İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler | İstanbul Gezi Rehberi |

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler
seyahat-rehberi
16 Nisan 2021

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul dünya tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kadim dünya kenti! İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler ve içerisindeki birçok mekân ile dünyanın en popüler gezi, turizm ve yaşam şehri. Geçmişi 8 bin yıl öncesine dayanan Roma, Bizans ve Osmanlı olmak üzere birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Geçmiş dönemlerde inşa edilen tarihi yapılar ve eserler olmak üzere fazlaca kalıntı bu şehri dünyada görülmesi gereken yerler arasında kılıyor. Jeopolitik olarak konumu itibari ile dünyanın da geçiş güzergahı arasında köprü görevi görüyor.

Asya ve Avrupa kıtaları ile dünyanın gören gözü ve yaşayan kulağı olan kadim kent ünlü düşünür ve aydınlarında göz bebeği, şüphesiz dünya tek bir devlet olsa başkenti İstanbul olurdu sözü tam da bu şehri anlatıyor.

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler başta olmak üzere İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler olarak oldukça dikkat çekmekte Anadolu yakası gezilecek yerleri avantajliseyahat.com/blog sayfamızdan inceleye bilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler

İki tarihi yarımadayı içerisinde barındıran ve yüzlerce yıllık medeniyet beşiği İstanbul gezilecek yerler hakkında birçok alan ve sıra dışı mekan bulunuyor. İstanbul gezi rehberinde alternatif birçok mekan sizleri bekliyor. İçerisinde bulunan tarihi yapılar kentin sembolü olurken dünyanın da en kalabalık şehri arasında yaşayan bir toplumu barındırıyor. İstanbul turizm potansiyeli ile yerli ve yabancı birçok insanın her yıl ziyaret ettiği en yoğun iller arasında. İstanbul’u keşfetmek ve bu atmosferi canlı olarak yakından tanımak istiyorsanız İstanbul uçak bileti satın alarak buraya gelebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi: İstanbul’da Avrupa Yakası’nın Hasköy ilçesinde yer alan Rahmi Koç Müzesi, 1994 tarihinde Rahmi Koç tarafından kurulmuştur. Sanayi müzesi olma özelliği taşımaktadır. Türkiye’de sanayinin, endüstrinin ve ulaşımın gelişimini destekleme bakımından önemli yere sahiptir. Müze içerisinde de özel günlerde organizasyonlar ve konserler düzenlenmektedir. Müzenin lenger hane, tersane ve dış mekân sergi alanları bulunmaktadır. İçerisinde bulunan farklı ulaşım araçları, eski ve lüks arabalar, gemiciliğe ve ulaşıma ait pek çok makine ve aletler ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Fotoğraf çekmek ve güzel anı biriktirmek için, ilgililerinin dikkatini çeken müze yetişkin girişleri 28 Türk lirası ve öğrenci girişleri 12 Türk lirasıdır. Hafta sonları ziyaretçilere kapalı olan müze, hafta içi giriş saatleri ise 10.00 ila 17.30 arasıdır.

Sakıp Sabancı Müzesi: İstanbul’da Boğaziçi’nde bulunan müze Emirgan’da Altı Köşk’te varlığını sürdürmektedir. Sakıp Sabancı müzesi 2002’de kurulmuş olan müze odağı hat ve resim üzerine dayanmaktadır. Belli zamanlarda pek çok ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yapmıştır. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan müzenin hafta içi giriş saatleri 10.00 ila 16.00 arasındadır. Gruplar olarak ziyaretçilerin giriş ücretleri kişi başı 25 Türk lirasıdır.

Dolmabahçe Sarayı: Üsküdar ve Kuzguncuk’un karşısı, Kabataş’tan Beşiktaş’a uzanan yol boyunca Dolmabahçe Caddesi’nde yer alan Dolmabahçe Sarayı görkemli ve ihtişamlı bir yapı. Beşiktaş’ın sahil bölgesinde konumlanmış olan saray halen İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler arasında popülerliğini korumakta. Sarayın bu bölgede yer almasının en önemli sebebi ise bölge geçmiş zamanlardan beri idarecilerin ve gemicilerin uğrak noktası olmasından dolayıdır. Bölgeye yapılan kraliyet sarayları bölgeye Dolmabahçe denmesine sebep olmuştur. Osmanlı döneminde de denizcilik ve gemicilik alanında çokça ziyaret edilmeye başlanmış ve padişah tarafından da ev olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yol boyunca da kasır ve köşkler bölgeye olan ilgiyi ve merakı arttırmıştır.

Osmanlı’nın modernleşmeden ve çağın gelişim esintisinden etkilenmesi yapılara da yansımıştır. İstanbul’da en büyük üçüncü saray olma özelliğini taşıyan Dolmabahçe Sarayı’nın yapılması bunun bir sonucudur. Beşiktaş Sahilindeki çoğu yapının yıktırılmasıyla yapılan sarayın yapımına 1843 yılında başlanmış, 1856 yılın da bitirilmiştir.

Büyükçe bir alanda bulunan saray turistlerin ve yerli halkın da ziyaret noktası olmaktadır. Denizin muhteşem görüntüsüyle bütünleşen, desenleriyle ihtişam veren yapısı görenleri büyülemektedir. Saraya giriş ücretleri; selamlık ve haremlik olmak üzere; 90 TL ve 30 TL’dir. Saray gün içerisinde 09.00 ila 16.00 arasında ziyarete açıktır.

Galata Kulesi: 528 yılında yapılan Galata Kulesi İstanbul’un en mimari noktalarından birisi olmaktadır. Bizans imparatoru Anastasius Oilosuz tarafından yaptırılan Kule ilk olarak ahşap olarak hayata geçirilmiştir. İlerleyen dönemde kulenin yangın sonucu kullanılamaz hale gelmesi ile beraber 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taşlar ile yeniden inşa edilmiştir. Kulenin ilk kullanımı da Fener kulesi, Deniz izleme kulesi ve ihtiyaç esasına göre yeniden şekillenmiştir. İstanbul’un fethi ile beraber birçok farklı amaca hizmet eden kule 1967 yılında turizme kazandırılmıştır. 9 Katı restoran olarak hizmet veren kule İstanbul’u kuş bakışı seyredebileceğiniz alternatif bir mekânı da misafirlerine sunmaktadır.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü saat 09:00 ile 19:00 arasında hizmete açıktır. Akşam saat 20:00 itibari ile 9 katında bulunan restoran hizmet vermektedir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti: Türk vatandaşlarının Galata kulesi giriş ücreti olarak ödemesi gereken tutar 7,50 TL yabancı vatandaşların girişlerde ödemesi gereken ücret 15,00 TL’dir.

Müze kart Galata Kulesi girişi için geçersizdir. 0-4 yaş arası çocukların girişi ücretsizdir.