Irak Gezilecek Yerler - Irak Gezi Rehberi - AvantajliSeyahat.com Blog

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Irak Gezilecek Yerler
yurt-disi
08 Eylül 2021

Irak Gezilecek Yerler

Tarihin en popüler ülkesi ve şehirlerini barındıran Irak gezilecek yerler, hakkında bütün detayları inceliyoruz. Avantajlı seyahat blog olarak sizlere mutlaka Irak’ta görülmesi gereken yerleri ve Irak gezi rehberi listesini güncel olarak hazırladık. En çok merak edilen yerler arasında yer alan Irak gezilecek yerler ve Irak nasıl bir yer? Sorularına bloğumuzda cevap veriyoruz!

Irak âdet gelenek ve görenekleri en yaygın olarak yaşanan toplumlar arasında gösterilmekte. Irak hakkında ilginç bilgiler ise günümüzde en yaygın soruları da içerisinde barındırmaktadır. Süreli olarak işleyen Irak gece hayatı ve Irak kültürel özellikleri ise ön plana çıkmaktadır. Birbirinden güzel tarihi yapısı ve görülmeye değer mutlak yapıları ile de birçok ziyaretçiye yılın belirli aylarında ev sahipliği yapıyor. Irak kültürel özelliklerinin en belirgin işleyişini Bağdat şehrinde görmeniz muhtemel. Ülkenin merkezi konumu olması ile Bağdat gezilecek yerler olarak potansiyel bir atlası misafirlerine sunuyor. Özellikle bahar aylarında sıklıkla Bağdat uçak bileti seferlerinin ülkemizden artarak devam etmesi popüler turizme olan katkısını da sizlere aktarıyor. Mezopotamya iklimi ve sarp geçitleri ile çöl ikliminde esen bu coğrafya özellikle yazları çok sıcak ve serin bir yapıyı içerisine alıyor.

Irak Gezilecek Yerler Listesinde Görmeniz Gereken Yerler!

Irak gezilecek yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için sıraladık, birbirinden değerli müzeleri ve inşa edilen yapıları ile tarihin en güzel medeniyet kuşağı bu merkezde yer alıyor. Tarihi yolculuğu karmaşık kültürü ve ısrarcı kültürü ile sınır komşumuz olan ülke Irak’ta etnik ve ulusal yapı her zaman korunmuş. Zamanın büyük tarihi savaşlarına da tanıklık eden bu ülke kardeş komşuluk ilişkileri ile de her zaman konuşulmuş. Irak gezi rehberi listemizin ilk sıralarında mutlaka görmeniz gereken yerler ise;

·         Şehitler Anıtı (Bağdat)

·         Babil Antik Kenti (Bağdat)

·         Abbasi Sarayı (Bağdat)

·         Al-Fawl Sarayı (Bağdat)

·         Irak Ulusal Müzesi ( Bağdat)

·         Erbil Kalesi (Erbil)

·         Erbil Medeniyetler Müzesi (Erbil)

·         Qeyseri Çarşısı

Irak gezilecek yerler listesinde en popüler olan ve sıklıkla ziyaret edilen yerlerin listesini sizler için yukarıda belirttik bu liste güncel olarak en fazla ziyaret edilen mekanlar olması ile oldukça ziyaretçi ağırlamaktadır.

Irak ülkesinin başkenti Bağdat’tır merkezi konumda olması ile gelen misafirlerin sıklıkla konaklama ve uçuş seferlerini tercih etme noktasında ise oldukça gelişmiştir. Irak’ın diğer popüler şehirleri ise Erbil, Musul, Kerkük, Süleymaniye, Necef, Kerbela ve Basra’dır. Ülkeyi ziyaretinizde mutlaka bu şehirlere de uğramalısınız! Irak’ın popüler ve ekonomik yapısı itibari ile en fazla ziyaret alan yerleri arasında Erbil ve Kerbela gelmektedir. Geçmiş tarihe yakından ışık tutan bu illerin bir diğer özelliği ise İpek yolu ticari ve dini olarak yaşanılan savaş olaylarıdır. Bağdat’ın 100 km uzaklığında yer alan bu şehirlere her yıl ülkemizden Kerbela Turları ve Erbil turistik ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

Şehitler Anıtı (Bağdat): Bağdat ili sınırları içerisinde yer alan Şehitler Anıtı Irak için önemli savaş sembolleri arasında gösterilmektedir. Irak ve İran arasında gerçekleşen savaş sonrasında inşa edilen Şehitler Anıtı ülkenin önemli görülmeye değer eserleri listesinde yer almıştır. Özellikle kent meydanı ve civar semtlerin geçiş noktasında yer alması ile hemen hemen birçok ziyaretçinin uğrak noktası arasında bulunuyor. Al Shaheed Anıtı olarak da bilinen bu sembol Saddam Hüseyin döneminde yapılması ile politik bir önemede sahip olmuştur.

Yapımı ve inşası yaklaşık 5 yıl süren bu yapı sade bir mimari ile tasarlanarak hayata geçirilmiştir. 40 metre yüksekliğe ve iki yarım sivri kubbe görüntüsü ile eşsiz bir zaman yolculuğunda ziyaretçilerine Irak tarihi hakkında bilgi aktarıyor. Açık hava müze şeklinde tasarlanan bu mimari sürekli olarak turistik ziyaretlere açık bulunmaktadır.

Babil Antik Kenti ( Bağdat ): Medeniyet ve Coğrafya şehirlerinin en cazip merkezi ve kentlerini içerisine alan Irak, Babil Antik Kenti ile günümüzde sıklıkla adından söz ettirmektedir. Bağdat şehrinin iç kısımlarında yer alan bu antik kent Asurlular ve Akatlar dönemi izlerini taşımaktadır. Babil veya Babylon isimleri ile de anılan Babil Antik Kenti, Dünyanın 7 harikası olarak bilinmektedir.

2009 Mayıs ayı itibari ile ziyarete yeniden açılan antik kent, 5 Temmuz 2019 yılı itibari ile UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Babil İmparatorluğunun merkezi olarak bilinen bu yer 4000 yıldan daha eski bir tarihe sahip. Alan olarak çok geniş bir arazi üzerinde yer alan Irak Babil Antik Kenti hakkında halen birçok söylenti dolaşmaktadır. Tahmini olarak günümüzde sadece %20’lik bir bölümüne ulaşıldığı düşünülen bu antik kentte birçok esere daha ulaşılamadığı söylenilmektedir.Bağdat gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunan Irak Babil Antik Kenti ziyaretçilerini sabah ve akşam saatlerinde ağırlamaktadır. Girişlerin ücretli olduğu antik kentte ırak müze kartı veya kapıda müze giriş ücreti ile geçiş sağlayabilirsiniz.

Abbasi Sarayı ( Bağdat ):  Irak toplumsal iklimin ve tarihin ortasında kurulan kentleri ile gözde olmasına karşın dünyanın en eski uygarlıklarını da içerisinde yaşatmış. Özellikle Abbasi dönemi eserlerinin nadir ve az rastlanan eserleri yine Irak’ın tarih ve medeniyet olarak ne kadar önemli bir konumda olduğunu gösteriyor. Özellikle son yıllarda çeşitli eserlerin arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkmasında Irak toplumunun katkısı büyük rol oynamıştır.

Abbasi Sarayı, Bağdat’ın 7 kilometre uzaklığında yer almakta günümüzde Abbasi döneminden kalan tek eser olması ile de oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Abbasi devleti Bağdat’ı ve geri kalan çevre illerini 500 yıl yönetmiş ve bu tarihi topraklara iz bırakmıştır. Yaptıkları birçok eser zamanın etkisi ve medeniyet değişimi ile nadir eser olarak sadece Abbasi Sarayını geri de bırakmış. İki katlı ve olağan heybeti ile görenleri hayran bırakan bu saray, Dicle nehrinin hemen yanında duran günümüz yapısı ise 1963 yılı itibari ile Üniversite olarak varlığını sürdürmektedir. Nadir el işçiliği ile süslenmiş taş duvarların yanı sıra yüksek kubbeleri ve açık meydanı ile tarihi atmosferi günümüze taşıyor. Irak gezisinde Abbasi Sarayı ve çevresini ziyaret etmeyi unutmayın!

Al Faw Sarayı (Bağdat): Kent merkezi çevresinde yer alan Al Faw Sarayı veya El Faw Sarayı ismi ile anılan bu yapı ülkenin en popüler turizm noktası. Özellikle Bağdat Havalimanı ve Konaklama olanaklarının yanı sıra şehrin en merkezi alanında bulunması ile çokça ziyaret edilmekte. İran ve Irak savaşı sonrasında yapılan bu yapı yakın tarih işçiliği ile göz önüne çıkmaktadır.

Al Faw Sarayı olarak bilinmesinin yanı sıra diğer bir ismi ise Su Sarayı olarak anılmaktadır.  El Faw yarımadası içerisinde yer alan bu saray içerisinde çeşitli villa ve bahçeli küçük saraylara da ev sahipliği yapıyor. Özellikle dış ihtişamı ve taş ile bezenen dokusu ziyaretçilerini hayran bırakırken içerisinde bulunan 69 oda ve 29 banyosu ile de şaşırtıyor.

Irak Ulusal Müzesi (Bağdat): Bölgenin zengin tarihi eserlerini çeşitli taş ve orak yapılarının yansıtıldığı Irak Ulusal Müzesi, Bağdat şehrinde bulunmaktadır. İçerisinde çeşitli zamanlara ait birçok eser bulunmasının yanı sıra 170 bin ve üzeri eseri de bulundurmaktadır. Özellikle Amerika işgali ile beraber uzun süre kapalı olarak tutulan müze 2009 yılı itibari ile tekrar ziyarete açılmıştır. 5 bin yıl ve üzeri geçmiş uygarlık ve tarihi eserleri bu müzede görmeniz mümkün.

Erbil Kalesi ( Erbil ) : Irak’ın çok çeşitli yapısını ve karmaşık kültürlerini hissedebileceğiniz şehirlerin başında Erbil gelmektedir. Erbil şehri Bağdat’a yaklaşık 100 km uzaklıkta olması ile kısa bir seyahat sonrasında ulaşımın en kolay yapıldığı ili olarak ön planda. Erbil Kalesi şehrin en turistik noktası olması ile beraber dış görüşünü şehir üzerine oturmuş bir yapıyı misafirlerine göstermekte. Özellikle ilk görünüşü sizleri şaşkına çevirse de kalenin zaman zaman restore edilen kısımlarında yeni yapılar ile doldurulduğu fark ediliyor.Erbil Kalesi 2014 yılı itibari ile UNESCO Dünya tarihi listesine eklenmiş ve koruma altına alınmıştır. Dünyanın en eski yerleşim yeri olarak bilinen Erbil Kalesi, inşa süreci 5 bin yıl ve üzeri olduğuna inanılmaktadır. Şehrin tam merkez noktasında olması ile etrafında oluşan yerleşim yerleri ile de oldukça kalabalık bir yer halini almış.

Erbil Medeniyetler Müzesi (Erbil) : Irak’ın arkeolojik eserleri ile ünlenen yerleri arasında bulunan Erbil Medeniyet Müzesi yine isminden de anlaşıldığı üzere Erbil sınırları içerisinde yer almaktadır.

Irak’ın ikinci en büyük müzesi olarak bilinen Erbil Medeniyetler Müzesi arkeolojik olarak Asur, Sümerler ve Abbasiler dönemi eserlerini içerisinde barındırıyor. İçerisinde üç ayrı salona sahip olan müze dönemsel yapıların eserlerini ziyaretçilerine sunuyor. Taş devri gibi dönem eserlerini de içerisine alan müzede çok çeşitli tarihi ve kültürel eser görmeniz mümkün Irak resmi tatil günleri harici sabah saatleri ve akşam saatlerinde ziyarete açık bulunuyor.

Qeyseri Çarşısı (Erbil): Irak’ın geleneksel kültürü ve toplumunu yakından tanıyacağınız eski çarşı kültürünün yakından yaşatıldığı yer Qeyseri Çarşısı, Erbil ziyaretinde ilginç bir nokta.  Selahaddin Eyyübi dönemi inşa edilen çarşı 1190 yıllarında kervan saray olarak kullanılmaktadır. Dönemsel geçiş ile beraber Çin, Pakistan gibi ülkelerden gelen tüccarların konaklama noktası olan çarşı Osmanlı dönemi 850 yıllarında yeniden restore edilmiştir.

Osmanlı dönemi restorasyonu ile beraber kervan saray noktası olmaktan çıkarak tamamen Osmanlı dönemine ait çarşı kültürü almıştır. Qeyseri Çarşısı içerisinde 600’e yakın dükkan bulunmaktadır. Avlu kısmı ile beraber renk dokusu bozulmadan günümüzde halen faal olarak hizmet veren çarşıda çeşitli el işlemesi ve giyim gibi turistik eşyalar satılmaktadır. Çevresinde bulunan yerleşim yerleri ile kısa şehir gezinizde dinlenebileceğiniz alternatif bir alan olmakta.

Irak Kültürel Özellikleri

Irak toplumsal özellikleri ve Irak kültürel özellikleri ile çok çeşitli toplumsal nüfusu içerisinde barındırıyor. Özellikle son yıllarda İran ve Suriye başta olmak üzere birçok ülkeden çeşitli göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Irak’ın genel nüfusu Arap ve Kürtler başta olmak üzere Pakistan ve İran göçmenlerini oluşturmuştur. Geçmişte birçok devletin ve ulusun barındığı bu topraklarda önemli eserler başta olmak üzere tarihi yapı ve inşaları da içerisine almaktadır.

Irak gezilecek yerlerin yanı sıra yeme-içme gibi çeşitli faal sunumları da ziyaretçilerine sunmaktadır. Yerli nüfusun misafirperver olması ile beraber günümüzde gelişmiş bir toplum kültürüne de şahit olabilirsiniz. Özellikle son yıllarda turizm potansiyeli artması ile beraber ekonomik ve sosyal olarak en fazla gelişen ülkeler arasında yer alıyor.

Irak’a Nasıl Gidilir?

Irak alternatif olarak birçok şehri gezi ve gezilecek yerleri ile de dikkat çekmektedir. Bağdat gezilecek yerler, Erbil gezilecek yerler ve Süleymaniye gezilecek yerler gibi daha birçok çeşitli yeri görmeniz mümkün. Irak ulaşımında ülkemizden kara yolu ve tren yolu yanı sıra havayolu en fazla tercih edilen seyahat türüdür.

Irak uçak bileti ve Bağdat uçak bileti seferlerinin yanı sıra Erbil uçak bileti rezervasyonu ile de Irak’ı ziyaret etmeniz mümkün.

Özellikle yaz aylarında sıklıkla uçuş gerçekleştirilen ülkeler arasında yer alan Irak’a Türk hava yolları, Pegasus hava yolları ve Anadolujet hava yolları uçak bileti satışı yapılmaktadır. Haftanın 7 günü ırak uçak bileti seferleri ülkemizden düzenlenmektedir. Türkiye Irak uçak bileti ekonomik olmasının yanı sıra seyahat süresinin azalması ile de oldukça talep görmektedir.

Irak uçak bileti almak için Bağdat uçak bileti sorgulaması veya Erbil uçak bileti işlemlerinde Avantajlı Seyahat web adresimizi ziyaret ederek uçak bileti satın alabilirsiniz.

Irak’a Gitmek İçin Vize Gerekiyor Mu?

Irak’a gitmek için vize gerekir mi? Irak belirli şartlar çerçevesinde vize vermektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin uçak ile seyahatlerinde Irak Havalimanından vize alabilir. Havalimanında Irak vizesi alan yolcuların 30 günü aşmamak kaydı ile Irak’a seyahat etmeleri mümkündür.  Daha uzun süre seyahat gerçekleştirmek isteyen T.C vatandaşlarının Irak vize işlemi için daha öncesinde vize başvurusu yapması gerekir. Bu vize sınıfları ise Turistik, Ticari veya Öğrenci gibi sınıflara ayrılarak işleme alınmaktadır. Irak’a kara yolu ile seyahat yapacak yolcuların ise daha öncesinde izin almaları gerekmektedir.