Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Alanya Gezilecek Yerler

 

Antalya’ya uzaklığı 140 km olan Alanya aynı zamanda Antalya ilinin en büyük ilçesidir. Kalabalık olan nüfusu zaman zaman ayrı bir ilçe olması konusunda gündem olmaktadır. Tarihin en eski yerleşim bölgelerinden birisi olan Alanya hakkında ne zaman kurulduğu ya da hangi tarihlerden ilk şehir esintileri oluşturduğu net olarak bilinemez. En eski tarih olarak 1800’lü yılların ortalarında şehir oluşumu olduğu arkeolojik eserlerle yanıt bulmaktadır.

Kuruluş tarihi itibari ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere birçok devletin önemli merkezi şehirleri arasında yer almıştır. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemi gemi ve liman alanı olma özelliği ile ön plana çıkmıştır.

Kurulan devletlerin çoğu buraya farklı isimler nitelendirmiştir. Günümüze kadar uzanan serüveninde Selçuklu dönemi hükümdarı I. Alaaddin Keykubat’ın isminden ilham alarak buraya Alaiye denilmiştir. İlerleyen dönemde bu isim kullanılarak Cumhuriyet dönemi ile beraber Alanya olarak çevrilmiştir. Uzun kordon sahilleri, tertemiz havası ile Türkiye’nin ünlü turizm beldesi olma özelliği ile yurt dışından çokça yabancı turistin uğrak noktasıdır. Özellikle Rusya, Hollanda, Romanya ve Almanya için yaz tatil noktası olarak fazlaca ziyaretçi alır.

Alanya Gezi Rehberi

Tarihi mizansen sunumu ile Alanya Kalesi sizlerin şehre ilk girişinizde sizleri Karşılamakta. Alanya Kalesi tarihi ve gezi rehberi olarak birçok farklı noktası bulunan Alanya şehri tamamen minimal sunumu ile görüntü kirliliğinden uzak olarak dikkat çekmekte. Şehrin merkez konumu itibari ile otel ve tatil köyü olarak farklı yapıları da içerisinde barındırıyor. Özellikle yaz turizminde çok fazla yerli ve yabancı misafir ağırlayan Alanya ilçesi Kemer ve İncekum olarak çok fazla ziyaretçinin uğrak noktası. Alanya gezi rehberi olarak listelediğimiz gezilecek yerleri detaylı olarak sıraladık.

Alanya Kalesi

Orta Çağ’dan günümüze uzanan Alanya Kalesi günümüz eserleri arasında en dikkat çeken yapılar arasında. Adeta açık hava müzesi olma konumunda bulunan Alanya kalesi burçları ve surları ile görülmeye değer bir yapı. Selçuklu dönemi I.Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Alanya kalesi eski zamanlar da tersane ve liman hizmeti ile Osmanlı dönemine de hizmet etmiştir.

6.5 km uzunluğa sahip surları ile Alanya Kalesi 140’ı bulan burç yapısı ve 400 sarnıcı ile 1000 yıldır tarihin en görkemli kaleleri arasında ayakta kalmayı başarmış. Alanya’nın şehir simgesi haline gelen bu zenginliği mutlaka görülmeye değer ziyaret yerleri arasında.

Leartes Antik Şehri

Şehrin güney dağ yamaçlarına kurulmuş olan Leartes antik şehri ne zaman kurulduğu hakkında net bir bilgi sağlanamamakta. Bölge de bulunan taş bir tablet üzerinden alınan bilgi de Antik Şehrin M.Ö 6 yüzyılda kurulduğu hakkında bilgiler yer alıyor. Şehrin içerisinde Tiyatro, Sarnıç ve Konutlar olduğu hakkında bilgilere rastlanmıştır.

Dim Çayı

Toroslardan uzanarak 60 km yol izleyerek Akdeniz’e dökülerek Dim Çayını oluşturmuştur. Turizm’e ve ilçeye olan katkısı ile göz önüne çıkan Dim Çayı yaz ve kış olmak üzere soğuk suları ile de ayrıca dikkat çekmekte. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin durak noktası olan Dim çayı, yüzmek için alternatif noktalar arasında. Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan Dim çayı turizm tesisi olarak milli park görevi de görmektedir. Dim çayı yol tarifi sırasında çokça göreceğiniz piknik alanları, restoran ve kafeler ile tamamen yabancı turistlerin yoğun ilgi noktasıdır. Dim çayı Alanya uzaklığı merkeze 29 km 35 dakikalık mesafeye sahiptir. Dim çayı 2021 giriş fiyatları güncel olarak tesis tercihine göre değişebilir.

Alanya Hakkında

Alanya geçmiş medeniyeti ve tarihi ile ihtişamlı şehirlerin başında gelmektedir. Özellikle Alanya hakkında 1800’lü yıllara ait önemli arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. İçerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Alanya Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devletlerine ev sahipliği yapmıştır. Selçuklu dönemi I. Alaaddin isminden ilham alarak Alaiye adı bu kente verilmiştir. Günümüz Cumhuriyet dönemi ile bu isim Alanya olarak değişmiştir. Alanya hakkında, ticaret ve turizm kenti olması ile ülkemizde en ünlü şehirlerden birisi olma konumundadır.

Alanya Uçak Bileti

Alanya uçak bileti, satın alarak hızlı bir şekilde Alanya’ya ulaşım sağlamanız mümkün. İstanbul - Alanya uçak bileti aldığınızda direk olarak ilçeye ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca Antalya uçak bileti aldığınız da 2 saat uzaklıkta olan Alanya ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında en uygun Alanya uçak biletine olan talep çok fazladır. Thy ve Pegasus, Anadolu Jet yaz aylarında promosyon uçak bileti kampanyaları ile ucuz uçak bileti fırsatı sunmaktadır.

Anadolujet Alanya Uçak Bileti

Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanından direk olarak Anadolujet Alanya uçak bileti satın alarak şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alanya Pegasus Uçak Bileti

Pegasus havayolları, Alanya havalimanı uçuşları sadece Sabiha Gökçen Havalimanından sağlanmaktadır. Alanya Pegasus uçak bileti alırken gidiş kısmını kontrol ediniz.

Türk Havayolları Alanya Uçak Bileti

Thy uçuşları Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı olarak aktarmalı-direk uçuş seferleri olarak düzenlenmektedir. Türk havayolları Alanya uçak bileti alarak Alanya şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alanya Ulaşım

Alanya ulaşım, havayolu ve karayolu olarak kolayca ulaşım sağlanabilecek şehirlerarasında olan Alanya, kısa mesafesi ile Antalya’nın ilçesidir. Antalya havalimanı yanı sıra çok fazla ziyaretçi alması ile şehrin ikinci havalimanı Alanya Gazipaşa havalimanı olarak ilçeye yapılmıştır. Yaz aylarının özellikle çok sık uçuş seferleri ile İstanbul,Ankara olarak yurt içi uçuş seferi düzenlenirken ayrıca Yurt dışı ülkelere de uçak seferleri yapılmaktadır. Rusya, Fransa, Hollanda, Almanya ülkelerine direk Gazipaşa Havalimanından uçuş seferi yapılmaktadır. Ayrıca Lufthansa ve FlyDubai havayolları buradan yurt dışı seferleri düzenlemektedir.

Alanya Havalimanı Havaş

Alanya Havalimanı HAVAŞ ile ulaşım sağlanırken özellikle vip transfer ve havalimanı transfer ile Gazipaşa havalimanı, şehir merkezi ulaşım sağlamak mümkün. Sürekli olarak saat başı havalimanı içerisinde bulunan duraklardan HAVAŞ otobüslerine ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Gazipaşa Havaalanı içerisinde araç kiralama şirketleri 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Online olarak uçuş öncesinde rezervasyon yaparak araç kiralayabilir yada havalimanından direk olarak hizmet alabilirsiniz.