Özbekistan Gezilecek Yerler - AvantajliSeyahat.com Blog

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Özbekistan Gezilecek Yerler
seyahat-rehberi
01 Aralık 2021

Özbekistan Gezilecek Yerler

Özbekistan Orta Asya’da bulunan bir ülkedir. SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Türk devletlerinden biridir. Bölge halkı genel olarak Türk’ler den oluşur.

Ülke hem kültürel özellikleri hem de tarihi bakımından oldukça önemlidir. Altın ve doğalgaz rezervi bakımında zengin bir ülkedir. Özbekistan gezilip görülebilecek yerler açısından çok gelişmiştir. Bu sebeple yıl boyu çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Ülkenin başkenti Taşkent oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir.

Tarih boyunca önemli yerleşim merkezlerinden olan Semerkant bu ülkededir. Avantajlı seyahat olarak ülkede gezilip görülecek yerleri sizler için toparladık. Bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Özbekistan’da Gezilip Görülecek Yerler Listesi

Özbekistan’a gidip te görmeden dönmemeniz gereken yerleri sizin için sıraladık. Birbirinden güzel camileri, kaleleri ve müzeleri ile tarihi doyasıya yaşayacağınız bir yerdir Özbekistan.

Zamanında uğruna çok savaşların verildiği önemli şehirleri ile buram buram tarih kokan bir ülkedir.

Görülmesi gereken en önemli yerleri sırasıyla şu şekildedir;

 • Registan Meydanı
 • Gur-i Emir Kalesi
 • Bibi Hanım Cami
 • Ark of Bukhara
 • Emir Timur Müzesi
 • Özbekistan Uygulamalı Sanatlar Müzesi
 • Taşkent Botanik Bahçe
 • Sanat Nukus Müzesi
 • Kukeldash Medresesi
 • Özbekistan Devlet Tarihi Müzesi
 • Afrasiyab Semerkand Müzesi
 • Taşkent Hayvanat Bahçesi
 • Siyasi Baskı Kurbanları Müzesi
 • İmam Buhari Kompleksi
 • Japon Bahçesi
 • Ayaz-Kala Kalesi
 • Chasma Ayub Anıt Mezarı
 • Tilla-Kari Medresesi

Özbekistan gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen popüler yerler bu şekildedir. Ülkenin başkenti Taşkent’te merkezde olması sebebiyle tercih edilen uçuş noktalarındandır. Ülkede diğer görülmesi gereken şehirler; Taşkent, Buhara, Semerkant, Andican, Namangan, Hive’dir.

Ülke ziyaret edildiğinde bu şehirler mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ülkede en çok ziyaret alan şehirlerden biride Semerkant’tır. Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehirdir.

Registan Meydanı

Semerkant şehir merkezinde yer alan meydan Orta Asya Türk mimarisinin örneklerinin sergilendiği bir yerdir. Eski yıllarda  şehrin merkezi olarak kullanılmaktaydı. Meydanda üç medrese yer alır. Oldukça kalabalık ve turistik bir meydandır. 

Gur-i Emir Kalesi

Guri Emir kalesi 14 yüzyıldan kalma tarihi bir yapıdır. Timur'un İmparatorluğu döneminde Timur adına yapılmış türbe ve külliyelerden oluşmaktadır. Türbede İran mimarisinin motifleri görülmektedir.

Türbe 37 metre yüksekliğindedir. Timur zamanında yapılan bu türbeye hanedanın önemli üyelerinin mezarı olarak kullanılmıştır. Hanedanın aile mezarlığı haline gelmiştir. Çok sayıda turist ağırlayan türbe ve külliye mutlaka görmesi geren yerlerdendir.

Bibi Hanım Cami

Bibi hanım Camisi Semerkant’ta yer alan, önemli mimari yapıya sahip eserlerdendir. Timur zamanının mimari yapısının örneklerinin sergilendiği bir eserdir. Bu eserde o dönemin dini yapısını çok net bir şekilde görmek mümkündür.

Timur'un eşi Bibi Hanım adına yaptırılmıştır. Timur'un Hindistan seferi sırasında yaptırdığı bilinmektedir.

Cami kubbesi ile birlikte hesaplandığında tam olarak 40 metre yüksekliğindedir. Caminin bahçesinde görülmeye değer güzellikte taş Kur'an rahlesi bulunmaktadır. 

Ark of Bukhara

Ark of bukhara; Özbekistan'ın Buhara şehrinde bulunan bir kaledir. Eski zamanlarda Buhara hanlarının ikamet ettiği bir kale olarak bilinir.

Ark of bukhara Kalesi'nin tarihi milattan önce 4 yüzyıl olduğu bilinmektedir. Kalenin yüksekliği 20 metredir. Yapay olarak oluşturulan bir tepede yer alan kale topraktan yapılmıştır. Görünüşü itibariyle oldukça ihtişamlı bir kaledir.

Görenleri kendisine hayran bırakan bu Kale ülkenin gezilebilecek en önemli yerlerindendir. Özbekistan'a gidildiği zaman kaleyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. 

Emir Timur Müzesi:

Emir Timur Müzesi; Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bulunur. 1996 yılından bu yana hizmet vermektedir. Şehrin en önemli müzelerinden biridir. Müzede 5 binin üzerinde eser sergilenmektedir.

Emir Timur döneminde yaşanan tüm gelişmeler ile ilgili bilgilere bu müzede bulunan eserlerden ulaşmak mümkündür. Büyüklüğü ve sergilendiği eser sayısı nedeniyle oldukça turist ağırlayan bir müzedir. Mutlaka görülmesi gereken yerler listesindedir.

Özbekistan Uygulamalı Sanatlar Müzesi

El sanatlarının sergilendiği bir müzedir. Mücevher, halı, nakış işlemesi gibi çok sayıda el işlemesi ile yapılan eserler bulunmaktadır. Özbekli sanatçıların kendi el emeği olan ürünler oldukça ilgi görmektedir.

Taşkent'te hizmet veren müze 1927 yılından beri bulunmaktadır. El sanatlarının sergilendiği müzede yaklaşık 7000 civarı eser bulunmaktadır. Farklı bir kültürü tanıma açısından önemli olan bu müze görülmeye değer yerler arasındadır. 

Taşkent Botanik Bahçe

Yaklaşık olarak 4500 farklı bitki türünün bulunduğu bir bahçedir. Taşkent yer almaktadır. Bu bahçede Özbekistan'ın bilinen nadir bulunan bitkileri mevcuttur. Bu bitkilerin yanı sıra Japonya ayvası diye bilinen bitki türleri de mevcuttur.

Birçok bitkinin bir arada bulunduğu bahçe huzurlu bir ortam yaratmaktadır. Şehrin temposundan ve gürültülü ortamından kurtulmak isteyen insanların en önemli uğrak yeridir. Taşkent botanik bahçe farklı bitki türlerini bir arada görmek ve dinlenmek amaçlı ziyaret edilebilecek noktalardandır. 

Sanat Nukus Müzesi

Müze 1966 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 82 binden fazla halk sanatı eserleri sergilenmektedir. Ünlü Rus sanatçı İgor Savitsky tarafından açılmış bir müzedir.

Sanatçıya ait eserleri bu müzede bulmak mümkündür. Müze Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bulunmaktadır. Sunduğu birbirinden farklı sanat eserleri görülmeye değerdir.

Kukeldash Medresesi

Bu medrese Taşkent şehrinde bulunur. 1570 yılında yapılmıştır. Tarihi eserleri ile ünlü olan Taşkent’in su pazarı denilen yerin hemen yanındadır.

19 yüzyıla kadar şehirdeki medreseler Kokant hanlarının Kalesi olarak bilinmektedir. Buralar infaz işlemlerinin gerçekleştirildiği ve işkence uygulamalarının yapıldığı yerler olarak bilinmektedir. 

Günümüzde ise bu medrese restore edilmiştir. Cuma namazları kılınmaya başlanmış ve öğrencilere eğitim veren bir yer haline getirilmiştir.

Özbekistan Devlet Tarihi Müzesi

Orta Asya'nın en eski müzelerinden biri olarak bilinmektedir. 136 yıllık bir tarihi sahiptir. Özbekliler’in tarihini anlatan 250 bin civarı eser sergilenmektedir. Tarihi müze 4 katlıdır. Tamamen Özbek tarihine göre tasarlanmış bir yapıdadır.

Afrasiyab Semerkand Müzesi

Müze Semerkant'ın antik bölgesi olarak bilinen Afrasiyab’da bulunmaktadır. Afrasiyab antik  bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkan eserlerin gösterildiği bir müzedir.

Milattan önce 7 ve 6. yüz yıldan kalma birçok eser bu müzede sergilenmektedir. Duvarlara kazınan figürlerin tablolar şeklinde sergilendiği  bir müzedir. Eski zamanların yaşam tarzı hakkında birçok bilgiye ulaşılabilmektedir. Tarihe merakı olanların ziyaret ettiği son derece popüler bir yerdir.

Taşkent Hayvanat Bahçesi

Taşkent'in kent merkezine oldukça yakın bir yerde kurulmuştur. 1924 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 349 hayvan türü bulunan hayvanat bahçesi oldukça gösterişlidir.

Taşkent Botanik Bahçesi ile yan yana bulunması sebebiyle ziyaretçilerin tercih sebepleri arasındadır. Denizde yaşayan birçok balık türünün bulunmasının yanı sıra karada yaşayan akla gelebilecek birçok canlı türünün de bulunduğu bir hayvanat bahçesidir. Değişik hayvan türleri görebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. 

Siyasi Baskı Kurbanları Müzesi

Sovyetler Birliği döneminde siyasi baskılar sebebiyle öldürülen insanlar anısına faaliyete geçirilmiş bir müzedir. 2002 yılında kurulmuştur.

İslam Karimov tarafından kurulan müze, Sovyetler döneminde yaşanan işkenceleri anlatmaktadır. Tarihi gelecek nesillere aktarabilmek ve yaşananlardan ders çıkarmak amaçlı faaliyet gösteren müze oldukça ilgi çekmektedir.

İmam Buhari Kompleksi

Özbekistan’ın bağımsızlığına kavuştuktan sonra İslam Karimov tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde türbe, kütüphane, cami ve medreseden oluşan bir kompleks yapı türüdür. Ülkenin din âlimlerinden biri olan El-Buhari anısına yaptırılmıştır. Mimari açıdan oldukça görkemli bir yapıya sahiptir.

Ayaz-Kala Kalesi

Milattan sonra 200 yıldan kalmış olduğu düşünülen kale Kızıl kum çölünde yer almaktadır. Kushan İmparatorluğu tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ayaz-Kala Kalesi günümüze kadar ulaşamamış ve tahrip olmuştur. Sadece kalıntılarını görmek mümkündür. 3 Kaleden biri diğerine göre daha sağlam durumdadır. Etrafında 10 metre duvara sahiptir. Şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Chasma Ayub Anıt Mezarı

Buhara şehrinde bulunan anıt mezar, Timur tarafından yaptırılmıştır. Konik kubbeye sahip olan bu mezarlar oldukça ilgi çekicidir. Şehir merkezinde eski bir mezarlığın ortasında bulunmaktadır. Turistler tarafından oldukça ilgi çeken bir yerdir.

UNESCO tarafından 2008 yılında Dünya mirasları listesine eklenmiştir. Özbekistan'ın simgelerinden biridir.

Tilla-Kari Medresesi

Tilla kari Medresesi, altın kaplamalı medrese olarak da bilinmektedir. Registan meydanında yer almaktadır. 1647 ve 1659 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir. Semerkant merkez camisi olarak kullanılan medrese, öğrenciler için de eğitim verilen bir külliye görevindedir. Dış görünüşünün güzelliği kadar içyapısının mimarisi de eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Özbekistan’ın Kültürel Özellikleri

Özbekistan Türkleri, Türkiye Türkleri ile benzer özelliklere sahiptir. Bu sebeple Türkiye Türklerini kardeş gözüyle görmektedirler. Ülkeye gidildiği takdirde Türklere karşı oldukça misafirperver davranış göstermektedirler. Özbekistan Türkleri genel olarak geniş ve çok çocuklu ailelerden oluşmaktadır. Aileye oldukça önem vermişlerdir. Geniş aileler boyları, boylarda devleti kurar mantığı hep var olmuştur.

Genel olarak sıcakkanlı insanlardır.  Misafirlere oldukça önem verirler. Nüfusun çoğunluğu Müslümandır. Geleneksel Özbek kıyafetleri kullanılmaktadır. Erkeklerin başlarına taktığı doppi denilen bir başlık vardır. Erkeklerle kadınlar el ele tokalaşmazlar. Uzaktan selamlaşırlar. Bu selamlaşma elini kalbinin üzerine götürmek suretiyle yapılır.

Özbekistan mutfağının en önemli yiyeceklerinden biri Özbek pilavıdır. Pilav çoğunlukla et ve sebzenin harmanlanması şeklinde yapılır. ET türlerinin hepsi ile yapılabilen pilav, bakliyat grubunun hepsi ile de yapılabilmektedir.

Özbekistan'ın Buhara şehrinde, tarihi İpek Yolu'nu tekrar anımsamak amacıyla İpek Ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali düzenlenir. Özbekistan'da Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı kutlanmaktadır. Aynı zamanda bağımsızlığın ilan edildiği gün de bayram olarak kutlanmaktadır.

Köken olarak Türk olan Özbekler, Türk kültürünü genel anlamda yaşatmaktadır. Çoğunlukla Özbek Türkçesi konuşulmasının yanında Rusça ’da yaygın bir dildir. Uzun yıllar Rus egemenliği altında yaşayan halkın bir kısmı asimile olmuştur. Diğer taraftan Türkiye Türkleri ile benzer gelenek ve görenekleri yaşatan kesimde mevcuttur.

Özbekistan'a Nasıl Gidilir? 

Özbekistan'ın en önemli şehirlerinden biri olan başkenti Taşkent'e ülkemizden düzenlenen çeşitli uçak seferleri vardır. Uçuşlar direkt ya da aktarmalı şekilde olmaktadır. İstanbul Taşkent uçak bileti ve uçak seferleri yaklaşık olarak dört, dört buçuk saat sürmektedir. Aynı zamanda ülkemizin birçok şehrinden aktarmalı olarak Özbekistan uçuşları mümkündür.

Karasal iklime sahip olan Özbekistan, yazları çok sıcak kışları da çok soğuktur. Dolayısı ile gezmek isteyenler sonbahar ve ilkbahar aylarını daha çok tercih etmektedir. Bu aylarda daha yoğun uçuşlar mevcuttur. Özbekistan uçak bileti almak için avantajlı seyahat web adresimizi ziyaret ederek konu hakkında hem detaylı bilgi alıp, hem de biletinizi temin edebilirsiniz.

Özbekistan’a Hangi Hava Yolları İle Uçuş Gerçekleştiriliyor?

Özbekistan’a uçuş seferi düzenleyen havayolları Özbekistan Hava Yolları ve Türk Hava Yolları ile uçuş gerçekleştirmeniz mümkün. Diğer havayolları seçeneklerini sorgulayarak aktarmalı veya direk olarak tarifeli seferleri karşılaştırabilirsiniz.

Özbekistan'a Gitmek İçin Vize Gerekiyor mu?

 Özbekistan'a diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 1921'de düzenlenen yeni anlaşmaya göre Özbekistan’a vizesiz seyahat edebilecektir. Bu seyahat 30 günü aşmaması koşulu vardır.

Türk vatandaşlarının ise Özbekistan'a vizesiz olarak giriş yapabilmesi için oradaki otelden rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir. Türk vatandaşları Özbekistan'a gittikleri zaman kaldıkları otelde 3 gün içinde yabancılar polisine başvurarak geçici ikametgâh kaydı yaptırmaları gerekmektedir.