Rusya Gezilecek Yerler – Rusya Gezi Rehberi - AvantajliSeyahat.com

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Rusya Gezilecek Yerler
yurt-disi
18 Aralık 2021

Rusya Gezilecek Yerler

Rusya'da görülecek yerler ve yapılacak o kadar çok şey var ki, Rusya’yı tamamen keşfetmeniz birkaç hafta sürecektir.

Henüz pek çok turist tarafından keşfedilmemiş bu gerçek hazine, zengin bir tarih, kültürel miras, vahşi doğa, dağlık bozkırlar ve onu dünyanın en büyük ülkesi yapan geniş bir bölge sunuyor.

Rusya Gezilecek Yerler Listesinde Görmeniz Gereken Yerler

Rusya’da gezilecek yerler rehberinde mutlaka olması gereken yerleri anlatıyoruz. Tarihin en güzel medeniyetlerinden biri olan Rusya kuşağı, değerli müzeleri, kültürü ve inşa edilmiş yapılarıyla harika güzelliklerini sergiliyor.

Kremlin Moskova, Kızıl Meydan Moskova, Aziz Basil Katedrali Moskova, Ermitaj Müzesi Sankt Petersburg gibi birçok yerden bahsedeceğiz.

Kremlin, Moskova; 'Rus Beyaz Sarayı', Kremlin duvarını çevreleyen bir daire içinde gruplandırılmış bir dizi sivil ve dini bina, dört saray ve dört katedralden oluşuyor. Rusya nasıl bir yer? Bu Rus turistik mekanlarından ilki 1955'ten beri halka açık ve 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. Biri açık alan için olmak üzere iki tür biletle ziyaret edilebiliyor.

Kızıl Meydan, Moskova; Rusya'da görülmesi gereken en ünlü meydan 23.100 metrekareden az olmayan bir alanı kaplıyor. Ayrıca, Vladimir Putin'in Unesco listesindeki konutu olan Kremlin'i Kitay-górod bölgesinden ayırıyor. Rusya âdet gelenek ve görenekleri harikadır. Adı, yapıyı oluşturup çevreleyen tuğlaların renginden değil, 'kırmızı' anlamına gelen (Krásnaya) kelimesinden gelir. Ancak bu kelime eski Rusça'da 'güzel' anlamına gelir. İçeride Lenin'in mezarı, Minin ve Pozharsky anıtı vardır. Bunlar ülkeyi 17. yüzyılın başında Polonya işgaline karşı savunmadaki başarılarından dolayı konulmuş ulusal kahramanladır.

Aziz Basil Katedrali, Moskova; Kızıl Meydan'da bulunan bu Ortodoks tapınağı, kolayca tanınmasını sağlayan ampul şeklindeki kubbeleriyle tanınır. Rusya'da ziyaret edilecek ikonlardan biridir. Korkunç İvan'ın yıllar önce Kazan Hanlığı'nı fethedip fethedemeyeceğini vaat etmesi üzerine 1554 yılında inşa edilmiştir. Rusya gece hayatı mükemmeldir. Dokuz bağımsız şapelden oluşur ve orijinal adı Bakire Mantosu Katedrali'dir, çünkü bu festivalin kutlandığı 1 Ekim'de kutsanmıştır.

Ermitaj Müzesi, Sankt Petersburg; Saint Petersburg'un kalbinde, Neva Nehri setiyle Saray Meydanı arasında yer alan, en güzel mimari topluluklardan birini oluşturan birbirine bağlı beş binayı (Küçük Hermitage, Eski Hermitage, Yeni Hermitage, Kışlık Saray ve Hermitage Tiyatrosu) kaplar. Rusya uçak bileti almak ucuzdur. Şu anda dünyanın en eksiksiz sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen, antik çağlardan 21. yüzyıla kadar Avrupa ve Doğu'dan üç milyondan fazla nesneye ev sahipliği yapar.

Dökülen Kandaki Kurtarıcı Kilisesi, Saint Petersburg; İsa'nın Dirilişi Kilisesi olarak da adlandırılan kilise, saldırıya uğrayan II. Rusya Çarı tarafından yaptırılmıştır. İskender'in öldürüldüğü yerde inşa edilmiştir. İlginç bir anekdot olarak II. İkinci Dünya Savaşı sırasında tapınağın en yüksek kubbesine bir bomba düştüğünü söylenir fakat bomba patlamamıştır. Bazı işçiler tarafından bulunup kaldırılıncaya kadar 19 yıl içeride kalmıştır. Bugün Rusya'daki turistik cazibe merkezlerinden biridir. Bir devlet müzesine ev sahipliği yapar ve mozaikleri Avrupa'nın en büyük anıtsal koleksiyonlarından birini oluşturur.

Peterhof Sarayı, Sankt Petersburg; Gösteriş açısından pek bir şeyi olmayan Peterhof Sarayı, Saint Petersburg'a 26 kilometre uzaklıktadır. 20 çeşme, 2 şelale, yaklaşık 40 heykel ve 200'den fazla kısma, Büyük Peter'in yazlık konutunun boyutları hakkında yaklaşık bir fikir verir. 6 köşk tipi bina ve biri eski avlanma yeri olan iki parka ev sahipliği yapar. Rusya'da ziyaret yerleri için bu noktaya ulaşmanın en iyi yollarından biri tekne ile ulaşılmasıdır.

Kazan Katedrali, Sankt Petersburg; Ülkenin en saygın sembolü olan Kazan Bakiresi'ne adanmıştır, Rusya'da ziyaret edilecek bu katedral 1801 ve 1811 yılları arasında inşa edilmiştir. Roma'daki Aziz Petrus Bazilikası yapısı ile esinlenilen 96 sütunuyla kolayca tanınan bu katedral, Rusya'daki bakirenin görüntüsüdür. Duvarları içinde maddeler, ulusal inancın bir simgesidir. Birçok Rus için bu bazilika, ordunun Napolyon'a karşı savaşta kazandığı askeri zaferlerin bir hatırlatıcısıdır. İçinde sık sık Fransızlara karşı savaşan askerlerden biri olan Mareşal Mikhail Kutuzov gömülüdür.

Bolşoy Tiyatrosu, Moskova; Fiziksel bir alan, bir tiyatro, dans ve opera topluluğu olan Bolşoy, 1776'da Prens Pyotr Urussov ve İngiliz iş adamı Michael Maddox tarafından kuruldu. Rusya turistik yerleri bölümlerinden biridir ve iki şekilde ziyaret edilebilir: Gösterilerinden birine katılmak için bilet satın almak veya Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri İngilizce rehberli turlara katılmak gerekir. Bu turları online olarak rezerve etmek mümkün değildir, bu nedenle aynı gün bilet gişelerinde sıraya girmeniz gerekecektir. Grup başına 20 kişi ve günde sadece bir kişi ile sınırlı oldukları için erken gelinmesi gerekir.

GUM, Moskova; 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş, daha sonra bir ofis binası ve hatta Stalin'in karısı için bir türbe haline gelen Rus Devrimi'nden önceki yıllarda 1.200 mağazaya sahiptir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra özelleştirilmiş ve bugün ülkenin en büyük en lüks alışveriş merkezidir. Dior, Cartier veya Jimmy Choo gibi lüks mağazalarınızın çoğunu karşılayamayabilir, ancak başka orta sınıf mağazalardan eksik yanı yoktur. Alışveriş yapmayı sevmiyorsanız, bu ikonik mekân sadece bir kahve için bile görülmeye değerdir.

Rusya Kültürel Özellikleri

Rus kültürü, karmaşık tarihlerini ve farklı coğrafi özelliklerini yansıtan çeşitli Rus etnik gruplarının çeşitli geleneklerini, alt kültürlerini ve bakış açılarını bütünleştiren, ülkenin somut olmayan mirasının paha biçilmez bir parçasıdır.

Günümüz Rus kültürünün bazı unsurlarının kökleri pagan zamanlarına dayanır. Örneğin, folklorunun ayrıntıları, belirli festivaller, ritüeller ve hatta geleneksel nakışlar ülkenin Hıristiyanlık öncesi zamanlarına kadar uzanır.

Yıllar boyunca, Rus kültürünün gelişimi, Doğu ve Batı arasındaki coğrafi konumundan büyük ölçüde etkilenmiştir. Çeşitli ve görünüşte sınırsız manzarası, bölgeye bağlı olarak büyük ölçüde değişebilen Rusya'nın gerçekliğini tasvir etmeye çalışan sanatçılar ve yazarlar tarafından hem sanatsal hem de edebi eserlerde ifade edilmiştir. Rusya, geniş toprakları ve zaman içinde medeniyetlerin evrimi sayesinde, gelenekleri mevcut kültürle iç içe geçmiş, onu yavaş yavaş yeniden şekillendirip dönüştüren birçok milleti ağırlamıştır. Bütün bunlar, modern Rusya'nın kültürel zenginliğinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Bugün, Rus kültürü geniş kapsamı, diğer alanların yanı sıra sanatının ezici üstünlüğünde görülebilir. Dostoyevski, Tolstoy, Çaykovski, Glinka, Puşkin ve Akhmatova gibi seçkin Rus kültürel şahsiyetleri dünyaca ünlü şahsiyetler haline gelmiştir. Rus resmi; uzun bir süre Rus resmi dini ikonlarla sınırlıydı. Ünlü ustaların her birinin kendine has bir tarzı vardı; örneğin, Andrei Rublev'in ikonları Yunan Theophanes tarafından yaratılanlardan çok farklıydı. Büyük Petro'nun saltanatı sırasında, Batı teknikleri Rusya'ya girdi ve Rus sanatçılar manzara, portre ve natürmort boyamaya başladı. 20. yüzyılın başında, Rus manzaraları sadece doğanın güzelliğini değil, aynı zamanda sanatçıların zihinsel durumunu da temsil ediyordu. Ayrıca 20. yüzyılda modernizm ve avangard hareketler gelişti. Örneğin avangard sanatçı Kazimir Malevich sahneyi, manzarayı veya kişiyi tanımlamak yerine basit gölgelere ve renklere odaklanan yeni bir soyut sanat tarzı olan Suprematizm'i yarattı. Bu yeni tarz, Malevich'in ikonik tablosu "Kara Meydan"a da yansıdı.

Rus edebiyatı; Edebi miras, Rus kültürünün özellikleri önemli bir bölümünü oluşturur. Dostoyevski, Tolstoy, Lermontov, Puşkin ve Griboyedov'un eserleri birçok dile çevrilmiştir. Rus edebiyatının ayırt edici özellikleri, kahramanların duygusal deneyimlerinin derin açıklamalarını, doğal manzaraların pitoresk, çağrıştırıcı açıklamalarını ve insanın iç dünyasının incelenmesini içerir. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Rus şiirinin "gümüş çağı", Anna Akhmatova, Sergei Yesenin, Marina Tsvetaeva, Alexander Blok ve Valery Bryusov gibi şairlerin güzel eserlerinde üretilmiştir. Arkady ve Boris Strugatsky, Vladimir Vysotsky, Yevgeny Yevtushenko gibi dünyaca ünlü yazarların yanı sıra Sovyet döneminde üretilen edebî eserler Rus kültürüne büyük etkide bulunmuştur.

Rus tiyatrosu; Rusya, ülkenin ayırt edici özelliği haline gelen eşsiz bir dans okulu olan balesi ile de dünyaca ünlüdür. Şaşırtıcı olmacak bir şekilde, Rusya'ya gelen birçok ziyaretçi bir bale gösterisine katılmak ister. Ancak, Rus tiyatrosunun tarihi köklerinin, palyaçoların Rusya'daki kültürel sanatın kurucuları olduğu halk meydanlarındaki festivallere ve performanslara dayandığını çok az kişi bilir.

Rusya’ya Nasıl Gidilir?

Rusya'ya uçakla seyahat etmeye karar verdiyseniz, varış noktası olarak iki ana şehrinden birini seçebilirsiniz: Moskova, başkent veya Saint Petersburg. Rusya'nın başkenti Moskova'yı seçerseniz, 5 havaalanından herhangi birine seyahat edebilirsiniz, ancak en önemlileri:

Moskova-Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, Domodedovo Havaalanı ve en eskisi Vnukovo Havaalanıdır. Petersburg'u ziyaret etmeye karar verirseniz, Pulkovo Uluslararası Havalimanı ile uçabilirsiniz. Arkhangelsk, Irkutsk, Kazan, Habarovsk ve Krasnodar gibi doğrudan uluslararası bağlantılara sahip başka birçok şehri de vardır. Moskova uçak bileti seçeneklerini seyahat zamanınızdan daha öncesinde yapmanız biletinizi daha ekonomik olarak satın almanızı sağlayabilir.

Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlar başlıca havayolları: Türk Havayolları,Vueling Airlines, Iberia, UTair, Ural Airlines, Air Baltic, Aeroflot havayolları ve Lufthansa ve diğerleridir. Batı Rusya'ya seyahat etmeye karar verirseniz, Türkiye ile Rusya arasındaki yaklaşık uçuş süresi 2 ila 4 saat arasındadır. İstanbul ve Ankara şehirlerinden direk olarak uçuş seferleri düzenlenirken diğer şehirlerden aktarmalı olarak uçuş gerçekleştirilmektedir. Yurt içi seyahatlerde tercih edilen şehirlere göre uçuş seyahat süresi artabilir.

Rusya'ya arabayla nasıl gidilir? Türkiye’den Rusya'ya arabayla seyahat etmek yaklaşık bir tam gün sürer. Belarus'tan Rusya'ya sınırı geçmek için trenle seyahat etmeyi seçseniz bile geçerli bir vizenizin olması gerektiğini unutmamalısınız. Moskova girişini seçerseniz bilmelisiniz ki ithal tır ve araçların ülkeye girişinden dolayı bu rota genellikle çok diktir.

Rusya'ya arabayla seyahat etmeye karar verirseniz, ülkenizin ehliyetini ve aracın mülkiyet belgesini getirmeyi unutmayın. İster araba ister karavan olsun araçta ilk yardım çantası ve yangın söndürücü bulundurulması zorunludur.

Rusya sınırını geçtikten sonra, polis aracınızı Rusya topraklarında kullanmanız için size geçici bir izin verecek ve bu izni 10 günden uzun süreli kalışlar için yenilemeniz gerekecektir.

Rusya'ya trenle nasıl gidilir? Türkiye’den Rusya'ya trenle seyahat etmek için, tıpkı araba ile seyahat etmeye karar verdiğinizde olduğu gibi, bir tam güne ihtiyacınız vardır. Daha sonra vize gerektiren Beyaz Rusya üzerinden direkt trenle Moskova'ya (Rusya) seyahat edebilir veya Varşova, Kiev ve Moskova duraklarından Bern'den Rusya'ya vizesiz trene binebilirsiniz.

Rusya’ya Gitmek İçin Vize Gerekiyor mu?

Rusya'ya giriş yapabilmek için en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport taşımak ve vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Rusya Büyükelçiliği'nden Moskova'ya seyahat etmek için vize almak mümkündür. Türkiye örneğinde, bu prosedür Rusya vize merkezlerinde gerçekleştirilir.

Vize işlemlerini hallettikten sonra Rusya seyahatlerinde görülecek sanatsal açıdan harika olan heykelleri ziyaret etmeyi de unutmayın. Rusya'da heykel kültürü ileri bir düzeyde zaman içinde gelişmiştir. Slavlar, farklı elementleri veya ruhları simgeleyen ahşap ve taştan putlar yapar.

 Hıristiyanlığın ortaya çıkışından sonra, Ortodoks Rusya kültüründe putların yasaklanması nedeniyle bu tür heykelleri yapma sanatı neredeyse ortadan kalkmıştır. Heykel pratiği, daha batı bir Avrupa tarzının benimsendiği Büyük Peter reformları sırasında resmen yeniden başlamıştır. Heykeller Sovyet döneminde büyük önem kazanmış ve liderler mermer, taş, bronz veyt alçı ile onurlandırılmış ve ölümsüzleştirilmiştir.