18 Nisan 2021

Ankara Gezilecek Yerler

1920’lerden bugünlere ülkemizin başkenti olan Ankara geçmiş tarihi ile de adından sıklıkla bahsettirmekte. Geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan kadim başkentin ev sahipliği yaptığı medeniyetlerde bir o kadar zengin. Tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin başında Hititler, Persler, Lidyalılar, Bizanslar ve Osmanlı gibi birçok devletin önemli şehirleri arasında olmuştur.

Ankara ismi kelime anlamı ise Frigce gemi çapası anlamındadır.

Türkiye’de gezilecek yerler listesinde ilk 5 sırada yer alan Ankara, önemi siyasi ve politik olmasının yanı sıra sanayileşme açısından ise oldukça gelişmiş kentler arasında bulunmasındandır.

Ülkemizin en kalabalık ikinci kenti olan Ankara içerisinde bulunan tarihi ve arkeolojik eserlerin yanı sıra coğrafi olarak bereketli topraklara sahiptir.

Ankara yıllar içerisinde gelişen yapısı ile turizm açısından da oldukça gelişen kent sıralaması arasında bulunurken, önemli kaplıca ve hamamlara sahip olması ile yerli turistlerin daha çok tercih ettiği şehirlerarasında yer alıyor. Ankara gezi rehberi ile en uygun ve ucuz uçak bileti satın almanız için avantajliseyahat.com akıllı sorgulama ekranı ile Ankara uçak bileti satın almanız mümkün. Ankara hakkında merak edilenleri sizler için inceliyoruz.

Yılın her ayı sizlerin tatil veya ticari olarak tercih edebileceği Ankara şehri için yurt içi uçak bileti yanı sıra yurt dışı uçak bileti satın alarak direk olarak istediğiniz noktaya seyahat edebilirsiniz. 

Ankara gezilecek yerler daha detaylı bili almak için şehir rehberi sayfamızı ziyaret ederek Ankara hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ankara şehir rehberi okumak için tıklayınız.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ulus da At pazarı Meydanı olarak da bilinen semtinde 1921 tarihinde kurulmuştur. Müze iki Osmanlı yapısı içerisindedir. Biri Veli Mahmud Paşa bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır. İçindeki eserler ilk başlarda Hititlere aitken, daha sonra farklı medeniyetlerden eserlerde toplanarak sergilenmeye başlamıştır. Paleotik çağdan günümüze kadar pek çok eser bulunmaktadır. Müzenin girişinde 1997 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü bulunmaktadır. Tarihe ve arkeolojiye meraklı ve ilgisi bulunan kişilerin muhakkak görmesi gereken bu müzeye giriş ücreti 45 Türk lirası olmakla birlikte haftanın her günü açıktır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara’nın Ulus Meydan’ında bulunan müzenin yapımına 1915 tarihinde başlanmıştır. Yapımına başlarken planlamasında İttihat ve Terakki partisinin binası olması düşünülürken, 1920 ila 1924 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılmıştır. Bir ara da Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi olarak da işlevine devam eden yapı, 23 Nisan 1961’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi olarak kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı Müzesi ismini ise Atatürk’ün 100. Yaşına binaen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından almıştır. Müzede savaştan kalan anlaşmalar, belgeler, telgraflar, yazışmalar ve hatıralar bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretleri 12 Türk lirasıdır. Pazartesi günleri haricinde, diğer günler açık bulunan müze 09.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul etmektedir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi, II.TBMM Binası

2.TBMM binası olarak anılan yapı 1960’da son bulan işleyişi sonrasında 1981 yılında Ankara Cumhuriyet Müzesi olarak adlandırılarak halkın hizmetine sunulmuştur.

Müze içerisinde yer alan sergi alanında ilk yılların başbakanına ait eşyalar alınan kararlar ve dönemin onaylanan kararnameleri yer almaktadır. Ankara Cumhuriyet Müzesinin bina yapısı tipik Selçuklu mimarisini sergilemektedir.

Önemli yasaların ve dönemin karar yargılarının hayata geçirildiği dönemin en önemli binası olan bu yapıyı hafta içi her gün ziyaret edebilirsiniz. Halen o dönemin işleyişi ve tarihi hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz bu yerde farklı gözlemlere yer bulabilirsiniz.

Ankara Cumhuriyet Müzesi Açılış Saati: 09:00 ile 18:00 arasındadır. Müzeye giriş ücreti 12 TL Müze kartınız bulunuyorsa ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz.