İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - Anadolu Yakası Gezisi

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
seyahat-rehberi
20 Şubat 2021

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul şehri adının geçmesi dahi insanların hayran olarak imrendiği ve burada yaşama hissi uyandıran şehirlerarasında yer alıyor. Kalabalık ve karmaşası ile şehrin sizi alıp götüren hızlı yaşamı ile bir soluk almak ya da gezmek isteyeceğiniz merak edilen yerleri listelerken. İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler hakkında sıkça sorulan soruları da sizler için yanıtlıyoruz. Semtleri, sokakları ve kendisine özgü insanlara ilham veren bu şehir de nereye gitmeliyim diyorsanız bu listemizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

İstanbul’da gezilecek yerler hakkında araştırma yapılırken, genelde gözler hep Anadolu Yakası’na çevriliyor. Çünkü her İstanbul’da yaşayanların bildiği o klişeye göre, evet hafta sonu olunca insan okul ve iş çevresinden uzaklaşmak, kalabalık ve yorgunluğu bir parça olsun geride bırakmak istiyor.  Hafta sonu akla gelen fikirlerden bazıları “deniz havası alalım” veya “ormanlık bir yerlere gidip yürüyüş mü yapsak” deniyor.  Hafta sonu dinlenmek, rahatlamak için aranılan sessiz, sakin ve doğal ortamların önemli bir kısmı ise Anadolu Yakası’nda bulunuyor. Avrupa yakasında gezilecek yerlerin sayısı fazla olsa da yoğunluğun ve nüfus çoğunluğu Avrupa yakasında daha fazla üniversite ve çalışma alanlarının çokluğu da buna eklenince doğal olarak insanlar Anadolu yakasında gezilecek yerler olarak arayışa giriyor. Hal böyle olunca, avantajliseyahat.com/blog ekibi hafta sonu nereye gitsem diye düşünenlere Anadolu yakası gezilecek yerler listesi hazırladı!

Anadolu Yakası'nda Gezilecek Semtler

Hafta sonu olunca elbette güzel bir sabah kahvaltısının ya da hoş bir akşam yemeğinin hayalleri de akılları süslüyor. Anadolu Yakası'nda gezilecek korular da dahil olmak üzere İstanbul’un semtleri ve tarihi alanlarını anlatıyor olacağız.

 

Anadolu Yakası'nın en bilindik yerlerinden başlayarak, doğal ve tarihi alanlar ve mekân önerileri ile sizlere liste halinde sıraladığımız Avrupa yakasında gezilecek yerler şu şekilde;

 

Kadıköy'de gezilecek yerler

Anadolu yakası denilince muhakkak ilk akla gelen semtlerin başında, Kadıköy’de gezilecek yerler neresi derseniz en başta tabii ki moda caddesi. Kadıköy, birçok medeniyetten insana ev sahipliği yaparken geçmiş tarihi ile içerisinde opera, müze ve tiyatro alanları ile de İstanbul sanat ilçelerinin ilk sırasında yer alır. İstanbulluların Avrupa yakası gezisi olarak tercih ettiği noktaların yanı sıra burası yabancı turistlerinde İstanbul ziyaretinde ilk tercih ettiği noktalar arasında yer almakta. Kadıköy moda caddesi uzun bir kordon oluştururken bu sokağın içerisinde bulunan müzeler ve tarihi noktalar önemli yerler arasında bulunmakta. Barlar sokağı, Yel değirmeni, Kadıköy çarşı ziyaretiniz esnasında gezeceğiniz konumlar arasında yer alıyor. İstanbul Avrupa yakasından Beşiktaş ve Eminönü iskelesinden keyifli bir vapur seyahati ile hafta sonu gezi noktanız burası olabilir.

Bağdat Caddesi

Büyük kapalı binalar içerisinde alışveriş yapmak istemeyenlerin özellikle tercih ettiği Bağdat Caddesi ya da Cadde açık hava alışveriş durağı. Yürüyüş yolu ile insanların kısa kaçamak veya günlük gezi yapabileceği bu yer aslında arkadaşlarında buluşma noktası. Cadde boydan boya uzanırken sıra, sıra kafeleri ve restoranları ile de sıklıkla gezi severlerin uğrak noktası. Bağdat Caddesi günümüz de popülerliğini halen korurken gün geçtikçe artan dükkân sayısı caddeyi artık sokaklara taşırmış durumda geniş kaldırımların üzerinde yürürken yol boyunca görebileceğiniz tabelalar sizleri enfes lezzetlerinde peşine düşürmekte. Ünlü restoranların burada sizlere hizmet vermeyi beklediğini de düşünürsek Anadolu yakasında gezilecek yerler listeniz de ilk sıraya girebilir.

Çamlıca Tepesi, Aşkın Durağı

Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu sözü ile bizlere tarihi, medeniyeti ve aşkın anlatan bu şehrin gezilecek noktalarına değinmişken Çamlıca Tepesi, Aşkın durağına değinmesek haksızlık etmiş oluruz. Çamlıca tepesi filmlere konu olan aşkları ve dizileri ile halen aklımızda bu tepenin halen canlı ışıltılı bir seyri var. Özellikle Çamlıca tepesi gezilecek yerler de seyir terası ziyaretinizde İstanbul Anadolu yakası görülecek yerleri ayaklarınızın altında hemen sağ tarafınız da Üsküdar'da gezilecek yerler gözlerinizin önüne serilirken diğer taraftan da Anadolu ve Avrupa’yı bağlayan 15 Temmuz şehitler köprüsü de sizlerin karşısında duruyor olacak. Çamlıca tepesi içerisinde bulunan kafe ve restoranların sıralı olduğu ve içerisinde bulunan Çamlıca sosyal tesisleri ile sıcak bir çay keyfi ve akşam seyri bu nokta da sizleri bekliyor.

Üsküdar'da Gezilecek Yerler

Ulaşım konusunda sizlere en kolay alternatifi sunan Anadolu yakasının kalbi Üsküdar! Üsküdar’da gezilecek yerler ve alternatif mekân önerileri ile birçok noktayı içerisinde barındırıyor. Üsküdar denilince korulardan bahsetmemek olmaz İstanbul fethi paşa korusu sizlerin sabah kahvaltısı için tercih edebileceği noktalar arasında koru içerisinde ayrıca akşam yemeği için de her bütçeye uygun bir de restoran bulunuyor. Marmaray ile hemen ulaşım sağlanabilecek konumda olan Üsküdar, Kız kulesi ve meydanı ile farklı alanları sizler ile buluşturuyor. Hafta sonu deniz havası alalım dediğiniz de hemen Üsküdar yürüyüş yolları sizi deniz ile buluşturuyor.

Üsküdar, Kız Kulesi

İstanbul gezilecek yerler listesinde sıklıkla tercih edilen Üsküdar, Kız Kulesi yerli ve yabancı turistlerinde tercihi. Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerken vapur seyahatiniz de görebileceğiniz tam orta duran kule görünümlü bu tarihi yer yadsınamayacak bir seyir keyfi sunuyor. Üsküdar ziyaretiniz de Kız kulesini ziyaret ederken hemen iskele yakının da bulunan kafeler de sıcak yeme-içme durağınız olurken uzaktan Kız kulesini seyredebilirsiniz.