Ankara Mardin Uçak Bileti - AvantajliSeyahat.com

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
31
Cum
01
Cts
02
Paz
03
Pts
04
Sal
05
Çar
06
Per
07
Cum
08
Cts
09
Paz
10
Pts
11
Sal
12
Çar
13
Per
14
Cum
15
Cts
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Mardin Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye'ye sınırında yer alan Mardin, halkların ve dinlerin buluşma noktası olarak ün salmıştır. Mardin, Mezopotamya ovasının başlangıcında bulunur. Bu zengin sosyolojik tarihe sahip olan şehir; yemekleri, baştan çıkarıcı el sanatları, harika mimarisi, bol tarımsal faaliyetleri, tarihi ve kültürü ile sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı şehirlerinden biridir. Orijinal bir yapıya sahip olan Mardin, Kudüs ve Venedik ile birlikte dünya üzerinde tamamı SİT olan yapı dokusu bozulmamış üç şehirden biridir.

Ayrıca  Verimli Mezopotamya Ovası ve Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu şehir, 12 bin yıldır çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Farklı geleneklere, mezheplere ve etnik gruplara ev sahipliği yapan Mardin, doğal bir açık hava müzesi görünümüne sahiptir. Bir dünya kenti olan bu şehir; UNESCO “ Dünya Kültürel Miras Listesi ”ne adaydır. Eğer Mardin'e bir gezi yapmayı planlıyorsanız ya da yolunuz düşecek olursa; sizler için hazırladığımız Mardin gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz.

Mardin Taş Evleri

Mardin gezilecek yerler listenizin şüphesiz ki ilk sırasına yerleşecek olan yer; taş işçiliğinin görkemine şahit olacağınız, Mardin'e adeta bir Orta Çağ görünümü kazandıran, geleneksel bir mimari ile inşa edilmiş  Taş Evler olacaktır. Bu evler bölgede kolayca bulunan sarı kalker taşından inşa  edilmiştir. Dışarıdaki sıcağı evin iç kısmına yansıtmıyor olması, Mardin Evleri’nin en büyük özelliğidir. Fotoğraf çekilmeyi sevenler için Mazı Dağı yamaçlarındaki dar sokaklarda bulabileceğiniz görkemli evler ve bu evlerin duvarlarına işlenen süslemeler ideal bir mekân olacaktır.

Deyrulzafaran Manastırı

M.S. 5. yüzyılda Süryaniler tarafından inşa edilmiş olan Deyrulzafaran Manastırı, Mardin’in 4 kilometre doğusunda, ovaya hâkim bir konumda yer almaktadır.

Süryani Ortodoks patrikleri tarafından 1932ye kadar  ikametgâhı olarak kullanılmış olan bu manastır; inşasının tamamlanmasının ardından yüzyıllar içerisinde eklentiler yapılarak bugünkü görünümünü kazanmıştır.

Bu tarihi dini yapının en önemli kısımları Meryem Ana kiliseleri ile Azizler Evi, Mor Hananyo (Kubbeli) ve  Güneş Tapınağı oluşturmaktadır ve burada 52 patriğin mezarı bulunmaktadır. Ayrıca  içerisinde tarihi bir Süryanice İncil’i görme imkânına da  sahip olabileceğiniz manastırın; inşa edildiği dönemde kullanılan mozaiklerin halen daha sağlamlığını koruduğunu görebilirsiniz.

Ulu Camii

Kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı, mimarının kim olduğu bilinmeyen Ulu Camii, çarşı içerisinde yer almaktadır ve çeşitli yerlerine yerleştirilmiş 16 kitabeye sahiptir. 2 minareli olarak inşa edilmiş olan bu cami; Mardin’in en eski camisi olarak anılmaktadır. Ancak bunlardan sadece 1 tanesi günümüze sağlam olarak ulaşabilmiştir.

Günümüzdeki görünümüne ise 1967’de kavuşmuş olan bu dini yapı; Akkoyunlu, Memluk ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli revizyonlar geçirmiştir. Cennetle müjdelenmiş 10 sahabenin isimleri caminin minaresine yazılmıştır. Ulu Camii 4 büyük mezhebe de  hitap etmektedir.

 Mardin Kalesi

10. yüzyılda Hamdaniler’in çalışmalarıyla günümüze ulaşan son görünümünü elde etmiş olan Mardin Kalesi; Kartal Yuvası” adıyla da anılmaktadır. Tüm medeniyetler tarafından stratejik konumu sayesinde bölgeyi elinde tutmak amacıyla kullanılmış olan bu kale 1.600 yıllık geçmişe sahip olan  askeri bir yapıdır. Sağlamlığı ve görkemi ile şairlere ilham olan bu kale, tarihi değeri kadar manzarasıyla da her sene binlerce ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Kasımiye Medresesi

Sizler için hazırladığımız Mardin gezilecek yerler listesinde bir sonraki yer Kasımiye Medresesi'dir. Bu tarihi medresenin yapımına Artuklular döneminde başlanmıştır. Fakat Timur yönetimindeki Moğollar’ın saldırıları sebebiyle inşası yarım kalmıştır. Bu inşanın tamamlanması 15. yüzyılda Akkoyunlu dönemini bulmuştur.  Artuklu mimarisinin ve taş işçiliğinin ve tüm görkemini yansıtması açısından oldukça değerli olan bu medresenin inşası Sultanı Kasım İbn Cihangir tarafından tamamlatılmıştır. Bu dini eğimi merkezi günümüzde ise El Cezire Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

 Dara Mezopotamya Harabeleri

Nusaybin yolu üzerindeki Oğuz Köyü’nün sınırları içerisinde yer almakta olan Dara Mezopotamya Harabeleri; döneminde bölgenin en ünlü ve en görkemli kentiydi. Bu antik kent  M.Ö. 530-570 yılları arasında inşa edilmiştir ve ismini ise Pers Kralı 3. Dara’dan almaktadır. Burası kendi döneminde ünlü olduğu gibi Roma döneminde de önemini korumuş ve gelişimini sürdürmüştür.

Bu antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonucunda çarşı, kilise, tiyatro, sarnıçlar, kuyular ve askeri amaçlı yapılmış yapılar gün yüzüne çıkartılmıştır. İpek Yolu üzerindeki konumu nedeniyle önce ticarette, daha sonra da dini konularda öne çıkmış olan bu şehrin kayalara oyulmuş bölümleri de bulunmaktadır.

Mor Gbariel Manastırı (Deyrulumur)

397 yılında Mor Şmuel ve öğrencisi Mor Şemun tarafından inşa edilmiş olan Mor Gbariel Manastırı (Deyrulumur), Midyat’a bağlı Güngören Köyü’ndeki,  Tur Abdin Yaylası’nda bulunmaktadır. Burası ayrıca Süryanilerin ana yurdu olarak bilinmektedir.

Bu manastır ismini gelişiminde önemli katkılar sağlayan Turabbbin Metropoliti Mor Gabriel’den almıştır ve bu dini yapı; inşası değişik tarihlerde başlanmış, farklı tarzdaki binalardan oluşmaktadır. Bu manastırın tamamlanmasının ardından o kadar meşhur olmuş ki Roma ve Bizans imparatorlarından çeşitli bağışlar almıştır ve ayrıca Süryani Kilisesi tarafından “İkinci Kudüs” olarak ilan edilmektedir.

Zinciriye Medresesi

1385 senesinde inşa edilen Zinciriye Medresesi; bölgeyi istila eden Moğol ordusu tarafından burada hapsedilen Sultan İsa’nın adıyla da anılmaktadır. Özellikle girişindeki taş işlemelerdeki ustalıkla dikkat çekmekte olan bu dini yapı, İki katlı ve iki avlulu olarak tasarlanmıştır. İçerisinde Sultan İsa’nın türbesi ve birçok eski kitabe yer aldığı bu tarihi yapı, oldukça elverişli konumu nedeniyle geçmişte rasathane olarak kullanılmıştır.

Mardin Müzesi

1942 senesinde kurulan Mardin Müzesi, Asurlar’dan Osmanlılara kadar bölgeye hükmetmiş medeniyetlere ait çeşitli eserlerin sergilendiği bir müzedir. 1895 yılında Süryani Katolik Patrikhanesi olarak Antakya Patriği Ignatios Behram Banni tarafından inşa ettirilmiş olan bina ise 1995’ten beri faaliyet göstermektedir. Bu müze 2 farklı bölümden oluşmaktadır: Arkeoloji ve etnografya bölümü. Müzede bölge kültürünü tanımanıza yardımcı olacak materyallerin yanı sıra tarihsel öneme sahip eşyaları da inceleyebilirsiniz.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

2009 yılında açılışı yapılan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken müzelerden biridir. Kültürel tesiste ayrıca Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde fotoğraf ve resim sergilerini de ziyaret edebilirsiniz.

Kırklar Kilisesi

569 senesinde Süryaniler tarafından Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına inşa edilen bu dini yapının orijinali 12. yüzyılda camiye dönüştürülmüştür ve bu yüzden Kırklar Kilisesi adıyla anılmaya başlanmıştır. 3. yüzyılda Hristiyanlar üzerinde büyük baskı kuran Roma İmparatoru Dokios’a isyan eden ve bu isyanları sonucunda Sivas’taki bir buz gölüne sürülen 40 asker; burada donarak öldükten sonra şehit olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu sebeple bu kiliseye Kırklar Kilisesi ismi verilmiştir. Bu dini yapıya şehitlerin kemikleri 1170 senesinde getirilmiştir. 1.500 yıllık kök baskılı perdeleri, geniş avlusundaki çan kulesi ve duvarlarına ustalıkla kazınmış ince taş işçiliği bu kilisenin en çok öne çıkan bölümlerini oluşturmaktadır.

Şehidiye Camii

1214 senesinde Melik Mansur Nasreddin Aslan tarafından yaptırılmış olan Şehidiye Camii, arka tarafındaki medresesi ile aynı adla anılmaktadır. Bu muhteşem tarihi yapı orijinalliğini zaman içerisinde gerçekleştirilen onarım ve eklemelerle  büyük oranda kaybetmiş olsa da,  göz alıcı güzelliğini halen daha koruyan taş işlemeleri vardır.

Ankara Mardin Uçak Bileti

Ankara’dan Mardin' gitmek için kara yolu da tercih edebilirsiniz ancak hava yolu tercih etmeniz hem zaman tasarrufu hem de maddi açıdan daha avantajlı olacaktır. Hava yolu sayesinde kısa sürede ulaşım sağlamanız mümkündür. Ankara Mardin uçak bileti için avantajlıseyahat.com internet sitemiz üzerinden arama ve satın alım işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede de istediğiniz tarihe en uygun fiyata kolayca bilet alabilirsiniz. Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen şehirlerden birisi olan Mardin’e bu şekilde seyahat edebilirsiniz.

Ankara Mardin Uçuşu Kaç Saat Sürüyor?

Ankara ve Mardin arasındaki uçuşların süresi değişebilmektedir. Fakat uçuşunuz herhangi bir aksaklık ya da rötar olmadığı zamanlarda genel olarak 1 saat 30 dakika sürecektir. Uçuşlar direkt olarak yapılabilmektedir, aktarmalı uçuşa gerek yoktur. Ancak İstanbul üzerinden aktarmalı uçuş tercih edilirse, uçuş süresi 4 saat ile 5 saat arasında uzayacaktır. Ankara Mardin arası uçak bileti alırken uçuş sürelerini görmeniz mümkündür.

Ankara Mardin Uçuşlarında Hangi Havalimanları Hizmet Veriyor?

Ankara Mardin uçuşlarında hizmet veren havalimanı Ankara Esenboğa Havalimanı’dır. Buradan biniş yaparak Mardin’e gitmeniz mümkündür. Mardin’de varış için kullanılan havalimanı ise  Mardin Havalimanı'dır. Mardin'de ve Ankara'da birer tane havaalanı bulunduğu için ikisine de hava yoluyla ulaşım bu havaalanları üzerinden sağlanır. Yani Mardin uçak bileti alacak olan kişiler bu havalimanını tercih eder. Çeşitli hava yolu firmalarında istediğiniz tarih ve saat için bilet bulabilirsiniz.

Ankara Mardin Arası Hangi Hava Yolları Uçuş Gerçekleştiriyor?

Ankara’dan Mardin’e gitmek isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı hava yolları bulunuyor. Bunlardan en fazla uçuş düzenleyenler Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları oluyor. Aynı zamanda Anadolu Jet Hava Yolları tarafından da birçok uçuş gerçekleştiriliyor. Ankara Mardin uçak bileti ara kapsamında en fazla karşılaşılan hava yolları bunlardır. Bunların yanı sıra SunExpress Hava Yolları da uçuş yapmaktadır. Uçuşlar aktarmalı ve aktarmasız olmak üzere farklı seçeneklere sahiptir.

Ankara Mardin Uçak Bileti Seferleri Hangi Sıklıkla Yapılmakta?

Ankara Mardin uçak bileti seferleri çok yoğun kullanılan seferler olduğundan dolayı hafta da 7 gün 24 saat  karşılıklı düzenlenmektedir. Mardin uçak bileti seferleri yaz ve kış aylarında turizm sebebiyle farklılık gösterebilir. Özellikle yaz aylarınla turizmin gözdesi olduğundan dolayı Ankara Mardin ucuz uçak bileti satışları daha fazla yapılmaktadır.

Hangi Şehirlerden Mardin’e Uçuş Düzenlenmektedir?

Türkiye içerisi için Mardin uçak bileti satın almak isterseniz İstanbul Mardin uçak bileti, Antalya Mardin uçak bileti ve İzmir Mardin uçak bileti olarak direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Diğer şehirlerimizden aktarmalı olarak Mardin uçak bileti rezervasyonu yapmanız mümkün olacaktır.

Ankara Mardin Uçak Bileti Fiyatları

Ankara’dan Mardin’e olan uçuşlarda bilet fiyatları farklılık gösterebilir. Uçuş tarihine, tercih edilecek olan hava yoluna, aktarmalı ya da aktarmasız uçuş olmasına bağlı farklı Ankara Mardin uçak bileti fiyatları söz konusudur.

Mardin Havalimanı

Mardin Havalimanı ile şehir merkezi arası 20 kilometredir. Toplu taşıma araçları, taksi, havalimanı servisleri seçeneklerini kullanabileceğiniz bu yolculuk 20 dakika kadar sürer. Havalimanından şehir merkezine gitmek üzere kalkan belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca havaalanının hemen önünde bulunan taksileri de kullanabilirsiniz. Havaş kullanarak da havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Havalimanı

Ankara Esenboğa Havalimanı, Ankara'nın Akyurt ilçesinde yer alır ve birçok ulaşım aracıyla ulaşmak mümkündür. Biraz pahalı olabilecek fakat oldukça rahat bir seyir sürebileceğiniz BelkoAir otobüslerini, HAVAŞ otobüslerini ve taksiyi kullanabilirsiniz.

Esenboğa Havalimanı’ndan hareket eden BelkoAir otobüslerine 11 TL ödeyerek binebiliyorsunuz.

Havaş otobüsleri ise ücret olarak BelkoAir otobüsleriyle aynıdır ve 23.15 ile 02.15 arası hariç yarım saatte bir sefer düzenler.