Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Kalesi Ve Hevsel Bahçeleri

Bu bölge iki ayrı ana bölgeden oluşmaktadır. Birinci bölge Diyarbakır Kalesi ve ikinci bölge ise Hevsel Bahçeleridir. Kale eşine zor rastlanır sağlamlıkta ve bir o kadar eşsiz tarihe sahiptir. Yapılan araştırmalarda kalenin 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Birçok uygarlık bu bölgede hüküm sürmüş ve uygarlıklar kendi ihtiyaçlarına göre kalede çeşitli değişiklikler yaparak son halini almasını sağlamıştır. Otuzdan fazla uygarlığa ait izler kalede görülmektedir. Oldukça büyük olan bu alanı Diyarbakır ziyaretlerinizde gezmeniz gerekir. Diyarbakır uçak bileti alarak şehri ziyaret ettiğinizde kesinlikle gezmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Hazreti Süleyman Camii

Hazreti Süleyman Camii 1155-1169 yılları arasında inşa edilen bir camidir. Hazreti Süleyman Camii’nin diğer adı ise Nasiriye Kale Camii’dir. Cami Nisanoğlu Ebu Kasım tarafından inşa edilmiştir. Selçuklu tarzında yapılan caminin mimarisi ise Arap tarzındadır. Caminin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden en önemlisi Halit Bin Velid’in oğlu Süleyman ile Sahabelerin burada defnedilmiş olmasıdır. Burada yatan sahabeler Diyarbakır’ın Araplar tarafından fethedilmesi nedeni ile şehit düşmüştür. Hem manevi önemli hem de mimarisi ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Şeyh Mutahhar Camii (Dört Ayaklı Minare)

Akkoyunlu Kasım Bey tarafından inşa edilen Şeyh Mutahhar Camii aynı zamanda Dört Ayaklı Minare olarak da tanınmaktadır. 1500 yıllarında inşa edilen cami dört adet sütun üzerine inşa edilmiştir. Cami inşasında kullanılan taşlar ise siyah ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Siyah ve beyaz taşlar sıra ile kullanılmıştır. Oldukça ilginç bir mimarisi olması ile şehirde en çok dikkat çeken yerler arasında yer almaktadır.

Mesudiye Medresesi

Diyarbakır’da bulunan Ulu Camii’ye bitişik bir yapıdadır. Ulu Camii’nin kuzeyinde bulunan medrese 1198 yılında Artuklu Emiri Ebu Muzaffer Sökmen döneminde medrese inşa edilmiştir. İki katlı olan medrese kesme taşlardan inşa edilmiştir. Bu medresenin önemli olmasının nedenlerinden biri ise Anadolu’nun ilk üniversitesidir. Diyarbakır ziyaretlerinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır Uçak Bileti

Türkiye’nin en eski yerleşim yelerinden biri olan Diyarbakır’da yapılan arkeolojik çalışmalar sonrasında Diyarbakır’ın geçmişi M.Ö.7500’lü yıllara dayandığı anlaşılmaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Diyarbakır bu özelliği ile kültürel olarak oldukça gelişmiştir. Tarihi açıdan önemli olan şehirde birçok tarihi eseri görmeniz mümkündür. Diyarbakır uçak bileti alarak şehre hızlı bir şekilde ulaşabilir ve bu harika şehri gezebilirsiniz. Avantajlı uçak bileti almak için www.avantajliseyahat.com üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilir dilerseniz 0 850 303 82 80 müşteri hizmetlerini arayarak 7/24 en uygun uçak biletini satın alabilirsiniz. Avatanjlı  Biletin Adresi


Diyarbakır Ulaşım

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a ulaşımda oldukça önemlidir. Diyarbakır’a ulaşım karayolu ile sağlandığı gibi tren yolu ile de ulaşım mümkündür. Diyarbakır uçak bileti alarak da şehre ulaşım sağlamanız mümkündür. www.avantajliseyahat.com web adresinden en uygun uçak bileti fırsatlarını takip ederek biletinizi hemen alabilirsiniz. 0 850 303 82 80 numaralı müşteri hizmetlerini 7 gün 24 saat arayarak gerekli olan bütün bilet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.