IATA kodu

PC

Kuruluş tarihi

28-01-1992

Uçak sayısı

35

Uçuş noktaları

54

Hakkında

Özbekistan Hava Yolları, 29 yıl önce 28 Ocak 1992 tarihinde kurulmuştur. Hava yoluna ait olan modern ve konforlu uçaklar Avrupa ve Asya’dan 50’den fazla şehre uçuş yapmak için kullanılıyor. Hava yolu şirketi aynı zamanda 2016 Aralık – 2017 Mayıs sonuçlarına göre en iyi Boeing 787 Dreamliner kullanıcısı olarak kabul edilmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda filolar Özbekistan Hava Yolları filoları yenilenmiş ve alt yapı anlamında birçok proje hayata geçirilmiştir. Şirketin kullandığı 11 havalimanının hepsi uluslararası havaalanı statüsüne sahiptir.

Özel eğitim merkezi de bulunan hava yolu şirketi, çeşitli simülatörleri ile profesyonel pilotlar yetiştiriyor. Özbekistan Hava Yolları filosunda ise Boeing 787 – 8, Boeing 757 – 200, Boeing 767 – 300ER, A320 – 214 uçak modelleri bulunuyor. Filoda toplamda 27 adet uçak bulunuyor ve düzenli olarak uçuş gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda yeni uçak siparişleri de mevcuttur.

Check-In İşlemleri

Check-in işlemleri için internet sitesi üzerinden 24 saat kala işlem yapılabilir. Bu doğrultuda sizlere verilmiş olan bilet PNR numarasını kullanmanız gerekir. Aynı zamanda havalimanında da check-in yapılıyor. Bunu yaptırmayan ya da yapamayan kişiler uçağa alınmayabilir.

Bu yüzden süre bitmeden yaptırmak gerekir. Özbekistan Hava Yolları check in işlemleri havalimanlarında bulunan kontuarlarda yapılabilir. Aynı zamanda taşıyıcı tarafından belirtilmiş olan diğer noktalar da check in yaptırmak için kullanılabilir. Havalimanlarında bu işlem kalkış saatinden 40 dakika önce yapılır. Geç kalan kişiler uçağa alınmaz. 

Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme

Özbekistan Hava Yolları Bagaj Hakkı

Bagaj hakkı, alınan bilet tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ekonomi sınıfı bilet alan kişilerin hakkı maksimum 23 kg ağırlığında olabilecek tek bir bagajdır. Aynı zamanda boyutu 158 cm’yi geçmeyecek şekilde olmalıdır. Özbekistan Hava Yolları bagaj hakkı, business sınıfında ise tek parça maksimum 32 kilogramdır. Boyutunun ise yine 158 cm’yi geçmemesi gerekiyor.

Ek Bagaj Ücreti Ne Kadar?

Özbekistan Hava Yolları’nda bagaj hakkının aşılması durumunda ekstra ücret ödemek gerekir. Yolcular eğer bagaj hakkını aşarsa ilk parça için 75 euro ekstra para öder. İkinci bir parça daha var ise 150 euro ödeme yapılması gerekir.

Uçakta Evcil Hayvan Taşıma Kuralları Nelerdir?

Hava yolu tarafından evcil hayvan taşınmasına izin veriliyor. Bunu yapmak isteyen kişilerin ekstra ücret ödemesi gerekir. Bununla birlikte uçağın kalkış yaptığı, varacağı ve transit geçeceği ülkeleri kapsayan sağlık sigortasının kontrol edilmesi gerekir.

Hayvanlar ya kafes içine ya da kargo bölümünde seyahat edebilir. 8 kg’dan daha ağır olmayacak şekilde kedi, köpek ve kuşlar kabinde kafes içinde olabilir. Bunun dışındaki hayvanlar kargo bölümünde seyahat eder. Eğer refakatçi köpek seyahat edecekse boyut ya da ağırlık gözetilmeksizin kabinde yolcuyla kalabilir. 

Uçak Bileti

Yiyecek, İçecek ve İkram

Özbekistan Hava Yolları’nın sunduğu yiyecek ve içecek ikramları, bilet tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ekonomi veya business biletlerde farklı ikramlar olabilir. Eğer uçuş 2 saatten kısa ise sıcak yemekler verilmez.

Bunun yerine ambalajda içecek ve sandviç tarzı şeyler sunulur. 2 saatten uzun yolculuklarda ise sıcak yemek menüsü dahil edilir. Aynı zamanda özel yemek seçeneği de mevcuttur. Bilete ve ek olarak hizmet seçimine göre farklı menüler mevcuttur. 

Havayolu İletişim

Avantajlı Seyahat ile kampanyalardan ve fırsatlardan kolayca haberdar olabilir uygun fiyatlar ile konforlu seyahatler geçirebilirsiniz.

Özbekistan avantajlı uçak bileti için telefon numarası seçenekleri 0 850 303 82 80 avantajliseyahat.com uçak bileti sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avantajlı Seyahat için 0 850 303 82 80 veya 0 212 909 96 12