Genel Bakış

İzmir Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan ve "Ege'nin İncisi" lakabıyla bilinen 81 ilimizden biridir. Ülkemizin nüfus yoğunluğu bakımından İzmir 3. sırada yer alır. Ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan ülkemizin önde gelen büyük şehirlerinden biridir. Nüfusu 2020 itibarıyla 4.394.694 kişi olarak belirlenmiştir. Yüz ölçümü olarak Türkiye'nin yirmi üçüncü büyük ilidir. Etrafında ise Aydın, Balıkesir, Manisa illeri bulunur ve Ege Denizi ve Ege Adaları ile çevrili bir şehirdir.


Antik Çağ'ın ünlü şehirlerinden biri olan ve Smyrna ismiyle bilinen İzmir, İyon kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran bir şehir olarak adını duyurmuştur. Bu sebeplerden dolayı bu şehre "Güzel İzmir",  "la Perle de l'Ionie" (İyonya'nın İncisi) ve"Eski İzmir" deniyordu. İzmir Körfezi çevresinde bulunan şehirde, her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı'nı düzenleyen önemli bir fuar merkezi bulunur ve bu liman kenti her sene binlerce yerli ve yabancı turist ağırlar. Sizler için İzmir'de gezip görebileceğiniz yerlerin bir listesini hazırladık.


Tarihi Kemeraltı Çarşısı


İzmir binlerce senedir bölgedeki en önemli konuma sahip olması nedeniyle, sahip olduğu avantajlı limanı sayesinde ticaretin de merkezi konumunda olmuştur.


Geçmişte ülke içerisinden çeşitli ürünler, denizyolu ile yurtdışına gönderilmesi amacıyla İzmir’e getirilmiştir. Kemeraltı diye adlandırılan bölge bu sebeplerden dolayı İzmir’de ticaretin kalbi haline gelmiştir. Günümüzde Tarihi Kemeraltı Çarşısı artık uluslararası çapta ticari hareketliliğe sahip değildir ancak hala canlılığını devam ettirmektedir. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünü satın alabileceğiniz  Kemeraltı Çarşısı'na yolunuz düşerse Kızlarağası Hanı’nda bir fincan kahve içmeyi unutmayın.


Kemeraltı Çarşısı’na İzmir' in Konak ilçesinde yer alır ve buraya ulaşmak için İzmir’in her bölgesinden Konak güzergahına giden otobüs, minibüs, tramvay, metro, vapur gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.


Smyrna Antik Kenti

Agora kelimesi sözlükte çarşı, pazar, şehir merkezi gibi kelimelere tanımlanmaktadır. Tanrılara sunulan adakların, heykellerin ve anıtların bulunduğu bir mekân olan Agora, ticaretin, sanatın, dinin, politikanın ve şehrin kalbidir.


Milattan sonra 2. yüzyılda Roma Dönemi’nde inşa edildiği düşünülen İzmir Agorası, İzmir’in tarihi yerleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Günümüze kadar ulaşabilen, en büyük ve en sağlam agoralardan biri olan İzmir Agorası ve bu tarihi mekândan çıkan eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi’nde halen sergilenmektedir. İzmir ya da eski adıyla Smyrna, geçmiş zamanlarda en az Efes ve Bergama antik kentleri kadar önemli bir konuma sahipti. Bu antik kente en zahmetsiz yolla ulaşmak istiyorsanız metroyu kullanmanız daha iyi olacaktır. Metrodan Çankaya durağında indikten sonra yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesi sonrasında Smyrna’ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu antik kente girişler ücretsizdir.


İzmir Saat Kulesi

2. Abdülhamid’in tahta çıkmasının ardından 25. yılı anısına Sadrazam Mehmet Said Paşa’nın talebiyle yaptırılan Saat Kulesi; İzmir’in sembolü haline gelmiştir ve İzmir'de gezilecek yerler denilince ilk akla gelen yerlerden biridir. Alman Konsolosluk binasını da yapan mimar bu kulenin de mimarlığını üstlenmiştir. Saat Kulesi'nin saati ise Alman İmparatoru 2. Wilhelm hediye etmiştir ve kulenin yapıldığı tarih olan 1901'den beri hiç durmaksızın çalışmaktadır. Saat Kulesi'ne gitmek için şehir içi ulaşım araçları olmak üzere Konak’a giden tüm vasıtaları kullanabilirsiniz.


Tarihi Asansör

Mithat paşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa semti arasındaki güzergâhın kolaylaştırılması amacıyla İzmir’in Yahudi iş adamlarından Nesim Levi tarafından inşa ettirilen bu asansör, İzmir'e geniş bir açıdan bakmak isteyenlerin uğrak noktası olmuştur. Bu asansörün inşa edilmesinden önce Halil Rıfat Paşa semtine ulaşabilmek için 155 basamaklı bir merdivenden yukarı çıkılması gerekmekteydi. Tarihi Asansör İzmir'de Konak’a yürüme mesafesindedir ancak buraya Karşıyaka tarafından gelecekseniz vapur seferlerini kullanarak Konak Vapur İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. İskeleden kısa bir yürüyüşün ardından asansörün bulunduğu noktaya ulaşabilirsiniz. Ulaşım için metroyu tercih ederseniz Üç yol durağında inip yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekecektir. Bunun dışında Konak’a giden tüm otobüs seferleri sizi Tarihi Asansöre ulaştırabilir. Asansör ’ün tepesine çıkmak için bir ücret ödemenize gerek yoktur.


Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nin ikiz kardeşi gibi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi; İzmir’in sıcaklığı sayesinde daha sevecen bir yapıya sahiptir. Bu cadde yılın her mevsimi tüm enerjisini koruyor.


Bir akşam üstü arkadaşlarınızla buluşup kahve içebileceğiniz mükemmel mekanlar ve barlar barındıran bu caddede, farklı birçok türde mekân bulabilirsiniz. İlçenin dışından Konak’a gelen birçok vasıta ile ulaşmanızın mümkün olduğu cadde, Konak’ın Alsancak semtinde bulunmaktadır. Bu semtte bulunan Bornova Sokağı’nı takip ederseniz, yol sizi caddeye ulaştırır.


Kordon Boyu

Bir şarkı dinlerken İzmir adını duyarsanız,  o şarkıda mutlaka Kordon Boyunun kokusu da duyabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarından günbatımına kadar çeşit çeşit giysilere bürünen Kordon Boyu; İzmir’in sembolik noktalarından biridir. Kordon’un yeşil çimlerine uzanıp mavi denizi seyretmek dünyanın en keyifli işlerinden biridir. Ayrıca İzmir Kordon boyu manzarası karşısında bir akşam yemeği yemekle de bu keyfi katlayabilirsiniz. Kordon Boyu Alsancak semtinde bulunur ve buraya otobüs ve metro ile kolayca ulaşabilirsiniz.


Çeşme Yarımadası

Çeşme, İzmir’in hatta ülkemizin en gözde tatil mekânıdır ve her sene yaz aylarında ünlüler ve tatilcilerin adeta akınına uğrar. Plajları, su sporları, berrak denizi, Alaçatı’nın renkli evleri ve de sokaklarıyla Çeşme'nin insan ömrünü uzattığı söylenir. Çeşme'nin en güzel plajlarından biri olan Ilıca Plajı bembeyaz bir kumsala sahiptir ve bu plajdan güneşin batışını izlemek ise başlı başlına bir keyiftir.


İzmir’in Çeşme’si ünlü olduğu gibi Çeşme’nin de Alaçatı’sı ünlüdür. Alaçatı sokaklarında yürürken bi anda kendinizi farklı bir dönemde ve zaman diliminde hissedebilirsiniz. Adeta bir masal ülkesi gibi olan Alaçatı, dar sokakları, renkli evleri ve her daim duyduğunuz deniz kokusu ile ünlüdür. Eğer tatil planınızda Alaçatı varsa ya da  yolunuz buraya düşerse,  meşhur damla sakızlı muhallebisini mutlaka deneyin.Çeşme İzmir merkezine 86 km uzaklığındadır ve buraya otobanı kullanarak ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında İzmir’den Çeşme'ye çok sık sefer düzenleyen otobüsler mevcuttur.


Ankara İzmir Uçak Bileti

Ankara’dan İzmir’e gitmek için kara yolu da tercih edebilirsiniz ancak hava yolu tercih etmeniz hem zaman tasarrufu hem de maddi açıdan daha avantajlı olacaktır. Hava yolu sayesinde kısa sürede ulaşım sağlamanız mümkündür. Ankara İzmir uçak bileti için avantajlıseyahat.com internet sitemiz üzerinden arama ve satın alım işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede de istediğiniz tarihe en uygun fiyata kolayca bilet alabilirsiniz. Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen şehirlerden birisi olan İzmir’e bu şekilde seyahat edebilirsiniz.


Ankara İzmir Uçuşu Kaç Saat Sürüyor?

Ankara ve İzmir arasındaki uçuşların süresi değişebilmektedir. Fakat uçuşunuz herhangi bir aksaklık ya da rötar olmadığı zamanlarda genel olarak 1 saat 20 dakika sürecektir. Uçuşlar direkt olarak yapılabilmektedir, aktarmalı uçuşa gerek yoktur. Ancak İstanbul üzerinden aktarmalı uçuş tercih edilirse, uçuş süresi 4 saat ile 5 saat arasında uzayacaktır. Ankara İzmir arası uçak bileti alırken uçuş sürelerini görmeniz mümkündür.


Ankara İzmir Uçuşlarında Hangi Havalimanları Hizmet Veriyor?

Ankara İzmir uçuşlarında hizmet veren havalimanı Ankara Esenboğa Havalimanı’dır. Buradan biniş yaparak İzmir’e gitmeniz mümkündür. İzmir’de varış için kullanılan havalimanı ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı'dır. İzmir'de ve Ankara'da birer tane havaalanı bulunduğu için ikisine de hava yoluyla ulaşım bu havaalanları üzerinden sağlanır.  İzmir uçak bileti alacak olan kişiler bu havalimanını tercih eder. Çeşitli hava yolu firmalarında istediğiniz tarih ve saat için bilet bulabilirsiniz.


Ankara İzmir Arası Hangi Hava Yolları Uçuş Gerçekleştiriyor?

Ankara’dan İzmir’e gitmek isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı hava yolları bulunuyor. Bunlardan en fazla uçuş düzenleyenler Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları oluyor. Ayrıca Ajet Hava Yolları çok sayıda uçuş yapmaktadır.


Ankara İzmir uçak bileti ara kapsamında en fazla karşılaşılan hava yolları bunlardır. Bunların yanı sıra SunExpress Hava Yolları da uçuş yapmaktadır. 


Ankara İzmir Uçak Bileti Seferleri Hangi Sıklıkla Yapılmakta?

Ankara İzmir uçak bileti seferleri çok yoğun kullanılan seferler olduğundan dolayı hafta da 7 gün 24 saat  karşılıklı düzenlenmektedir. İzmir uçak bileti seferleri yaz ve kış aylarında turizm sebebiyle farklılık gösterebilir. Özellikle yaz aylarınla turizmin gözdesi olduğundan dolayı Ankara İzmir ucuz uçak bileti satışları daha fazla yapılmaktadır.


Hangi Şehirlerden İzmir’e Uçuş Düzenlenmektedir?

Türkiye içerisi için İzmir uçak bileti satın almak isterseniz İstanbul İzmir uçak biletiAntalya İzmir uçak bileti ve Ankara İzmir uçak bileti olarak direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Diğer şehirlerimizden aktarmalı olarak İzmir uçak bileti rezervasyonu yapmanız mümkün olacaktır.


Ankara İzmir Uçak Bileti Fiyatları

Ankara’dan İzmir’e olan uçuşlarda bilet fiyatları farklılık gösterebilir. Uçuş tarihine, tercih edilecek olan hava yoluna, aktarmalı ya da aktarmasız uçuş olmasına bağlı farklı Ankara İzmir uçak bileti fiyatları söz konusudur. İzmir Ankara uçak bileti fiyatı veya rezervasyon seçeneklerini de karşılaştırarak seyahat planlamanızı bütçenize uygun olarak seçebilirsiniz.


İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan gün içerisinde yurt içi ve yurt dışı birçok uçuş gerçekleştirilir. Bu doğrultuda bu havalimanı oldukça fazla insan tarafından kullanılır. Buradan şehir içinde dilediğiniz konuma kolayca gidebilirsiniz. İzmir’de hâlihazırda kullanılan havalimanı budur.


İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İzmir'in Gaziemir ilçesinde bulunur. Bu havalimanında dış hatlarda 29 havayolu ile 27 ülkede 51 destinasyona, iç hatlarda ise 6 havayolu ile 23 destinasyona uçuş bulunmaktadır. Eğer ekonomik yollarla belediye otobüsü ile şehir merkezine gidecekseniz 200 numaralı Mavişehir-Havalimanı, 202 numaralı Cumhuriyet Meydanı-Havalimanı ve 204 numaralı Bornova Metro-Havalimanı otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.


200 numaralı Mavişehir Aktarma-Havalimanı otobüsü yalnızca gece yarısı ile sabah 5’e kadar Sefer düzenlemektedir. 24 saat karşılıklı sefer düzenleyen 202 numaralı Cumhuriyet Meydanı-Havalimanı otobüsü kullanabilirsiniz. 204 numaralı Bornova Metro-Havalimanı otobüsü de 24 saat çalışan hatlardan biridir.


Havaş otobüslerini tercih ederek şehir merkezine ulaşım içinse Mavişehir, Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Karabağlar, Gaziemir rotasını takip eden hatlar 24 saat hizmet vermektedir. Ayrıca Çeşme-Alaçatı, Aydın-Nazilli, Kuşadası-Söke ve Manisa’dan da Havaş otobüsleri 24 saat mevcuttur. Son olarak İzmir’in banliyö sistemi diye adlandırılan İZBAN ile Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.


Ankara Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı, Ankara'nın Akyurt ilçesinde yer alır ve birçok ulaşım aracıyla ulaşmak mümkün oldukça rahat bir seyir sürebileceğiniz fakat biraz pahalı olan BelkoAir otobüslerini, HAVAŞ otobüslerini ve taksiyi kullanabilirsiniz. Esenboğa Havalimanı’ndan hareket eden BelkoAir otobüslerine cüzi bir ücret ödeyerek binebiliyorsunuz. Havaş otobüsleri ise ücret olarak BelkoAir otobüsleriyle aynıdır ve 23.15 ile 02.15 arası hariç yarım saatte bir sefer düzenler.