Koronavirüs, Covid-19 Hakkında Bilgilendirme, Pcr Testi Kuralları

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Seyahat Kısıtlamaları Ve Pcr Testi

Seyahat Kısıtlamaları Ve Pcr Testi
09 Mart 2021


Pcr Testi ve Uçuş Kuralları

PCR testi nedir? PCR testi nasıl yapılır? PCR testi ne kadar? PCR testi ne zaman yapılmalı? PCR testinin güvenirliği nedir? PCR testi uçuştan kaç saat önce yapılmalıdır?

 PCR testi İngilizce açılımı Polymerase Chain Reaction yani Polimeraz Zincir Reaksiyonu vücudun bir gen parçasını tüm DNA’larını inceleyerek vücuttaki virüsü ayrıştıran bir sistemdir.

Son zamanlarda kovid-19 virüsünün ortaya çıkmasıyla sıkça gündeme gelen PCR testi, covid-19 belirtilerinin gözükmediği durumlarda kurtarıcı olarak rol almaktadır. Kişinin belirli semptomları göstermemesi sonucunda yapılan PCR testinin negatif sonuç veriyor olması, bireyde covid-19 virüsünün bulunmadığı anlamını taşır. Test sonucunun pozitif olması ise virüsün bireyde bulunduğu anlamını taşımaktadır.

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testi burundan ve boğazdan bir çubuk yardımıyla örnekler alınarak yapılan bir testtir. Korona virüs hastalığının şüphesi durumunda sürüntü çubuğu denilen swap dan faydalanması daha uygundur. Covid-19, SARS ve MERS virüslerinde de kullanımı yapılmıştır.

PCR testi ne zaman yapılmalıdır?

Bireyde virüsün semptomları görüldüğü durumlarda en yakın PCR testi yapan bir hastaneye başvurmaları gerekir.

PCR testinin güvenilirliği nedir?

Bu test özellikle sonucunu ortaya çıkarmaya yönelik en güvenilir yöntemlerden biridir. Bu yöntem taşıyıcıları da ortaya çıkarmaktadır.

PCR testi uçuştan kaç saat önce yapılmalıdır?

30 Aralık 2020 tarihinden itibaren; uçuştan 72 saat önce SARS-COVİD-19 testlerinin yapılması gerekmektedir. Yurt dışından, Türkiye’ye uçuşu olan yolcuların bu test sonucunu havalimanında bilgi vermek zorundadır.

Son 10 gün içerisinde; Brezilya, Birleşik Krallık, Danimarka veya Güney Afrika’da bulunmuş olanlar, Türkiye’de belirlenmiş olan yerde 14 gün konaklama yaptıktan sonra, tekrar PCR testi yapılıp negatif sonucundan emin olunmasının üzerine ülkeye kabul edileceklerdir. Türkiye'den uçak bileti alarak yurt dışına uçuş belirli kriter ve kurallar içerisinde gerçekleşmektedir. Pcr testi zorunlu olunan ülkelerde uçuş saati öncesinden havalimanında bulunmanız ve pcr testi ilgili belgeleri yanınızda bulunmalı.