İran Gezilecek Yerler | İran Gezi Rehberi | Tam Liste 2021 Güncel |

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

İran Gezilecek Yerler
yurt-disi
27 Nisan 2021

İran Gezilecek Yerler

Tarihi ve Medeniyeti ile gözde ülkeler arasında yer alan ve merak uyandıran ülke İran! İran gezilecek yerler ve coğrafya olarak en merak edilen ülkeler arasında bulunuyor. Resmi olarak ismi İran İslam Cumhuriyeti olan ülkenin başkenti Tahran’dır. İran ekonomik ve toplumsal olarak gelişmiş bir ülkedir. Resmi yönetim biçimi cumhuriyet ve İslam kuralları çerçevesinde yönetilmektedir. Güneybatı Asya’da bulunan ülke Türkiye’nin de kapı komşusudur. Yolculukların geneli uçak seferleri ile sağlanırken otobüs ve özel araçlar ile de ulaşım sağlanmaktadır.

Milattan önce 4000’li yıllara uzanan tarihi ile dünyanın önemli eserlerini de içerisinde barındırıyor. Ülke geçmiş konumu itibari ile birçok medeniyete ev sahipliği yaparken Avrasya’da önemli yapısı ile bölgesel güç olmuştur.

Tarihin önemli ve köklü devletlerine ev sahipliği yapan İran gezilecek yerler başta olmak üzere arkeolojik ve kalıcı eserleri de içerisinde korumuştur. Persler, Kürtler, Türkler ve Araplar ülkenin genel nüfusunu oluşturuyor. Coğrafi olarak dağlık bir alana sahip olan İran görülmesi gereken sarayları ve gezilecek yerleri ile en çok tercih edilen tatil rotaları arasında bulunuyor.

Ülkemiz için alternatif turizm noktası olan İran karşılıklı olarak en fazla turizm yapılan ülkeler arasında bulunuyor.

İran’ın en çok tercih edilen gezi şehirleri ise şu şekildedir; Tahran, İsfahan, Şiraz, Sari, Yezd, Tebriz, Kandovan, Kirman, Kum, Meşhed, önemli ziyaret edilecek yerleri arasındadır.

İran Hakkında Önemli Bilgiler

İran’ın Başkenti Neresidir?

İran’ın asırlardır değişmeyen başkenti Tahran’dır. Ülkenin önemli kentleri arasında ilk sırada bulunan Tahran, ekonomik ve politika gibi konularda söz sahibidir.

İran’ın Para Birimi Nedir?

İran’ın resmi para birimi İran Riyali olarak kullanılmaktadır. İran gezisinde yerel olarak halk arasında Tümen, Tuman ve Tumen gibi kelimeleri sıklık ile duymanız mümkün. Kullanımları geçmişe dayanan bu kavramların hepsi aynı anlamı ifade etmektedir. Parasal olarak Tuman 10 İran Riyaline eşittir.

İran Vize İstiyor Mu?

İran gezi ve seyahat etmek isteyenler için 90 gün boyunca vizeden muaftır. Seyahat etmek isteyen yolcularımızın diledikleri gün İran uçak bileti alarak bulundukları şehirden uçuş gerçekleştirmeleri mümkün.

İran İstanbul Uçak İle Kaç Saat Sürmektedir?

İran İstanbul uçak bileti veya İstanbul İran uçak bileti ile ulaşım sağlanması durumunda 1 saat 35 dakika olarak direk uçuş gerçekleştirilmektedir. Aktarmalı olarak gerçekleşen uçuşlarda saat farkı değişiklik gösterebilir.

İran Ne İle Meşhur?

İran ne ile meşhur gibi bir sorunuz var ise cevabı yeme-içme kültürü ve dokuma el halıları ile ön plana çıkmış ülkedir. Ülke içerisinde birçok Pazar alanı bulunurken en ünlüsü Tahran’da bulunan kapalı Pazar alanıdır.

İran’dan Hediyelik Ne Alınır?

İran’dan hediyelik eşya almak için en çok tercih edilen ürünler ise, el yapımı dokuma bezler, seramik çömlekler ve Khâtamkâri adlı yöreye özgü ahşap eşyalar hediyelik olarak alınmaktadır.

İran Mutfak Kültürü: İran mutfak kültürü çok ulusal ve geniş bir yer edinmiştir. Ülkenin yöresel yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağına özgü birçok yeme-içme ürünleri de mevcuttur. İran seyahatinizde bol baharatlı ve etli yemekleri görmeniz mümkün çeşitli baharatların ve sadece ülke içerisinde yetişen özel meyveleri de tadım yapabilirsiniz.

İran'ın En Güzel Şehri Neresi? 

Popüler kültürün hakim olduğu İran ülkesinde en güzel şehir olarak anılan yerler, Tahran ve Tebriz olarak bilinmektedir. Özellikle son yıllarda Tahran ve Tebriz ülkemizden direk seyahatinde kolaylaşması ile oldukça tercih edilmektedir. İran gezi listenizde bu şehirlerin dışında diğer ilçelere de mutlaka göz atmalısınız! 

İran’da Gezilecek Yerler

İran ülkesi içerisinde bulunan önemli kentleri ile de ön plana çıkmıştır. İran’da gezilecek yerler olarak en çok ziyaretçi alan kent Tahran ve Tebriz olmasının yanı sıra Şiraz ve İsfahan’da önemli şehirlerarasındadır. İran’a ilk kez ziyaret yapmak isteyenlerin Tahran’ı çok tercih etmesinin yanı sıra diğer ilçe merkezlerini de ziyaret etmeleri gerekir birçok saray ve medeniyet müzesi bulunan ülkede gezilecek pek çok yer mevcuttur. İran edebiyat, sanat ve müze alanlarında oldukça gelişmiş bir ülke olmasının yanı sıra eğitim alanında da önemli bir ülkedir. Özellikle Şiraz sokaklarında birçok edebiyatçının yaşam izlerini gözlemlerken ayrıca şiir ve şairler şehri olarak bilinen kent alanında önemli romantizm eserlerini de öğrenebilirsiniz. Ziyaret rotanızı geniş ve kalacak gün sayınızı esnek tutmanız İran gezisi için alternatif pek çok noktayı da unutmamanız sizlerin yararına olacaktır. Zira şehrin birçok görülmesi ve gidilecek alanı olduğunu unutmayın!

Tahran

Ülkenin başkenti Tahran gelişmiş şehir olmasının yanı sıra en fazla nüfus yoğunluğunun da bulunduğu şehirlerarasındadır. Ekonomik olarak genellikle üst düzey insanların yaşadığı Tahranda önemli saraylarda bulunuyor. Özellikle Gülistan Sarayı başta olmak üzere birçok mekân görülmeye değer olması ile beraber hemen ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Özellikle Antik Şehir Rey, Tahran gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde yer alıyor. Şehrin genel olarak yoğunluğu merkezi meydan bölgelerinde toplanmıştır öğlen ve akşam saatleri en yoğun olarak trafiğin işlek olduğu saatlerdir. Yapısı itibari ile görkemli ve kalabalık binalara ev sahipliği yapıyor. Tahran gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek şehrin önemli yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tahran’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İran’ın başkenti olan Tahran ulaşım ağı ile oldukça gelişmiştir. Karayolu ve tren yolu ile ulaşım sağlamak mümkün olurken İran’a en kolay ulaşım havayolları ile sağlanmaktadır. Kolay ve hızlı yolculuk yapmak isterseniz Tahran uçak bileti satın alarak direk olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tahran Tebriz arası kaç km?

Tahran-Tebriz arası araç ile ulaşım 633 km olarak belirlenmiştir. 6 saat 41 dakika olarak gerçekleşmektedir. Tahran’dan direk olarak Tebriz’e uçak bileti alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İsfahan

İran gezilecek yerler listesinde en dikkat çeken kent olarak İsfahan yer almaktadır. Ülkenin önemli gezi güzergâhı olmakla beraber Nıfs-ı Cihan yani dünyanın yarısı anlamı olarak adlandırılmaktadır. Safeviler dönemine ait önemli eserleri kendi içerisinde korumayı başaran İsfahan çeşitli kültürel eserleri ile de popüler kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Tahran’a uzaklığı 420 km olan şehir İran ülkesinin 3’cü en büyük kentidir. İçerisinde Tahran’da görülecek eserlerin benzeri olarak Saraylar, Camiler ve pek çok eğitim merkezi yer alıyor. İsfahan gezilecek yerler dışında İran mutfağını yansıtan önemli şehirlerdendir. İsfahan yöresel yemekleri ve giyim, kıyafet gibi kültürel özellikleri en fazla görebileceğiniz noktalar arasında. Ülkenin diğer şehirlerine oranla restoran ve lokaller bu civar içerisinde fazlaca bulunmaktadır. Şehir dağlık alanın güzelliğini yansıtırken ayrıca kamp ve konaklama alanı olarak doğal güzellikler içerisinde bulunan yerleri ile de kısa günü birlik tatil yapmak isteyen ziyaretçiler için alternatif şehirlerarasında bulunuyor.

İsfahan Nasıl Bir Yer?

Nıfs-ı Cihan yani “Dünyanın yarısı” anlamına gelen İsfahan Zağros dağları eteklerinde Zayende kıyısında yer alıyor. Şehir Pers dönemine ait eserler başta olmak üzere birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Kent merkezi gün içerisinde oldukça kalabalık ve hareketli noktalara ev sahipliği yapıyor. İslami mimarinin en iyi yansıtıldığı şehir olan İsfahan özellikle yaz aylarında keyifli bir gezi fırsatını ziyaretçilerine sunuyor.

Şiraz

Romantizm ve edebiyat başta olmak üzere şairlerin yetiştiği şehir Şiraz filozof ve din adamlarının eğitim alanında merkezi olmuştur. Antik Pers dönemine ait önemli eserlerin yer aldığı şehirde gezilecek yerler bakımından oldukça çok eser barınıyor. İran’ın kültür başkenti olarak anılan Şiraz “Şairler Şehri” ve “Güller Şehri” olarak anılmaktadır. Pers ve Safevi dönemine başkentlik yapan kent bozulmamış tarihi dokusu ile oldukça fazla turisti ağırlıyor. Günümüzde ağır sanayi ve metal işleme alanında önemli ticaret noktası olan Şiraz en fazla göç alan şehirdir. İran gezilecek yerler listesinde popüler mekânları içerisinde bulunduran kente ulaşım ülkemizden direk olarak uçak seferleri ile sağlanmaktadır.

Şiraz’a Ne Zaman Gidilir?

Şiraz genel itibari ile dağlık alanda olması ülke geneli kışları sert ve soğuk iklime sahiptir. Yaz ayları Şiraz sıcak ve kurak iklime sahip olması nedeni ile çokça tercih edilmektedir. Ülkemizden direk ve aktarmalı uçuş seferleri karşılıklı olarak gerçekleştirilmektedir. İstanbul Şiraz uçak bileti rezervasyonu yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle Şiraz gezisi Haziran ve Temmuz aylarında tercih etmeniz sizlerin yararına olabilir.

iran uçak bileti resim

Sari

Hazar denizi kıyısında yer alan Sari şehri Elburz dağlarının hemen yanı başında doğa ve ormanlık alanları ile ünlüdür. İran gezilecek yerler listesinde her ne kadar bilinmese de son yıllarda oldukça tercih edilen rotalar arasında bulunuyor. Diğer kentlere oranla daha sakin ve doğal güzelliği halen korunan alanları ile ön planda bulunuyor. Sari kenti yerel olarak diğer kentlere oranla içerisinde daha az eser barındırmaktadır. Şehir içerisinde bulunan doğal şelale alanları ve kent merkezinde ki müze ören yerleri ile daha sıklıkla ziyaret edilmektedir. İslami eserleri de şehir merkezinde görmeniz mümkün olurken ulaşım ağında geçiş noktası olması ile İran gezinizde durak noktası olarak tercih edebilirsiniz.

Sari Şehrine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İran’ın sakin kentleri arasında bulunan Sari şehri tarihte birçok kez yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Sari şehrine ulaşım İran şehirlerarası otobüsler ve Tahrandan direk olarak uçak seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

Yezd

İran’ın kalbi olarak tanımlanan Yezd şehri, “Antik ve Kum Kulelerin Yükseldiği Şehir” olarak tanımlanmaktadır. İsfahan şehrine uzaklığı 270 kilometrede bulunan Yezd kenti Kebir ve Lut Çölü arasında kalmaktadır. Sıcak ve kuru iklime sahip olması ile çöl şehri olarak tanımlanan Yezd şehri 5000 yıllık tarihe sahiptir. Dünyanın en eski tek tanrılı dini olarak adlandırılan Zerdüştlük dininin doğduğu coğrafya olarak bilinmektedir. Yezd kenti de zerdüştlük merkezi olarak gösterilmektedir. Ülkenin coğrafi ve iklim şartları gereği zor ulaşım ağına sahip olması ile kaçış alanı olarak bilinen kentin eski dönemlerde Moğol istilasından sığındığı bölge olarak biliniyor. Bu özelliği sayesinde birçok savaş ve yağma gibi durumlara karşı korunaklı kalmıştır. Ünlü gezgin Marco Polo 1272 yılları arasında yaptığı seyahatte Yezd şehri hakkında birçok söylemde bulunmuştur. Tamamen çöle teslim olan şehrin mimarisi ise çöl dengesinde seyretmiştir. Kum renginde oluşan taşları ile han ve evleri oldukça dikkat çekicidir. Bölgenin en ihtişamlı yapılarını burada görmeniz mümkün. İran gezilecek yerler listesinde en dikkat çekici kent olma özelliğine yakın il Yezd şehri olabilir. Labirent sokakları ve taş köprü görüntüleri ile ülkemiz topraklarında bulunan Mardin ili taş evlerine olabildiğince benzerliği ile sizleri şaşırtacaktır.

Yezd Ne ile Meşhurdur?

Çöl kumlarının arasında yükselen ve mimarisi ile seyir zevkinizi hayran bırakacak olan Yezd şehri el örgüsü kumaşları ve ipek dokuma kumaşları ile meşhurdur. Ayrıca yeme içme kültürü ise gelişmiş olan kentin en meşhur yemeği tatlı olarak bilinen İran pamuk şekeri ve tatlıcılığıdır. Şehrin ünlü lokasyonlarından tadım yapabileceğiniz pek çok mekân bulunuyor.

Tebriz

İlk kez ziyaret edenlerin âşık olacağı ve her defasında size kendisini hatırlatacak şehir Tebriz. Doğu Azerbaycan olarak adlandırılan bölgede yer alan Tebriz, Azerbaycan ülkesi sınır komşusu olan şehirdir. İsmi halk tarafından “Tap-riz” termal rüzgâr olarak adlandırılsa da en bilinen kelime anlamı ile “Merhametlilerin Şehri” olarak anılmaktadır. İran ülkesinin en heyecanlı ve en önemli şehri Tebriz içinizi ısıtacak bir güzelliğe sahip. Dünya geneli itibari ile ismi ve yaşantısı ile hemen her çevrede en bilinen popüler ülke şehirleri arasında listeleniyor. Dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapan kent iki ayrı eğitim alanı ile oldukça dikkat çekici tarihi yapıları misafirlerin gösterimine sunuyor. Bu üniversiteler ise Tebriz Mavi Camii ve Rab-e Rashidi üniversitesi olarak 700 yıllık bir yapı mimarisine de ev sahipliği yapıyor. İpek yolu güzergâhında bulunan kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok kalıntı eseri de içerisinde barındırması ile görülecek yerler arasında bulunuyor. Sasaniler dönemi 3 ve 4 yüz yıllarda kurulduğu düşünülen şehir tarihin en çalkantılı şehirleri arasında bulunmaktadır.

Tebriz’de Gezilecek Yerler

Tebriz gezilecek yerleri ile oldukça çeşitli yapılara sahiptir bu yerler arasında popüler mekânlar ise şu şekildedir, Anayasa binası, Babak Kalesi, Demir Çağı Müzesi, Ghari Köprüsü, Saat Kulesi gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Kandovan

Geçmişi 700 yıl öncesine dayanan Kandovan taş yapıtları ve eski tarihi evleri ile dünyanın en popüler yerleri arasında. İran gezilecek yerler listesinde en sıra dışı noktalar arasında bulunan Kandovan Tebriz’e 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Eski mimari yapısı ve bozulmamış doku uyumu halen köy kültürünün devam ettiği niteliğindedir. Kayalıklar şehri olarak adlandırılan bu kentin oyma kayalardan oluşan taş evleri dışarıdan her ne kadar Kapadokya’yı anımsatsa da içerisinde ki yaşam toplu ve ataerkil sistemin devamı niteliğindedir. Halen taş evlerde ki yaşam devam etmektedir. Antik evlerin dış tarafı badana ile kapatılarak modern bir görüntü verilmeye çalışılmıştır. İçerisinde ünlü dokuma halıları ve kumaşları ile halen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Tarihin en derin ve köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapan İran ülkesinde Kandovan gezisi listenizde mutlaka yer almalı.

Kandovan Şehrine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İran ülkesinin eşsiz illeri arasında bulunan Kandovan şehrine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Ülkemizden Tebriz uçak bileti aldıktan sonra havalimanında bulunan servis veya taksiler ile kısa seyahat sonrasında Kandovan kentine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kirman

İran’ın güneydoğusunda yer alan Kirman “Çöl Şehri” olarak bilinmektedir. Şehrin büyük kısmı ticaret ve tüccar kesimden oluşması ile ekonomik olarak gelişmiş bir kenttir. Ülke yapısı itibari ile turizm potansiyelinin en fazla olduğu şehirlerarasında bulunan Kirman, Lut çölü çevresinde yer alması sebebi ile kurak ve sıcak bir iklim yapısına sahiptir. Yer altı şehir oluşumları ve eski kerpiç evleri ile geniş bir alana yayılmıştır. İran doğal güzellikleri arasında gösterilen Kirman birçok etnik köken ve milletten insanı da içerisinde barındırmaktadır. Yaz aylarında hareketli olan şehir kışlarında sakin ve sessizdir. Ziyaretinizde Türbe, hamam ve medrese gibi pek çok eski kalıntı görmeniz mümkün.

Kirman’a Ne Zaman Gidilmeli?

Kirman gezilecek yerler ve doğal tarihi alanları ile İran gezinizde alternatif olarak uğrayacağınız rotalar arasında bulunabilir. Şehir genel itibari ile sakin ve sessiz olması sebebi ile turistlerin konaklama olarak tercih ettiği yerler arasındadır. Kirman gezisi Ağustos ve Eylül aylarında tercih edilmelidir.

Meşhed

İran kültürünün yanı sıra dini olarak sıkı ve birbirine bağlı olan kent Meşhed, “Şehidin Defi” ismi ile adlandırılmaktadır. Kent kutsal ve dini bağlamları sebebi ile önemli şehirlerarasında yer almaktadır. İran Şiilik mezhebi doğrultusunda işleyiş gerçekleştirmektedir bu sebeple Meşhed Şiilik kültürünün kalbi olarak gösteriliyor. İran’ın en kalabalık ikinci şehri ise Meşhed’dir. Şiilik inancına göre İmam Rıza Meşhed’de defnedilmiş ve türbesi de burada yer almaktadır. Tahran’dan Meşhed’e ulaşım karayolu ve tren yolu ile sağlanmaktadır. Ayrıca havayollarının da direk olarak Meşhed uçak bileti satışları vardır. Meşhed dini yapıları içerisinde barındırmasının yanı sıra caddeleri ve sokakları ile sıklıkla adından söz ettirmektedir. Meşhed gezilecek yerler listesinde açık hava parkları, müzeleri ve medreselerinin yanı sıra hamam ve ören yerleri ile de ziyaretçilerine farklı alanlar sunuyor. Konaklama ve otel hizmeti olarak çok konforlu yerlere sahip olan Meşhed şehrini taksi ile gezmeniz ulaşımda sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Türkiye’den Meşhed’e Uçuş Var Mı?

Ülkemizden İran’a karayolu ve tren ile ulaşımın yanında en çok tercih edilen ulaşım tipi ise havayolu seferleriyle sağlanmaktadır. Türkiye’den direk uçuşların yapıldığı İran’a direk uçuş gerçekleştiren şehirlerimiz, Ankara, İstanbul, İzmir diğer şehirlerimizden aktarmalı olarak karşılıklı seferler yapılmaktadır. İran, Meşhed’den ülkemize düzenli olarak yine aynı şekilde uçuşlar gerçekleştirilmektedir.