Türkiye'ye Giriş Formu | Türkiye'ye Gelecek Yolcular Giriş Formu |

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Avantajliseyahat.com'da!

Türkiye’ye Giriş İçin “Türkiye Giriş Formu” Zorunlu Hale Getirildi

Türkiye’ye Giriş İçin “Türkiye Giriş Formu” Zorunlu Hale Getirildi
13 Mart 2021

15 Mart itibari ile yeni alınan karar ile Türkiye’ye giriş için, Türkiye giriş formu zorunlu hale getirildi. Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların uçuşlardan 72 saat öncesinde ‘Türkiye Giriş Formu’ doldurulması zorunlu kılındı.

Türkiye giriş formu Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni bulunan yolcuları kapsamıyor. Yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek transit yolcular için de form doldurmaları zorunlu değildir.

Formu doldururken güncel ve doğru bilgi verilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Sağlık bakanlığından yapılan açıklama ile ülke girişlerinde zorunlu hale getirilen ‘Türkiye Giriş Formu’ doğru bilgiler içermesi gerekir. Doldurulan bilgiler sonucunda seyahat edecek yolculara otomatik üretilen HES KODU sayesinde yolcuların seyahat esnasında temas ettiği kişiler tespit edilmesi amaçlanmakta. Tespit sonucu Covid-19 şüphesi veya tanısı olan yolcuların bu sayede tespit edilerek iletişime geçilecek.

*Formu doldurmayan yolcuların ülkeye alınmayarak idari para cezası ve yaptırımla karşılaşacağı açıklandı.

Türkiye Giriş Formu Nasıl Doldurulur?

Ülkemize seyahat etmek isteyen yurt dışı yolcuları için zorunlu hale getirilen bu uygulama sayesinde Covid-19 tanısı veya şüphelisi olan yolcuların hastalığı azaltmak ve yayılım hızının önüne geçilmesi planlanıyor. Türkiye Giriş Formu yolculuğunuzdan en az 72 saat öncesinde doldurulması ve güncel olması gereklidir.

‘http://resgister.health.gov.tr’ üzerinden Türkiye Giriş Formu doldurulmaktadır. Site içerisinde yer alan (*) Doldurulması Zorunlu Alanlar ise doğru yolcu bilgilerini içermelidir. Genel bilgilerden oluşan bu alanda yolcu adı soyadı, pasaport numarası, geldiği ülke ve telefon numarası gibi direk olarak yolcu bilgilerine ulaşılabilmesi adına kolaylık sağlamaktadır.

Türk Hava Yolları Duyurdu

Türk Hava Yolları (THY), yapılan açıklama ise duyuru olarak yayınlandı. ‘Yolcularımızın dikkatine’ notu ile ilgili resmi makamlar tarafından alınan karar paylaşıldı. Konu ile ilgili yapılan duyuruda uçuş ve seyahat güvenliği için formun, yurt dışı vatandaşlar tarafından zorunlu olarak doldurulması gerektiği hakkında bilgiler verildi.

Pcr Testi Uygulaması Halen Devam Etmekte

Dış hat gelen ve giden yolcuların belirli Prosedürleri takip ederek Pcr testi eşliğinde uçuş gerçekleştirme zorunluluğu halen devam etmekte. Havalimanında uçuştan en az 5 saat öncesinde yapılan Covid-19 testi kişinin belirli semptomlara sahip olup olmadığına karşı bilgi vermekte. Covid-19 yayılma hızına karşı ülkelerin önlem olarak aldığı Pcr testi uygulaması "ülkelerin aldığı kararlar" doğrultusunda gerçekleştirilmekte. Pcr Testi Nedir? Pcr testi ve seyahat kısıtlamaları hakkında bilgi almak için tıklayınız.