Hatay Gezilecek Yerler | Hatay Uçak Bileti | Avantajliseyahat.com

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Hatay Gezilecek Yerler
yurt-ici
01 Şubat 2021

Hatay Gezilecek Yerler

Hatay gezilecek yerler listesi, mutlaka Hatay’a gitmek isteyeceğiniz gezi listemizi avantajliseyahat.com/blog ekibi olarak sizlere sunuyoruz. Yolcuların seyahat sıklıkları ve alışkanlıkları 2021 yılı başlarında değişiklik gösterdi. Seyahat rotalarının değişmesi ile gezi severlerinde yeni keşfetmeyi istedikleri bölgeler ülkeler, şehirler de artık öncelik durumlarını değiştirdi. Hatay tarihi ve kültürel mirası ile Ülkemizin en çok ziyaret alan hem turizm hem de ticaret kentlerinin arasında yer almaktadır. Hatay gezilecek yerler haritası oluştururken aynı zaman da farklı lezzetleri de tadacağınız yol duraklarını tek tek sizlerin beğenisine sunuyoruz. Hatay Mitolojik tarihi ile daha önceden neden ziyaret etmedim diyeceğiniz bir soruyu da aklınıza getirecek. Akdeniz bölgesinde yer alan Hatay ilimizin yüzün ölçümü toplam da 5.524 kilometrekare alana sahiptir. Son yıllarda artan nüfusu ile toplam da 1 milyon 628 bin insana ev sahipliği yapmaktadır. Gelişen nüfusun ekonomiye katkıları ile popülerliği gün gün artarken yaz turizminde yabancı turistlerin de ilgi odağı olmuştur. İl topraklarının %46.1 kısmını dağlar oluştururken %33.5 ile de ovalar ve %20.4’ünü de platolar oluşturmaktadır. Hatay gezilecek doğal yerleri ile de kamp ve dağcılar için önemli bir turizm haritası oluşturmaktadır. Hatay ilimizin toplam 15 ilçesi bulunmaktadır. Hatay’ın gezilecek yerler olarak bilinen birçok yer artık bu kente simge olmuştur. Bu ilçelerin en ünlüleri şunlardır, Antakya, İskenderun, Dörtyol, Defne, Reyhanlı en başında gelirken bu ilçelerin hem lezzet hem de müzeleri ve tarihi mirasları çok fazla bilinmektedir. Hatay gezilebilecek yerler hakkında daha detaylı bilgileri aşağıda sizlere kısa kısa sunuyoruz.

Hatay Kültürü:

Hatay kültürü hakkında iç içe yaşamış toplumların birbirine karşı saygı ve sevgi ile yaşamayı başarmıştır. Zaman içerisinde karşılıklı gelenek ve görenek, kültür gibi sosyal toplum statüsünü birbirlerine aktarmayı başarmıştır. Hatay yeme-içme lezzetleri ile baskın bir şekilde lezzet elçisi olmayı da başarmış. Hatay kültürü ve geçmiş tarihi ile birçok tarihi eseri de ziyaretçilerine sunmaktadır bunların ilk başında Hristiyan inancına göre ilk kilise olarak kabul edilen, St. Pierre Kilisesi Hatay şehrinde bulunmaktadır. Hatay kültürü içerisinde oluşan toplumun yaşadığı mimari de incelenmesi gereken konulardandır. Bu mimari özelliklerin en belirgin yapısı ise Hatay evleridir. Neredeyse 200 yıl öncesi oluşturulan 2 katlı evlerin yapısı o gün ki şekilde korunmayı başarmıştır. Hatay kültürlerini daha kapsamlı incelediğimiz, Hatay gezilecek yerler blog sayfamızın yanı sıra Hatay uçak bileti hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Hatay gezilecek yerler listesi, Antakya

Hatay gezilecek yerler listesi, Antakya hakkında şehrin merkezi ilçelerinin en başında gelmektedir. İlçe nüfus yoğunluğu olarak en kalabalık ilçedir, yeni belediye düzenlemeleri ile Antakya ve Defne ilçeleri ayrılmıştır aralarından sadece Asi nehrinin geçtiği Antakya gezilecek yerleri listeliyoruz.

Habib-İ Neccar Camisi

Habib-i Neccar Camisi, Hatay gezilecek listemizin ilk sırasında yer almakta, Antakya 638 yıllarından Müslüman topluluğa ev sahipliği yapması ile Müslüman toplumun muhteşem bir ibadet alanı inşa ettirdiği Mescit aynı zamanda önemli bir yere de sahip olmuştur. Habib-i Neccar Camisi muhteşem, yapısı ile tamamen ince bir işçiliğe sahiptir taş ve ahşap olarak inşa edilmiş Mescit bugün ziyaretçilerini yapısı itibari ile hayran bırakmakta. Hz.İsa A.S havarilerine ilk inanan marangoz Habini Neccar’ın ismine adı Camiye verilmiştir. Aynı zamanda türbesi de burada yer almaktadır. Çarşı Merkezinde yakınlarında bulunan Cami uzun çarşı mevkisine 150 metre uzaklığa sahiptir. Türkiye'nin en büyük Camileri hakkında blog sayfasına göz atın. Hatay gezi listenizde Antakya ziyaretinde burayı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler de ilk sıraya alın.


Saint Pierre Kilisesi

Dünya’nın ilk inanç turizm noktalarından olan Saint Pierre Kilisesi Hatay’da ilk mağara kilisesi olarak kabul edilmektedir. Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde Hatay kent merkezine iki kilometre uzaklıkta olan Habib-i Neccar Dağı yakınlarında yer almaktadır.13 metre derinliğe ve 9.5 metre genişliğe sahiptir. Yüksekliği 7 metreyi bulan ihtişamlı ve görkemli yapı ilk gizli Hristiyan topluluk alanı ve kilisesi olarak kabul edilmektedir. Kilisenin ilk döneminden itibaren günümüze sadece taban mozaiği ve duvar resimleri kalmıştır. St. Pierre Kilisesi her yıl yerli ve yabancı bir çok turisti kendisine çekmektedir. Günümüzde sadece müze olarak hizmet vermekte olan St. Pierre Kilisesinde ayrıca bir de mezar bölümü bulunmaktadır. Dışarıda ve İç kısım da bulunan, mezar taşları yüzyıllar öncesinden kaldığı bilinmektedir.


İskenderun Deniz Müzesi

İskenderun deniz müzesi, Türkiye’nin 3’cü deniz müzesidir. Denizcilik faaliyetlerinin ve koleksiyonlarının sergilendiği müze aynı zamanda bölgenin tek müzesi olma konumundadır. Atatürk bulvarında bulunan müze 1942 yılında yılında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından satın alınarak çeşitli faaliyetlerde kullanılmıştır. 26 Haziran 2009 tarihinde Deniz Müzesi olarak faal hale getirilmiştir. İskenderun deniz müzesi olarak kullanılan bina yapı olarak altı konferans salonunu da içerisinde bulundurmaktadır. İlk kısımda yer konferans salonu ismi Tayfur Sökmen olarak adlandırılmıştır. Tayfur Sökmen Hatay Cumhuriyetinin tek cumhurbaşkanıdır.

İskenderun Deniz Müzesi Giriş Saatleri

Hafta içi saat, 10:00 ile 16:00 arasında müze hizmet vermektedir.

İskenderun Deniz Müzesi Giriş Ücretleri

Yetişkin Giriş Ücreti: 12 TL

Öğrenci Giriş Ücreti: Ücretsiz

*Müze kart ile ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Asi Nehri

Hatay da ters akan nehir, olarak bilinen Asi Nehri isminden de anlaşılacağı üzere nehir ters olarak akmaktadır. Hatay gezilebilecek yerler denildiğinde mutlaka bu yeri görmelisiniz. Nehir ters akması ile ziyaretçilerini hayran bırakırken aynı zamanda düşündürmekte. Nehrin ters akması konusunda halk arasında çeşitli konular bulunmaktadır. Hz. Musa A.S Kızıl Deniz’i asası ile ikiye ayırdıktan sonra Asi Nehri tersine akmaya başlamıştır. Yılın yaz aylarında su yükseltisinin çekilmesi ile nehir kötü kokuları ortaya çıkarmaktadır. Asi Nehrinin toplam uzunluğu ile 552 kilometredir. Asi nehri çok yağış aldığı kış ve ilkbahar aylarında taşkınlara sebep olmaktadır. Gezilecek yerler ziyaretinizde Hatay da ters akan nehir olarak burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz

Vespasian – Titus Tüneli

Doğu Akdeniz bölgesinde geçmiş tarihte önemli yer edinen Vespasian – Titus tüneli ismini iki Roma imparatorundan almakta. Günümüzde isimlerinden halen bahsedilen imparatorlar özellikle Akdeniz bölgesine özellikle ayrı bir önem vermiş.

Tünel dar bir koridor şeklinde devasa büyüklüğe sahip olması ile taş duvarları ve alaca karanlığı ile ürpertici bir güzelliğe sahip özellikle son yıllarda fotoğraf çekilecek yerler arasında çok popüler.

Apayrı Ambiyansı ve göz ucu olmayan yolu ile nefes almakta biraz zorlanabilirsiniz.

Hatay şehrinin Samandağ ilçesinde bulunan Vespasian – Titus tüneli ilk yapılış amacı derelerin limana olan akıntısını sağlamaktı. Tünelin son kısımları liman çevresine açılmaktadır. Milattan önce 300’lü yıllarda inşa edilen yerin liman kısımlarına doğru sonradan eklenen mezarlar olduğu da görülmekte. Sarp ve kapalı kayaların oyularak yapıldığı tünel 2014 yılında UNESCO dünya mirası geçici listesine eklenmiştir. Tarihi yeniden hissetmek ve zamanda kısa yolculuk yapmak isteyenlerdenseniz burası sizleri eşsiz görüntüsü ve ihtişamı ile karşılıyor olacak.


Hatay Şehri Uçak Bileti

Hatay şehri uçak bileti, Yılın yaz ayları yoğun olarak yerli ve yabancı birçok insana ev sahipliği yapan Hatay ilimize ucuz uçak bileti kampanyaları sık sık düzenlenmekte. İstanbul, Ankara, Lefkoşa, İzmir olarak direk uçak bileti seferleri düzenlenmektedir. Hatay Havalimanına ulaşım şehir içinden direk olarak Havaş ve servisler ile sağlanabilirken aynı zamanda toplu taşıma ile de kolayca ulaşım sağlanabilir. Anadolujet ve Türk Hava Yolları, Pegasus ve SunExpress havayolları en çok uçuş gerçekleştiren firmalardır. İstanbul Hatay uçak bileti buradan satın alabilirsiniz. Firma ve saatleri incelemek için avantajliseyahat.com sayfamızı inceleyebilirsiniz.