Tahran'da Gezilecek Yerler | Tahran Gezi Rehberi | AvantajliSeyahat

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Tahran'da Gezilecek Yerler
yurt-disi
10 Nisan 2021

Tahran'da Gezilecek Yerler

Fars kültürü ile bezenmiş eşsiz görüntüsü ve görkemli tarihi ile İran’ın başkenti Tahran’da gezilecek yerler ve görülmesi gereken birçok yer mevcut. Tahran tarihi eski İran medeniyetinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde ülkenin en kalabalık şehirleri arasında bulunan Tahran içerisinde barındırdığı eserler ile görülecek ve gezilecek alanları çok fazladır.

Türkiye – İran arasında mesafelerin olması ile sınır komşumuz olan İran tarihi ile medeniyetimizde ortak bir payı da mevcuttur. Tahran müzeleri, kültür ve yöresel yemekleri olmak üzere birçok eser ile adeta bütünleşmiş durumda. Geçmiş medeniyetin izleri bu şehirde halen yankılanmakta birçok mimari eseri halen ilk gün ışığı ile saklamakta.

Ülkenin mutfak kültürü farklı medeniyetler ile bütünleşerek zaman içerisinde gelişmiş!

İran yemek kültürü denilince akıllara birçok tadım etkisi gelmekte. Özellikle Tahran şehri içerisinde barındırdığı birçok restoran ile gelen ziyaretçilerine mutfak kültürünü sunmakta.

Tahran’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

İran isminin geçtiği pek çok konuda akıllara Tahran şehri gelmekte! Elbette ülkenin pek çok farklı şehri bulunmakta gezilecek yer sıralaması ile İran, Tahran’da mutlaka gezilmesi gereken yerler, Shiraz gezilecek Yerler, Kum şehrinde gezilecek yerler, İsfahan gezilecek yerler en çok ziyaretçilerin göz attığı konular arasında. İran’a gezinizde bu şehirleri ziyaret ederek İran tarihini yakından inceleyebilirsiniz. Ülkemizden kara ve havayolu ile ulaşımın sağlandığı İran’a kolay yolculuk yapmak isterseniz, İran uçak bileti veya Tahran uçak bileti alarak direk ulaşım sağlamanız mümkün. Yılın özellikle ilkbahar ayları ülkeyi ziyaret etmeniz için iyi bir fırsat Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet Hava Yolları başta olmak üzere Mahan Hava Yolları bu aylarda oldukça fazla uçak bileti kampanyası oluşturmakta.

Gülistan Sarayı

Geçmişin en ihtişamlı sarayları arasında yer alan Gülistan Sarayı, Tahran için şehrin simgelerinden olmakta. Kaçar hanedanı dönemine ait birçok yapının yer aldığı bu şehirde Gülistan sarayı günümüze ulaşan önemli mimari eserlerden olmakta. Saray 1524 ve 1576 yılları arasında Safevi hükümdarı tarafından yaptırılmıştır. Önceleri sade tek bir yer olarak inşa edilse de zaman ile birçok ekleme yapılarak büyük bir alana yayılmıştır. Saray etrafında Berel Binası, Badgir Binası Taht-i Mermer, Ebyez Sarayı, Ayna Salonu, Selam Salonu olmak üzere pek çok farklı yapı eklenmiştir.

İran Ulusal Müzesi

Tahran’ın merkezinde bulunan İran ulusal müzesi geçmiş tarihi eserleri içerisinde barındırmaktadır. Sasani ve Pers İmparatorluğu eserleri başta olmak üzere birçok arkeolojik yapı ile geçmiş ve yakın tarihe ışık tutuyor. Ulusal müze iki ayrı binadan oluşuyor 1937 yılında inşa edilen bu yer halen görkemli gizemini ziyaretçilerine yansıtmakta. Müzeyi ziyaret etmek isterseniz hafta içi günler tercihiniz olmalı.

Tahran Seramik Cam ve Müzesi

İran’ın dünya çapında halıları oldukça ünlüdür. Hatta bazı dönemlerde dokuma halıları ulaştırmak için ülkemizden birçok tüccarın aracılık ettiği de biliniyor. Sadece halı ve kilimlerinden bahsetmemiz ise haksızlık olabilir. Cam işçiliği ve Seramikleri de birçok yapıda el hüneri sergilenerek ince bir işçilik ile birçok mekânda yer almıştır. Tahran seramik cam ve müzesi ise günümüzde İran tarihinde bulunan birçok medeniyet eseri ile misafirlerinin gösterimine sunulmakta. M.Ö 2000’li yıllara ait pek çok eserin bulunduğu müzede ahşap eserlere de yer verilmiş. İlginç eserlerin ve mimari görüntüsü ile Tahran seramik cam ve müzesi tahran gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alabilir.

Azadi Anıtı, Özgürlük Meydanı

Azadi Anıtı veya Özgürlük Meydanı olarak bilinen bu yer kentin en büyük caddesine de ev sahipliği yapıyor. Tahran’ın özgürlük sembolü haline gelmiş bu yerin orta kısmında bulunan büyük ve kemerli yapısı ile adeta bir kule görüntüsü veren Azadi anıtı Pers İmparatorluğunun kuruluşunun 2500 yılında Muhammed Rıza Şah tarafından yaptırılmıştır. Beyaz mermerler ile süslenmiş olan anıtın çevresi yeşil ağaçlar ile de süslenmiş. Anıtın bulunduğu meydan şah’ın devrilmesinden sonra Meydan-ı Azadi  (Kurtuluş Meydanı) olarak adlandırılmıştır. 50.000 metrekare alana sahip olan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Laleh Parkı

Kentin merkezinde bulunan Laleh parkı büyük bir alana ev sahipliği yapıyor. Yemyeşil görüntüsü ile alternatif dinlenme noktası olan Laleh parkı içerisinde bulunan ağaçlık alanlar ile adeta bir orman görüntüsüne bezenmiş. Yürüyüş yolları ve kısa dinlenme noktaları ile banklardan oluşan koridor geçitleri yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ilgi görmekte. Merkezi konumda olması itibari ile büyük ve kalabalık insan topluluklarını görmeniz mümkün. Öğlen ve ikindin saatleri fazlaca yoğun olurken akşam saatlerinde sakin durumda. Tahran gezinizde akşam saatlerini tercih etmeniz ve rahat bir soluk almanız bu yerde mümkün.