Türkiye’nin En Büyük Camileri | AvantajliSeyahat.com |Türkiye Camileri

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Türkiye’nin En Büyük Camileri
seyahat-rehberi
31 Ocak 2021

Türkiye’nin En Büyük Camileri

Türkiye’nin en büyük Camileri, Dünya’nın dört bir yanından Müslümanların ibadet alanı olarak bilinen Camiler binyıl üzeri varlığını sürdürmektedir. Camiler çok özel yapılardır, özellikleri kullanımları ve uzun süren inşa edilişi ile birçok ayrıntıya sahiptir. Bu kutsal yerlerin özelliği ve mimarisi ziyaretçilerine ilham veriyor. Dünya’nın en büyük Camisi ve Camilerin genel olarak yapımı yıllardır Dini ve manevi olarak ihtişamlı yapılar olarak insanlara ilham veriyor. Türkiye’nin Camileri ayrı bir konu olurken bu yazımızda en çok ziyaret edilen ve birçok kişiyi hayran bırakan Camileri detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Camiler her zaman ibadet alanlarımızda en özel yapı olarak tasarlanmıştır. Tarih olarak Türkiye ve yakın Coğrafya da bulunan ibadethaneler her zaman aynı sade ve ihtişamlı özelliğini korumuştur. Son yıllarda Osmanlı dönemi eserlerin yıpranmasına karşı Cami, Medrese ve Külliyelerinin yenilenmesi ile yeni ibadet alanlarına hali hazırda ihtiyaç duyulmuştur. Her şehrin kendi özel modern ve mimari uyumu iç içe olan Camileri olması ile beraber bazı ibadet alanları artık o şehrin simgesi olma konumuna gelmiştir. Cami mimarilerini de inceleyeceğimiz Türkiye’nin en büyük Camileri konusunda cami ibadet kapasitesi ve Camilerin özelliklerini de sizlerle paylaşacağız. Şehir ziyaretleriniz de sizlerle paylaştığımız Türkiye Camilerini ziyaret ederek, şehir yapısı itibari ile fikir edinebilirsiniz.

Cami Mimarisi

Cami mimarisi, özellikleri bir bütün olarak geniş yapılardan ve özel işçiliklerden oluşmasıdır. Türkiye’de Cami mimarisi eski Osmanlı eserleri ile benzerlik göstermektedir. Camii yapısı geniş ve özellikle avlu kısmı büyük alanlara sahiptir. Camiler mermer ve ahşap olarak iki şekilde özellik gösterebilir. Camilerin en önemli özellikleri dış görünüşü ihtişamlı ve içlerinin ibadet haline uygun olmasıdır. Eski dönem mimarisine sahip olan Camilerin yeniden güçlendirme çalışması ile Restore edilerek ibadete sunulması ve aynı dönem mimarisine uygun olarak hayata geçirilmesi son yıllarda artmaktadır.

İstanbul-Büyük Çamlıca Camii

Gerek mimarisi ile gerekse muhteşem görüntüsü ile Türkiye’nin en büyük camileri listesinde ilk sıra yer alan İstanbul, Büyük Çamlıca Cami. Yapısı itibari ile yerli ve yabancı birçok insana ev sahipliği yapan İstanbul Çamlıca Cami. İstanbul Çamlıca Cami nerede diye soracak olursanız, İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır. Çamlıca Cami yapım yılı başlanma tarihi 29 Mart 2013’tür.Türkiye’nin en büyük Camisi olma unvanına sahip olan Çamlıca Cami özellikleri şu şekildedir, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği Cami 6 minareli ve 57 bin 500 metre kare alana kurulmuştur. Çamlıca Cami Külliyesi olarak ayrıca Müze, Sanat Galerisi, Kütüphane ve Konferans salonu gibi birçok alanda içerisinde bulunmaktadır. 3 bin 500 araç kapasiteli bir de kapalı otopark ve açık otopark olarak iki kısımdan oluşan araç park yeri mevcuttur. Çamlıca Cami açılış yılı ise 3 Mayıs 2019’dur. Çamlıca Cami mimarı olarak geniş bir ekip çalışması yapılmıştır ama proje uzmanı olarak Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu Çamlıca Cami mimarı olarak görev üstlenmişlerdir. Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük Camisi olan Büyük Çamlıca Cami mutlaka ziyaret ederek burada ibadet edebilirsiniz.


Adana-Sabancı Merkez Cami

Türkiye’nin en büyük Camileri olarak yer verdiğimiz incelememiz de Adana Sabancı Merkez Cami listemizde 2’ci büyük Cami olma konumundadır. Türkiye’nin en büyük camisi olarak listelerde geçtiğimiz yıllarda ilk sırada olan Adana Sabancı Cami yapıma başlama tarihi 1988 ve Cami ibadete açılma tarihi ise 1998’dir. Adana ilimizin Reşatbey semtinde bulunan Sabancı Cami 28.500 kişinin aynı anda ibadet etmesine uygun olarak inşa edilmiştir.65 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilen Sabancı Cami, İstanbul Çamlıca Cami’nin ibadete açılması ile Türkiye’nin en büyük ikinci Camisi olmuştur. Cami her yıl yerli ve yabancı birçok insan tarafından ziyaret edilmekte Adana şehrine geldiğinizde Sabancı Merkez Cami ziyaret edebilirsiniz.


Ankara Kocatepe Camii

Ankara Kocatepe Camii, 1967 yılında inşasına başlanan ibadethanenin 1987 yılında diyanet tarafından yapımı tamamlanarak ibadete açılmıştır. Kocatepe Cami 24 bin kişiye aynı anda ibadet etme imkânı sunuyor. Ankara Kocatepe Cami mimarlığını Hüsrev Tavla ve Fatih Uluengin tarafından yürütülmüştür. Kocatepe Cami, Ankara ilimizin Çankaya ilçesi Kocatepe semtinde bulunmaktadır. 4500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Kocatepe Cami alt kısmında konferans salonu kütüphane ve ticarethane, idari birimler bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük üçüncü Camisi özelliğine sahiptir. Minare şerefelerine hem asansör hem de merdiven ile çıkılabilmektedir. İnce bir işçilik ile inşa edilen Kocatepe Cami iç tezyinat olarak klasik Osmanlı mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Ankara şehrine geldiğinizde Kocatepe Camii gezebilir ve ziyarette bulunabilirsiniz.


İstanbul Süleymaniye Cami

Tarihin en büyük Camilerinden olan ve Ülkelere başkentlik eden İstanbul şehrinin en büyük 3’cü Camisi Türkiye’nin en büyük dördüncü Camisi olan İstanbul, Süleymaniye Camidir. Kanuni Sultan Süleyman adına 1550 yılında yapımına başlanarak 1557 yılında ise ibadete açılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen cami aynı zamanda kalfalık eseridir. Süleymaniye Cami geçmiş zamanda külliye olarak hizmet vermiştir külliye kısımlarında medreseler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam ve dükkânlardan bulunmaktaydı. Süleymaniye Camii Klasik Osmanlı mimarisinin en muhteşem yansıma eserlerindendir. Süleymaniye Camii 4000 metrekare alana inşa edilmiştir dış alan toplamda 6000 metrekare alana sahiptir. Evliya çelebi seyahatnamesinde konu olarak Cami hakkında anlatımda bulunmuştur. Süleymaniye Cami toplamda 20 bin kişiye aynı anda ibadet etme imkânı sunuyor. İstanbul, Fatih ilçesinde bulunan Süleymaniye Camiye kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.


İstanbul Ayasofya Camii

İstanbul şehrinin Osmanlı zamanı 1453 yılında fetih sembolü olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından kiliseden, Cami olarak çevirmesi sonucu İstanbul Ayasofya Cami ismini almıştır. Tarihimizde ve Tarihi Camiler olarak yapı itibari ile önemli bir yere sahip olan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi eski tarihi yarım adada bulunmaktadır. İstanbul şehrinin Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya Cami geçmiş yıllarda müze olarak hizmet verirken günümüzde 24 Temmuz 2020 yılında ise tekrar Cami olarak ibadete açılmıştır. Toplam da 3500 metrekarelik alana sahip olan Ayasofya Cami 18000 kişinin de aynı anda ibadet etmesine olanak sağlamakta. Tarihin en ihtişamlı ve en önemli yapısı olan Ayasofya Cami Osmanlı dönemi bir kısmı yanarak tekrar aslına uygun şekilde inşa edilmiştir. Ayasofya Caminin en önemli özelliklerinden birisi kapı, sütun ve taşlarının binadan daha eski yapı ve tapınaklardan getirilmesidir. Günümüz eserlerinde olduğu gibi zaman zaman çeşitli restoreler edilerek güçlendirme çalışmaları yapılmıştır. Türkiye’nin en büyük Camileri arasında bulunan Ayasofya Cami dünya da en çok bilinen yerler arasında ilk sıralardadır. Her yıl yerli ve yabancı birçok kişi bu ibadethaneyi sıklıkla ziyaret etmekte. Sizlerde İstanbul seyahatiniz de Ayasofya-i Kebir Cami ziyaret edebilirsiniz. 


Kahramanmaraş, Abdulhamithan Cami

Kahramanmaraş, Abdulhamithan Cami Türkiye’nin en büyük altıncı camisi olarak listemizde bulunmaktadır. Kahramanmaraş şehrinin, Mercimektepe Caddesi mevkisin de bulunan yapı 1993 yılında inşaatına başlanarak 2011 yılında ibadete açılmıştır. 34. Osmanlı padişahı olan II.Abdulhamithan adına yaptırılan Cami 10 bin kişinin de aynı anda ibadet etmesine uygun olarak inşa edilmiştir. Her Cuma II.Abdulhamithan adına hutbe okunmaktadır. Cami tamamen klasik Osmanlı dönemi mimarisine uygun olarak yapılmıştır. Kahramanmaraş, Abdulhamithan Cami mimarlığını Hacı Mehmet Güner yönetmiştir. Kent meydanından ve şehrin açık alanlarından Cami görülebilmektedir. Şehrin modern görüntüsüne uygun olarak şehir simgesi olma konumuna gelmiştir.