Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Almatı'da Gezilecek Yerler

Kazakistan'ın eski başkenti olan alması günümüzde modern bir şehir olarak varlığını sürdürüyor. Ruslar tarafından kurulan Almatı geçmişte sınır kalesi görevini üstlenmiştir. Dolayısıyla tarihi özelliklere sahip olan bu kozmopolit şehir günümüzde alışveriş merkezlerinin bulunduğu ve lüks restoranların olduğu bir yerdir. Modern tasarlanan yüksek binalar şehrin her tarafından yükseliyor. Etrafı dağlarla çevrili olduğu için doğal güzellikleri görmeye değer bir yerdir.

Ayrıca tarihi öneme sahip İpek yolu güzergâhında bulunduğu için önemli bir ticaret merkezi olarak da kullanılıyor. Almatı’ya seyahat düzenlemek isteyen kişiler burada gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak istediklerinden dolayı bizlerde yazımızı bu doğrultuda hazırlıyoruz. Almatı’da görülmesi gereken yerler ve şehir hakkında bilgileri kısaca işliyoruz.

Kök Töbe (Yeşil Tepe)

Almatı'nın en yüksek bölgesi olan Yeşiltepe şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Şehir manzarası izlemek isteyenlerin en popüler noktası burasıdır. TV kulesi olarak bilinen şehrin en yüksek binası burada bulunur. Yoğun ziyaretçi ağırlamasından dolayı tepenin noktasında oturulabilecek kafe ve restoranlar bulunuyor.

Ayrıca çocuklu aileler için çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri oyun alanları bulunuyor. Yeşil tepeye gitmek isteyenler Cumhuriyet sarayı arkasında bulunan teleferiği kullanarak buraya çıkabilirler. Teleferiğin çalışma saatleri şu şekildedir: Pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri saat 11 ile gece 12’ye kadar hizmet veriyor. Salı günleri ise 16.00 ile 24.00 saatleri arasında çalışıyor. Cuma cumartesi ve pazar günleri ise 11.00 ile 01.00 arasında hizmet veriyor.

Büyük Almatı Gölü

Büyük Almatı gölü doğası ve manzarası ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Gölün en önemli özelliği ise deniz seviyesinden 2511 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ayrıca etrafı dağlarla çevrili olduğu için dağın rengine göre su şekil alır. Dolayısıyla göl her mevsim farklı bir renge bürünüyor. Göle yakın bir konumda bulunan Tanrı Dağları Astronomik gözlem evi görmek isteyenler için otobüsler aracılığıyla ulaşım sağlanabiliyor.

Panfilov Parkı

Popülerliği ve içerisindeki mekânları ile Panfilov Parkı yoğun ziyaret edilen alanlar içerisinde bulunuyor. Park adını Ivan Panfilov olarak tanınan Rus kahramandan alıyor. Park içerisinde sergi alanları, müzeler ve çeşitli etkinlik alanları bulunuyor.

Zenkov Katedrali

Panfilov parkı içerisinde yer alan Zenkov Katedrali önemli bir şaheserdir. mimar zenkov tarafından tasarlanan ve özgün bir mimariye sahip olan bu yapıt dünyanın en uzun ahşap yapıtları içerisinde yer alıyor. Daha çok Rus mimari tarzı ile dizayn edilen yapıt eskiden kamu kuruluşları tarafından kullanılsa da günümüzde katedral olarak ibadete açılmış bir eserdir. Rus Ortodoks kilisesinin yönetiminde bulunan zenkov katedrali iç tasarımı ve dekorasyonu ile de dikkatleri çekiyor.

Almatı Merkez Cami

Ülke nüfusunun yarısından fazlasını Müslümanlar oluşturuyor. Aynı şekilde Almatı’da Müslümanlar tarafından kullanılan bir şehirdir. Dolayısıyla burada bulunan Müslümanların ibadetlerini rahat yapabilmeleri için 1999 yılında cami inşa ediliyor. Kazakistan’ın en büyük camilerinden birisi olan bu yapıt kubbesi ve minaresi ile görkemli bir yapıttır. Türk mimari tarzında dekore edilen ve tasarlanan cami günümüzde Müslümanlar tarafından ibadet edilmek üzere kullanılıyor. Bu nedenle Türkiye’den Almatı’ya seyahat düzenleyen ziyaretçilerin ilk uğradıkları yerdir.

Yeşil Pazar

Şehir halkının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için Yeşil Pazar kapalı olarak tasarlanmıştır. Pazar içerisinde sebzeler, şarküteri ürünleri, kıyafetler ve kuruyemiş tarzı yiyecekler bulunuyor. Pazar içerisinde keyifli bir şekilde gezerek ihtiyaç duyduğumuz pek çok şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca Yeşil pazar etrafında açık olarak tasarlanan pazarlarda bulunuyor.

Almatı Hakkında

Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan Almatı eskiden Kazakistan’a başkentlik yapmış bir şehirdir. Kazakistan’ın resmi dili Kazakça dini ise Müslümandır. Almatı ismini elmadan alıyor. Çünkü elmanın en çok yetiştiği yer burasıdır. Şehir yeşil alanları, düzgün imar edilmiş sokakları, evleri ve konaklama merkezleri ile hemen dikkatleri çekiyor.

 Modern bir şekilde tasarlanan şehir Orta Asya ülkeleri içerisinde en bilindik yer olarak tanınıyor. Son derece lüks araçlar, restoranlar, oteller ve mağazalar bulunuyor. Almatı seyahati düzenleyen vatandaşların 30 günden fazla kalması halinde vize alması gerekiyor. Dolayısıyla Kazakistan başkonsolosluğundan randevu talep etmek gerekir.

Almatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Orta Asya coğrafyası karasal bir iklime sahip olduğu için kış ayları soğuk ve sert geçer. Dolayısıyla ziyaretçilerin daha çok mevsim şartlarını göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir. En uygun zaman dilimi ilkbahar ve yaz ayları olarak tercih ediliyor. Bunun dışında Almatı’ya gidip kayak yapmak isteyenler de kış mevsimini tercih ederek keyifli bir tatil geçirebilirler.

Almatı’da Konaklama

Kazakistan denilince ilk akla gelen şehirlerden biri olan Almatı metropol görevi görüyor. Bu nedenle düzenli ve planlı bir şekilde imal edilen şehirde her türlü faaliyeti ve etkinliği bulabilirsiniz. Bunların dışında konaklama amacıyla kullanılan lüks oteller bulunuyor.

Sovyet Sosyalist Rusya’nın izlerini taşıyan şehirde konaklamak amacıyla şehir merkezi tercih ediliyor. Çünkü merkezden her yere kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Burada bulunan hotel Saya, Almaty Hotel, Berkana hotel, D’rami otel ve Otrar otel tercih edilebilir.

Almatı’da Ne Yapılır?

Köklü bir tarihe sahip olan Almatı’da tarihi mekânlar ziyaret edilerek geçmiş dönemlere yolculuk yapılır. Şehir merkezinde bulunan yeşil piknik alanları dinlenmek için huzur verici bir yapıya sahiptir. Kış aylarında seyahat etmek isteyenler burada kayak yaparak keyifli spor yapmış olurlar. Kültürel faaliyetlere önem verilen şehirde birçok opera, bale ve tiyatro gösterileri de düzenlenir.

Gece Hayatı

Almatı’da gündüzleri hareketlilik yaşandığı gibi geceleri de Orta Asya’nın en iyi etkinlikleri burada düzenlenir. Canlı bar kültürü şehri cazip hale getirdiği gibi Orta Asya’nın diğer şehirlerinden gelen ziyaretçilerin de dikkatini çekiyor. İthal bira içmek ve canlı müziğin tadına varabilmek için bu barlarda eğlenebilirsiniz.

Almatı’da Ne Alınır

Gogol olarak adlandırılan alışveriş caddesinde birçok mağaza bulunuyor. Bu mağazalarda Avrupa ve Asya’ya ait birçok marka ürünü bulabilirsiniz. Ayrıca büyük alışveriş merkezlerinde giyim, hediyelik eşya, kozmetik ürün, küçük ev aletleri, kürk, takı ve geleneksel ürünler görebilirsiniz. Buradan alacağınız yöresel ürünler ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Önemli Günler

Ülkemizde olduğu gibi Kazakistan’da da 1 Ocak yılbaşı olarak kutlanır. Aynı şekilde Nevruz Bayramı da Kazakistan’da tatil ilan edilerek kutlanıyor. Ülkede Cumhuriyet Bayramı 25 Ekim’de, bağımsızlık günü ise 16-17 Aralık tarihlerinde kutlanıyor.

Orta Asya Türklerinde Nevruz yeni bir yılı simgelediği için önemli bir gündür. Bu nedenle birlik ve beraberliği simgeleyen bu gün ülkede tatil olarak kutlanır. Kazakistan’da bir ay boyunca çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Özellikle düzenlenen at yarışları büyük bir keyifle izlenir.

Kazakistan’ın para birimi Tenge’dir. Bu nedenle euro ve dolarları Tenge’ye çevirmek gerekiyor. Ülke karasal bir iklime sahip olduğu için gece gündüz sıcaklık farkı fazladır. Bu nedenle Almatı’ya uygun kıyafetler götürmek gerekir. Burada bulunan özel sağlık merkezleri pahalı olduğu için sağlık sigortası yaptırmak daha faydalı olacaktır. Ayrıca ülkede yaygın olarak kullanılan diller arasında Rusça ve Kazakça bu günler.

Almati Uçak Bileti

Ucuz Almatı uçak bileti almak isteyenler gidecekleri dönemi belirlemeleri gerekir. Her mevsim Almatı’ya uçak seferleri bulunuyor. Kış aylarında Almatı pek tercih edilmediğinden dolayı uygun uçak bileti bulmak mümkündür. Bu konuda size yardımcı olacak ve en uygun uçak bileti alacağınız site avantajliseyahat.com’ dur. Güvenilir hizmet imkânı sunan siteyi başka siteler ile karşılaştırarak en ucuz uçak biletlerinin burada satışa sunulduğunu göreceksiniz. Aktarmalı uçuşlar ile birlikte İstanbul’dan direk seferler de bulunuyor.

İstanbul havalimanlarından kalkan uçaklar Almaty havalimanına iniş yapıyor. Yolculuk yaklaşık olarak 4-5 saat sürüyor. Avantajliseyahat.com sirkesini günlük takip ederek en uygun uçak biletini anlık yakalayabilirsiniz. Sitede güncel uçuşlar ve tarihlerini detaylı bir şekilde görerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Almati Uçak Bileti Fiyatları

Almati uçak bileti ve Almati uçak bileti fiyatları dönemsel kampanyalar şeklinde satışa sunulmaktadır. Air Astana ve Kazakistan Hava Yolları ile İstanbul Almati uçak bileti ve rezervasyon işlemlerinizi avantajliseyahat.com web adresinden online veya telefon üzerinden tamamlayabilirsiniz. Almati uçak bileti telefon seçenekleri ile 7 gün 24 saat destek alabilirsiniz.

Almati’ye Uçuş Gerçekleştiren Hava Yolları Hangileri

Kazakistan uçak bileti seçeneklerinde Türkiye’den direk olarak uçuş seferi düzenlenen şehir Almati uçak bileti olarak düzenlenmektedir. Almatiye direk olarak sefer düzenleyen havayolları, Air Astana, Türk Havayolları ve Pegasus Airlines karşılıklı olarak uçuş gerçekleştirmektedir. Promosyon ve Esnek, Business uçak bileti seçeneklerini sorgulayarak bilet satın alabilir veya rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz.

Avantajlı Seyahat Almatı Uçak Bileti

Almatı seyahati ile unutulmayacak keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin avantajliseyahat.com sitesinden alacakları uygun uçak biletleri sitenin blog sayfasında mevcuttur. Bizler de bu kampanyalardan yararlanmak istiyorsanız sitemizi ve güncel kampanyalarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz her konuda çağrı merkezimizi arayarak merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Almatı Aktarmasız Uçuşlar

Avantajliseyahat.com pek çok yeri gizemli bir uçak seferleri ile güvenilir hizmet sunuyor. Bu doğrultuda uçak bileti almak isteyenler sitemizin mobil uygulamasını indirerek düzenlenen kampanyalardan ve duyurulardan kolayca haberdar olabilirler. İstediğiniz tarihi rezervasyon yaptırarak kampanyalı uçak bileti tarifelerimizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemiz müşterilerine özel kampanyalar düzenleyerek daha sonra kullanacağınız uçak biletlerinizi de bütçenize uygun hale getiriyoruz. Dilerseniz aktarmasız uçuşları da tercih edebilirsiniz.

Almatı Havalimanı Ulaşım

Kazakistan’ın en önemli havalimanlarından biri olan Almaty havalimanı şehir merkezi mi 15 kilometre mesafede bulunuyor. İç hatlar ve dış hatlar olmak üzere yıl içerisinde 5-6 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Almaty seyahati düzenleyenler havalimanı inişinin ardından kısa bir süre sonra şehir merkezine varmış olurlar. Gelen yolcular farklı ulaşım seçenekleri ile diledikleri konuma konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşırlar.

Otobüs İle Ulaşım

Şehir merkezi ile havalimanı arasında çalışan otobüs hatları bulunuyor. Her iki güzergâh arasında çalışan birden fazla otobüs bulunduğu için havalimanına iniş yapan yolcular kesinlikle bu konuda sorun yaşamazlar. İnen uçakların saati doğrultusunda hareket eden otobüsler uygun fiyat tarifeleri ile gelen yolculara yardımcı olurlar. Yasin suresi 45 dakika ücretli ise 150 Tenge’dir.

Taksi İle Ulaşım

Rahat ve konforlu bir ulaşım keyfi yaşayarak şehir merkezine havalimanından gelmek isteyen yolcular taksi tutabilirler. Taksiler konforlu olmanın yanında hızlı bir ulaşım imkânı da tanır. 7/24 hizmet veren bu taşıtlar gelen yolcuları havalimanı çıkışında karşılayarak gitmek istedikleri noktaya güvenilir bir şekilde bırakırlar.

Özel Transfer Ücreti

Otobüs veya taksilerle uğraşmak istemeyen yolcular özel transfer hizmetleri ile gidecekleri noktaya kısa sürede varırlar. Bu araçlar sabit ücretli oldukları için sizleri güvenilir bir şekilde konaklayacağınız alana bırakırlar. Bu hizmetten yararlanmak için önceden rezervasyon yaptırdığınız takdirde havalimanı çıkışında sizleri isminiz ile karşılayan kişiler bulunur.

Araç Kiralama

Almatı’ya gidecek Türk ziyaretçiler istedikleri bir tatil deneyimi yaşamak için havalimanında bulunan acentelerden araç kiralayarak diledikleri gibi yolculuk yapabilirler. Böylece herhangi bir saate uyuma zorunluluğu bulunmayan bu kişiler şehri istedikleri noktadan ziyaret ederek gezebillirler.

Son derece uygun ulaşım alternatifi sunan araç kiralama hizmetleri kişilerin bütçesi ve zevkine göre seçenekler halinde sunuluyor. Ayrıca Almatı’ya varmadan önce online hizmet sunan acentelerden rezervasyon yaptırarak araç kiralayabilirsiniz. Referans sahibi güvenilir acenteler sizler için önceden hazırlanan araçları ile sizleri karşılamaya çalışırlar. Böylece hem şehir merkezini hem de merak ettiğiniz pek çok yeri kiraladığınız araçlar sayesinde konforlu bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Almatı Havalimanı Ulaşım

Kazakistan’ın en büyük Uluslararası Havalimanı olan Almatı Hava Limanı şehrin merkezine çok yakındır.  Almatı Havalimanının yolcu trafiği oldukça fazladır. Senede 5 milyondan daha fazla iç ve dış hatlar uçak seferleri yapılır. Bu havalimanına isterseniz toplu taşıma ile isterseniz de özel araç ile 30dk. da ulaşabilirsiniz. Ayrıca gün içinde yolculara Havalimanından şehir merkezine götüren otobüslerde hizmet vermektedir.  7/24 ulaşımı sağlayan taksilerde mevcuttur.