Genel Bakış

Doğunun incisi, harabeleri ile kaleleri ile tarihe tanıklık eden hikâyeleri ile gezilmeye görülmeye değecek illerden bir tanesidir. Nice destanlara konu olmuş, tarihteki en büyük zaferlere ev sahipliği yapmış bir ilimizde gezilecek yerler çoktur. Yemekleri, Anadolu kültürünün en samimi ev sahipleri ile gelen ziyaretçilerin hiç unutulmaz anlar yaşadığı bu yere gitmek isteyenler için uçak ile ulaşım bulunmaktadır.


Varto Kayalıdere Harabeleri (Kale Kasabası)


Kalıntılar, Muş merkezine 40 km, Varto şehrine 20 km mesafedeki Kayalıkaya köyünde bulunmaktadır. 1965 yılında keşfedilen kale, tapınak mezarı ve şarap mahzeni gibi kalıntılar Urartu dönemine aittir. Tarihi kalıntılar gizli bir hazine gibi ziyaretçilerini bekliyor. Burada bulunan bronz aslan heykeli, ok uçları ve iğneler gibi malzemeler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor.


Muş Kalesi


Şehrin merkezinde bulunan kale, Muş'un en eski yerlerinden biri ve şehrin simgesi. Ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Hz. Ömer zamanında Müslümanlar tarafından fethedilen kale çeşitli savaşlardan sağlam çıkmış, bir kısmı bu savaşlar sırasında yıkılmış ve birçok tarihi değer de yerle bir olmuştur. Ancak, engebeli tarihi sokaklara inatla meydan okurcasına bu güne kadar ayakta kaldı. Şimdi parka dönüştürülen Muş Kalesi, insanlar için piknik alanına dönüştü.


Hasbet Kalesi


Gizemli bir tarihi eser olan kale, doğal afetlerden ağır hasar almış olsa da, surlarının bir kısmı ve iki kulesi sağlam kalmış. Kızıl Dağ'ın doğusunda yer alan kalenin kesin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir.


Mushet Kalesi


Mushet Kalesi, Kızıl Dağ'daki bir başka kaledir. Urartlar tarafından Horasan havanı kullanılarak yapıldığı sanılmaktadır. Hasbet Kalesi'ne benziyor.


Malazgirt Kalesi


Malazgirt beldesinde bulunan kale heybetli görünümü ile ziyaretçilerini bekliyor. Birbirine paralel uzanan kalenin etrafındaki iki sur onarılmıştır. Birçok savaştan etkilenen kalenin burçları ilgi çekicidir. Kale, medeniyetlere tanıklık etmiş ve tarihi öneme sahiptir. Bu çeşmenin her yıl 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında yılanlarla dolduğu biliniyor. Seyahatiniz bu tarihlere denk geliyorsa bu çeşmeyi ve yılanları görme şansınız olabilir.


Katherine Kalesi (zincirlenmiş)


Malazgirt'te Katrin Dağı'nda yer almaktadır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalan kalenin Malazgirt'e zincirli bir köprü olarak bağlandığına inanılıyor.


Tikizli Kalesi


Tikizli Malazgirt köyündeki kalenin Urartu uygarlığına ait olduğu ortaya çıktı. Duvarları glikolitik yönteme benzer şekilde iri taşların üst üste yığılmasıyla inşa edilmiş bir kaledir.


Bostankale Kalesi


Malazgirt'e 10 km uzaklıkta, Urartu döneminde büyük bir kayaya oyularak yapılmış kaledir.


Aslanlı Han


Aslanlı Han'ın Selçuklu dönemine ait eserlerinin çoğu harap; Handan geriye kalan aslan heykeli ise Muş'un vali konağının bahçesinde bulunuyor ve ziyaretçilerini bekliyor.


Arak Manastırı (Kilise)


4. yüzyılda kurulan Arak Manastırı, adını bulunduğu Arak (Kepenek) köyünden alır; Farsça şarap "arak" kelimesi, köyün eskiden üzüm yetiştirilen ve şarap yapılan bir yer olduğunu gösterir. Havariler Manastırı adı da manastır için kullanılmaktadır. Bu manastır, Hıristiyanlıkta yaygın olmayan Gregoryen mezhebi mensupları tarafından kullanılmıştır. O dönemde zulmüyle tanınan Muşlu Komitach Ermeni Symbat'ı da bu manastıra yerleşmiş ve eğitim görmüştür. Bu açıdan bu yapı tarihi bir öneme sahiptir.


Yıldız Han


Muş'un merkezinde iki katlı bir bina olarak inşa edilen Yıldız Han, Selçuklu mimarisinin eserlerinden biridir. Alt katlar dükkân, üst katlar otel olarak kullanılıyordu. Otel, 1916'daki Rus işgali sırasında ağır hasar gördü.


Çengilli (Beyaz) Kilisesi


Hristiyanlıktaki Most Holy Çengilli Kilisesi, diğer adıyla Şanli Sırp Garabet Kilisesi, Muş'a 60 km, uzaklıktaki Chengilli Köyü'nde bulunuyor ve ilk zamanlarda ateşe tapanların ibadet yeri olarak kullanılıyordu; Sasani döneminde Hristiyanlar tarafından kullanılan bir kilise olmuştur. Bugün tarihi bir yapı olarak sizleri bekliyor. Yerliler de renginden dolayı Beyaz Kilise olarak adlandırıyorlar. Kilisenin çoğu hasar görmüş, sadece bazı kısımları kalmış. Kalıntılar özellikle Hıristiyan turistler için ilgi çekicidir. Bu sadece tarihsel açıdan değil, aynı zamanda dini açıdan da önemlidir.


Meryem Ana Kilisesi


Kent merkezinde yer alan kilisenin yapım tarihi bilinmemekte olup, hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Muş'taki bu kiliselerin yanı sıra Sirong Kilisesi, Kirköy'deki Kirkayak Kilisesi ve Kızılağaç kasabasındaki Kızıl Kilise kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz.


Murat Nehri ve Muş Köprüsü


Murat Nehri üzerindeki Selçuklu mimarisi unsurlarına sahip köprü, Muş ile Varto arasında, şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunuyor. Kesin yapım tarihi bilinmeyen bir köprüye ait bir yazıt bulunmuş ve bu yazıttan öğrendiğimiz kadarıyla köprünün 1817 yılında onarıldığı sanılmaktadır. Bugün tüm ihtişamı ve gizemi ile siz ziyaretçilerini keşfedilmeyi bekliyor.


Chatunsky Köprüsü


Malazgirt'teki Hatun Köprüsü, Selçuklu dönemine ait ender köprülerden biridir. Bu özellik dikkat çekiyor. 10 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindedir. Muş'taki bu tarihi binayı ziyaret etmenizi öneririz.


Kız Köprüsü


Muhtemelen o dönemde burada yaşayan kraliyet kızları tarafından yaptırılan Jungfrauenbrücke'nin hikâyesi ile merak uyandırıyor. Jungfrauenbrücke, Malazgirt'te yer almaktadır. 3 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğindedir.


Muş HakkındaDoğu Anadolu bölgesinin Çavuşdağı eteklerine kurulmuş olan ve merkezi ile aynı ismi taşıyan Muş tarihe ışık tutan kentlerimizden biridir. Etrafı kalelerle çevrilidir. Birçok turistik yerleri ile turizme büyük katkıları olur. Helimaşı çorbası, hez dolması ve Muş böreği gidenlerin yemeden dönmek istemediği lezzetlerdendir. Kuzeyinde Erzurum, güneyinde Diyarbakır ve Bitlis, doğusunda Ağrı ve batısında Bingöl yer alır. Yerli halkı Türkmen, Terekeme ve Azerbaycan Türkleri ile Ahıska Türklerinden oluşur. Geleneksel el sanatları yöre de geçim kaynakları arasındadır.

Tarihi Turistik Yerler


Doğa ve tarihi kalıntıları ile gezilip görülecek turistik alanları çoktur. Bulanık, Muş, Malazgirt Ovaları, Bingöl Dağları, Hamurpet Gölü, Murat Irmağı ve vadisi doğal güzellikler ile doludur. Haçlı ve Kaz Gölü göçmen kuşlara ev sahipliği yapan yerlerdir. Sessizlik ve sakinlik arayanlar için gezi rotasına eklenecek noktalardandır. Kışın Güzeldağ Kayak Merkezi de insanların ziyaret ettiği ve tatillerini geçirdikleri noktalar arasındadır. Şehrin en eski kalıntıları arasında bulunan Muş Kalesi, manzara keyfi yaşamak isteyenler için idealdir. 


Bursa Muş Uçak BiletiMuş'u tarihi mirası, doğal güzelliği, zengin kültürü ve lezzetli yöresel mutfağı ile keşfetmeye hazır olun! Bursa Muş uçak bileti, uçuş seyahatinizi güvenli kılmak için Bursa Muş güzergâhında size eşlik ediyor. Hava yolculuğunu keyifli bir seyahate dönüştüren Bursa Muş uçak bileti, Bursa Muş arasında konforlu ve güvenli seyahat etmeniz için tüm imkânları size sunuyor.

Bursa Muş uçak bileti ile elde edeceğiniz seyahatlerde deneyimli uçuş ekibi ile Bursa Musa'ya güvenle ulaşabilirsiniz. Serinletici içecekler ve güler yüzlü bir uçuş görevlileri ile yolculuğunuza başlayabilirsiniz.


Avantajlı Bursa Muş Uçak Bileti


Muş seyahatinizde ucuz Bursa Muş uçak biletini kullanmak için önce rotanızı planlamanız gerekir. Seyahat zamanına karar verdikten sonra Bursa Muş uçak biletleri için uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Bursa Muş uçak biletini online kanallardan satın alabilirsiniz. Online sistem üzerinden satın aldığınız ucuz Bursa-Muş uçak bileti ile havalimanına gelmeden önce mobil check-in yaparak havalimanında bekleme süresini en aza indirebilirsiniz.


Seyahatlerinizde online olarak satın alacağınız Bursa Muş uçak bileti fiyatlarının daha ucuz seçenekler sunabileceğini unutmamak önemlidir. Esnek bir seyahat tarihiniz varsa, Bursa Muş uçak biletini önceden satın alabilir ve ekonomik seyahatinizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.


Bursa Muş Aktarmasız Uçuşlar


Günün her anı için doğru seçenekleri bulabileceğiniz online Bursa Muş uçak bileti satışı, misafirlerine bilet alırken de pratik çözümler sunuyor. Bursa Muş uçak biletini online kanallardan rezerve edebilirsiniz. Bursa Muş uçak bileti, minimum 72 saat, maksimum 355 gün süreyle online olarak rezerve edilebilmektedir. Biletinizin fiyatı, rezervasyon tarihindeki zaman çizelgesinde belirlenir. Bursa Muş uçak bileti, seyahatinizi keyifli hale getirmek için sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


Alternatif Olarak Bursa’dan Yapılan Uçuşlar Hangileridir?


Bursa şehrinden direk olarak yapılan uçuşlar Bursa Erzurum uçak biletiBursa Gaziantep uçak bileti ve Bursa Trabzon uçak bileti olarak direk uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Aktarmalı olarak Ankara ve İstanbul havalimanından uçuş seferi sorgulaması yapılmaktadır. Yaz aylarında direk uçuşların sıklık ile yapılmasının yanı sıra kış aylarında aktarmalı seferler gerçekleşmektedir.


Bursa Muş Arası En Hızlı Yolculuk Süresi Nedir?Bu rotadaki en hızlı ulaşım şekli 1 saat 40 dakika süren uçakladır. Bu süreye havaalanında bekleme süreleri dahil değildir.


Bursa Muş Arası Uçuş Yapan Havayolları


Anadolu Jet en çok uçuş yapan havayoludur. Anadolu Jet Hava Yolları gibi iki şehir arasında çok sayıda uçuş sunmaya devam eden ve kolayca bilet bulabileceğiniz firmaları listeleyebilirsiniz. Mevsimsel değişiklikler saklı kalmak kaydıyla, 1 havayolu hala bu güzergahta uçuş gerçekleştirmektedir.


Muş Havalimanı UlaşımBursa-Muş uçak bileti ile yapacağınız seyahatlerde varış noktanız olan havalimanı, şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Muş Havalimanı'ndan şehir merkezine otobüs, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım araçları ile ya da özel araç ile ulaşabilirsiniz. Araçla yaklaşık yarım saat uzaklıktaki şehir merkezine ulaşmak için hareket saatinizden itibaren ulaşım hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Taksi

Muş Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek taksi. Taksi ile kısa sürede merkeze ulaşabilir ve trafik durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere göre daha ucuza kullanabilirsiniz. Havalimanında günün her saatinde çalışan taksiler bunu göz önünde bulundurarak sizin için iyi bir seçim olabilir.


Otobüs

Muş Havalimanı'ndan şehir merkezine otobüsler var. Taksilere göre daha ucuz bir alternatif olan otobüsler sizi yaklaşık yarım saatte şehir merkezine götürecek. Uçaktan indiğiniz andan itibaren otobüsle rahat ve beklemeden gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.


Araba Kiralama

Havalimanı binasında bulunan araç kiralama firmalarından araç kiralayarak şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu hizmet, Muş Havalimanı'ndaki araç kiralama şirketlerinden alınabilir. Araç kiralama firmaları arasından seçim yapabilirsiniz; Muş Havalimanında Veysel baba Rent A Car yer almaktadır.


Bursa Havalimanı UlaşımBursa Yenişehir Havalimanı ilk olarak şehir merkezine 50 km uzaklıktaki Yunuseli mevkiinde askeri havalimanı olarak hizmete açılmış, ardından kargo uçakları kullanılmaya başlanmıştır. 2001 yılında sivil havacılığa açılmıştır.

Bursa-Muş uçak bileti ile havalimanından Ankara üzerinden Muş'a seyahat edebilirsiniz. Bu havalimanından ayrıca Almanya'da Düsseldorf ve Kuveyt'e, Kıbrıs'ta Lefkoşa'ya uluslararası uçuşlar var. 2 milyon 250 bin kişi kapasiteli havalimanı 5600 metrekare üzerine inşa edildi.


Türkiye'nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Bursa, alternatif ulaşım seçenekleri de sunuyor. Yenişehir Havalimanı şehre hizmet vermektedir. Buradan Türkiye'nin diğer şehirlerine Ankara bağlantılı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca şehir içi ulaşımda BursarayBurtram tren sistemleri, otobüs ve deniz otobüsleri, deniz uçakları ve Burulaş denilen İstanbul gibi yakın şehirlere helikopter taksi gibi toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Şehir içinde tren veya tramvay ile dolaşabilirsiniz.


Otobüs

Bursa'nın merkezinden Ankara Yolu boyunca giden 80 numaralı otobüse binerek havalimanına gidebilirsiniz. Otobüsler çok sık çalışmıyor. Otobüs saatlerine Bursa Belediyesi ulaşım web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Dolmuş

Ayrıca Bursa Doğu Garajı'ndan kalkan minibüslerle de havalimanına gidebilirsiniz.

Taksi

Bursa'nın hemen her yerinde taksi durakları bulunmaktadır. Havalimanına taksi ile kolayca ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerine dikkat etmeyi unutmayın.