Azerbaycan'a Kimlikle Seyahat Başladı | Çipli Kimlik Kartı ile Seyahat

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Azerbaycan'a Kimlikle Seyahat Başladı!
seyahat-rehberi
14 Nisan 2021

Azerbaycan'a Kimlikle Seyahat Başladı!

Türk vatandaşları 1 Nisan itibari ile Azerbaycan’a kimlikle seyahat edebilecek. Yeni Çipli kimlik kartı ile Azerbaycan’a yapılacak uçuşlarda turistik vize gerekmiyor.

Bakü’ye Direkt Pasaportsuz Giriş

Seyahat severlerin uzun süre vize problemleri ile uğraşması başlıca yolculuklar için büyük problem oluşturuyor. Bakü’ye direkt pasaportsuz giriş yapmanın ise tek seçeneği uçak ile yolculuk gerçekleştirmek. Otobüs ile yolculuk yapmak istediğinizde yine pasaport gerekliliği sizlere vize yolunu gösteriyor. Otobüs ile yolculukta başlıca farklı ülkelerden giriş yapıldığı için pasaport şartı aranıyor. Tek seçenek olarak uçak bileti satın alarak direk uçuşlarda yeni çipli kimlik kartı ile giriş yapabiliyorsunuz. 3’cü bir ülkeden giriş yapacak Türk vatandaşları yine pasaport bulundurması gerekir.

Giriş ve Çıkış Formu Zorunlu

Yeni çipli kimlik kartı ile Bakü’ye giriş yaptığınızda 90 günlük turistik seyahat belgesi formu doldurmanız gerekli. Giriş ve çıkış formu zorunlu olmasındaki temel amacı 90 gün süre zarfını aşmamaları. Azerbaycan içerisinde sürekli olarak bu form yanınızda bulunması gereklidir. Böylece 90 gün boyunca pasaportsuz olarak turistik seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Azerbaycan’a Uçuşunuzda Bunları Unutmayın

Azerbaycan’a uçuşunuzda bunları unutmayın! Öz kardeş ülke Azerbaycan uçuşlarınızı daha önceden belirlemeniz sizlerin bütçe dostu olacaktır. Sadece yeni çipli kimlik kartı ile yolculuk yapabileceğiniz Azerbaycan için otel ve konaklamanızı daha önceden planlayın.

Bakü uçak bileti veya İstanbul Bakü uçak bileti satın alarak direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizden, İzmir, Ankara, Antalya ve İstanbul olmak üzere direk uçuş yapabileceğiniz şehirlerin haricinde aktarmalı olarak İstanbul veya diğer illerden uçak bileti alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bakü’de Neler Yapabilirsiniz?

Hazar gölünün muhteşem ihtişamı ile sizleri karşılayan Bakü’de neler yapabilirsiniz? Tarihi güzellikleri ve birçok gezilecek alanı ile eğlenceli vakit geçirebileceğiniz farklı alanları ile sizleri karşılayan Azerbaycan yemek kültürü ile bizlere en yakın kardeş ülke. Eski tapınak ve sarayların can alıcı görüntüsü ile sizleri tarihi kent dokusunu yaşatacak olan Bakü’de pek çok farklı alan ve müze mevcut. Sadece tarihinin yanında medeniyet müzeleri ve arkeolojik eserleri ile ülkemizden her yıl binlerce insan bu ülkeyi ziyaret etmekte.

Özellikle, Alev Kuleleri, Ateşgah Tapınağı, Özgürlük Meydanı olmak üzere kendi içerisinde bulunan farklı sokakları sizleri ihtişamı ve dokusu ile karşılıyor olacak.

Hangi Ülkelere Pasaportsuz Giriş Yapılabilir?

Türk vatandaşları için yeni kimlik kartı ile giriş yapabileceğiniz ülkeler şu şekildedir; Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartınız ile giriş yapabileceğiniz ülkelerdir.