Dünyanın en güzel parkları | Dünyanın en güzel şehir parkları | 2021

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Dünyanın en güzel parkları
seyahat-rehberi
22 Nisan 2021

Dünyanın en güzel parkları

Şehirlerin havasını ve görüntüsünü değiştiren birçok alan ve mekân bulunmaktadır. Kent parkları ve yaşam alanları da toplum ve insanlar için önemlidir. Dünyanın en güzel parkları bu liste içerisinde sıklıkla merak edilenler ve dünyanın en önemli parkları olarak gösterilen yerler hakkında tüm yanıtlar sizinle.

Hayatın hızlı aktığı günlük rutin ve yaşam standartlarımızın değiştiği günümüz toplumlarının rahat bir nefes alabileceği başlıca mekân listesinde parklar önde gelmektedir. Neredeyse her mahalle ve semt adresinde görebileceğiniz parkların Dünyada ki sıralaması ise oldukça önemli.

Dünyanın en güzel parkı toplumun ve şehrin simgesel resmi olmuş konumda neredeyse her ülkenin ünlü parkları olsa da çoğu kişinin ilk aklına gelen dünyanın en güzel parkları listesinde şüphesiz ilk sırada bulunan Amerika’nın başlıca film eserlerinde yer alan Central park olmaktadır.

Tüm ülkelerin parklarını avantajliseyahat.com olarak sizler için derledik.

Dünyanın En Güzel Parkı

Dünyanın en güzel parkı listesinde, Türkiye’de ki kent parkları da yer almaktadır. Ülkemizin coğrafi olarak kent gelişmiş bölgelerinde özellikle şehir içerisinde kurulan modern kent parkları oldukça önemli bir yere sahiptir. En güzel parklar şu şekilde sıralanmaktadır,

Central Park, New York, A.B.D

Her A.B.D hayali ile süslenen beyaz perdenin giriş resmi Central Park dünyanın en güzel parkları listesinde sıklıkla ziyaret edilen yerler arasında. New York şehrinin hem insan eli hem de doğa ile oluşturulan önemli tabiat ve yaşam yerleri arasında. 1857 yılından bu yana hizmet veren park birçok ülke ve şehrin önemli noktaları ile yarışır durumda. Yıllık ortalama olarak 40 milyon üzere insana ev sahipliği yapmakta. Central park içerisinde bulunan tabiat alanı ile ön plana çıkmakta insanların sabah sporu, yürüyüş veya kısa dinlenme molaları başta olmak içerisinde bulunan yapay göller ve keşfetmek istedikleri birçok alana da ev sahipliği yapıyor. Amerika gezilecek yerler olarak birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Golden Gate Park, San Francisco, ABD

Yıllık 13 milyon kişinin ziyaret ettiği Golden Gate Park, San Francisco şehrinin çokça tercih edilen açık hava yerleri arasında bulunmakta kurulduğu alan bin dönüm ve üzerinde olması ile de dikkat çekmekte.

San Francisco, turizm potansiyeli olarak New York şehrinden sonra ikinci tercih edilen şehirlerarasında yer alıyor. Alan sade bir park düzeninin dışında bırakılarak çok farklı rekreasyon alanları ile düzenlenmiş.

Golden Gate Park, sade yeşil bir alanın haricinde dokuma taş ile de süslenmiş ve birçok spor, müze alanı ile de ziyaretçilerine farklı alan imkânı da sunmuştur. Özellikle içerisinde bulunan, Japon çay bahçesi, akvaryum ve De Young Müzesi turistlerin ilgi odağı olma niteliğinde.

Parkın devamında görebileceğiniz Golden Gate köprüsü olarak anılan bu yerde objektif fotoğraflar çekmeniz ise olası durmakta.

Golden Gate Parkı büyük bir alana sahip olması sebebi ile park içerisinde hemen her noktada bisiklet turları sağlanmakta sizlerde yürüyüşünüze kısa bir ara vererek bu turlara katılabilirsiniz.

Hyde Park, Londra, İngiltere

Dünyanın en ilginç parkları arasında bulunan Hyde Park 1637 yılından bu yana halkın hizmetindedir. Kendisine has bir cazibe ile gelenlerine kapısını açan Hyde park, Londra’da bulunmaktadır.

Devasa büyüklüğe sahip olan park içerisinde bulunan açık hava tiyatro alanı ile yaz ve kış olası konserlere de denk gelebilirsiniz.

Hyde Park içerisinde bulunan Serpentine Gölünde, kano ve deniz bisikleti İngilizlerin sıklıkla tercih etme sebebi olmakta.

Parkta ayrıca, buz pisti, eğitim parkı, oyun parkı, restoran ve cafe gibi alternatif alanlarda mevcuttur.

Buen Retiro Park, Madrid, İspanya

İspanya gezi ve seyahatte ülkemizin en çok tercih ettiği seyahat rotaları arasında ilk sırada bulunurken şehrin kendine özgün binaları ve yapıları ile de oldukça dikkat çekici bir bölgede olması da tarihler öncesinden aslında bu noktayı cazibe alanı kılıyor.

İspanya farklı yönetim ve kültür eşiğinde büyüyen bir şehir olurken doğa koruma alanlarına ve ziyaret yerlerine de oldukça koruyucu davranmıştır.

Buen Retire Park, geçmiş dönemde İspanya kraliyet ailesinin özel ve şahsi mülkü olarak adledilen park 19 yy sonlarında halkın kullanımına açılmıştır. Yerel halkın buraya Buen Retiro ya da El Retiro Park ismi ile de hitap ediyor.

İspanyanın başkenti Madrid’de en büyük eserler ve parklar arasında gösterilen Buen Retiro Park içerisinde anıt galerisi, müze ve heykeller yer almakta.

Ayrıca parkın içerisinde çok farklı alan olarak gösterilen birde Saray bulunmaktadır. Kristal Saray olarak turistlerin oldukça rağbet gösterdiği yer 1887 yıllarına ev sahipliği yapmıştır. Tüm hatıra ve yaşanmışlıkları günümüze aktaran saray içerisinde dönemin yaşantısına ait resim ve günlüklerde yer almakta.

Madrid şehir merkezinde yer alan parka ulaşım metro ve toplu taşıma araçları ile kolaylıkla sağlanmaktadır.

Lüksemburg Bahçesi, Paris, Fransa

İsmi Lüksemburg bahçesi olarak sizleri yanıltmasın Fransa ülkesinin Paris şehrinde tamamen yeşil bir alana teslim olan yer birçok dizi ve filmde de karşınıza çıkmış olması muhtemel.

İçerisinde bulunan yeşil alanların haricinde ağaçları, tiyatro alanı, heykelleri ve hiç şüphesiz sekizgen havuzu ile sizlere ayrı bir görsel lezzet sunacak.

Bahçe içerisinde ayrıca spor alanı olarak tenis kortlarına da yer verilmiştir.

İçerisinde bulunan binbir renk çiçekleri ile bahar aylarında apayrı kokuları solumanız ise sizlere ayrı bir güzellik sunuyor.

Eğer güzel bir günde Fransa, Lüksemburg bahçesinde iseniz kendinizi şanslı hissetmelisiniz şehrin en sakin ve oksijeni bol alanında oldukça sıra dışı vakit geçirebileceğiniz birçok alan bulunmakta.

Gülhane Parkı, İstanbul, Türkiye

Ülkemizin önemli tarihi alanlarının yanı başında bulunan geçmişi kadar görkemli ve görülmesi gereken popüler alanlar içerisinde bulunan Gülhane Parkı, İstanbul şehrimizin merkezi noktaları arasında yer alıyor.

Birçok şairin ve edebiyatçının uğrak noktası olan park İstanbul gezilecek yerler sıralamasında hemen ilk akla gelen yer niteliğinde.

Asırlık ağaçlara sahip olan parkın tarihi Osmanlı Dönemi ve Daha öncesine dayandığı düşünülmekte. 1912 yıllarında Topkapı Sarayı içerisinde bulunduğu ve hatta ferman ilan alanı olarak dahi kullanıldığı biliniyor.

Gülhane Parkı, özellikle lale mevsiminde oldukça sıra dışı bir mekana dönüşüyor her yıl lale mevsiminde çok çeşitli laleler ile süslenerek mimari peyzaj havasını da ziyaretçilerine yansıtıyor.

Ülkemiz içerisinde görülmesi gereken parklar arasında bulunan bu yere girişler ücretsiz olarak sağlanmaktadır.