Genel Bakış

Sıcak yazları ile Rusya'nın güneyindeki Krasnodar ve çevresindeki bölgeler, ülkedeki en iyi iklime sahip olmasıyla bilinir, bu nedenle ziyaretçilerin buraya akın etmesi şaşırtıcı değildir. Şehri keşfetmeye başlamak için şehrin kültürel kalbi olan Krasnaya Caddesi'ne gidilmesi önerilir.


Krasnodar Sınırlarındaki Merkezi Noktalar

Krasnodarda, eşsiz mimari anıtlar, çelikten yapılmış delikli hiperboloidi inşaatlar, bilim adamı ve mühendis tasarımları ile inşa edilmiş su kuleleri vardır. Vladimir Grigoryevich Shukhov 1928 yapımı kavşağında sirk binası yakınında bulunan V. Golovaty ve Rashpilevskaya sokakları ayrıca ziyaret edilmesi önerilir.


Ek olarak, aşağıdaki Krasnodar anıtları federal öneme sahiptir:


Bir kış bahçesinin bulunduğu MSKuznetsov'un (1888-1900) evi.


"Türk Sultanına mektup yazan Zaporozhye Kazakları" anıtı 2008 yılında kentte açılmıştır. Krasnaya ve Gorki caddelerinin kavşağında yer aldır.


2009 yılında Krasnaya ve Babushkina caddelerinin kesiştiği noktada, yeniden inşa edilen çeşmenin yanında, Alexander Arc de Triomphe açılmıştır. Aslen İmparator III. Alexander'ın ziyareti onuruna dikilmiştir.


En büyük üniversiteler Krasnodar olan Kuban Devlet Üniversitesi, Kuban Devlet Tarım Üniversitesi, Kuban Devlet Tıp Akademisi.


Gezilecek Bazı Yerler

Krasnodar tiyatrolarla doludu, Krasnodar Filarmoni Derneği Binası ve Çocuk Kukla Tiyatrosu da dâhil olmak üzere Krasnaya Caddesi boyunca 12 tane bulunur.


Krasnodarda çocuklarınızı su parklarına götürebilirsiniz. Parkları ziyaret edebilirsiniz. Krasnodar, şehrin gürültüsünden bir molaya ihtiyacınız varsa harika olan yeşil alanlara sahip değildir. Ancak Chistyakovköy Parkı'nda çocuklar için atlıkarıncalar ve Solnechny Ostrov'da küçük bir hayvanat bahçesi vardır. Botanik Bahçeleri, onların kafe ve göletler ile bir akşam yürüyüş için iyi yerlermevcuttur.


Krasnodar Bölgesi Güzel Sanatlar Müzesi ve Krasnodar Bölgesi Sergi Salonu'nda yerel sanatları keşfede bilirsiniz. Krasnodarda sıçrama Çeşmesi'ni kaçırmamalısınız, bu "dans eden çeşme" Avrupa'nın en büyüğü olduğu iddia edilir.


Yaz güneşi için, “Rus Rivierası” veya Karadeniz kıyısındaki Sochi tatil beldesi, Krasnodar'dan arabayla yaklaşık 5 saat uzaklıktadır. Ve kış sporları için Krasnaya Polyana Kayak Merkezi kullanılabilir.


Krasnodar Ulaşım 

Krasnodar Havalimanı, Rusya'nın en yoğun 10 havalimanından biridir. Krasnodar şehri, Rusya'nın güneybatısında, Rostov, Sochi ve Sivastopol (Kırım) arasında yer alır. KrajKrasnodar, Rusya'nın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biridir; bölgenin ortasında Adıge Cumhuriyeti bulunur. Havalimanının iki terminali vardır. Gelecekte, Krasnodar Havalimanı uluslararası ve iç hat uçuşları için daha büyük yeni bir terminale (80.000 m2, kapasite: 6.5 milyon yolcu) sahip olacaktır. Krasnodar Havaalanı, Sochi Havaalanı ve Anapa Havaalanı, Aerodinamik şirketine aittir.


İstanbul'dan Krasnodar'a Uçakla Gitmek Ne Kadar Sürer?

Uçuş süresi hesaplamaları, iki şehir arasında düz bir hat üzerinde bir uçuşa dayanır. Bu durumda İstanbul ile Krasnodar arası yaklaşık 925,56 kilometre olan bir uçuş bulunur.


Yolculuğunuz Sabiha Gökçen, İstanbul, Türkiye'de başlar Pashkovskiy, Krasnodar, Rusya'da biter.


Tahmini olarak İstanbul – Krasnador uçuş süresi 01 saat 40 dakikadır.


İstanbul-Krasnodar Uçuşlarında Hangi Havalimanları Hizmet Vermektedir?

İstanbul’dan Krasnodar’a gitmek için kullanılabilecek havalimanları şöyledir; 


Sabiha gökçen havalimanı, Atatürk havalimanı, Krasnodar Uluslararası Havalimanı, Anapa Havalimanı kullanılabilir. İstanbul – Krasnador uçak bileti satın alma işlemi ile kolayca gidebilirsiniz.


İstanbul- Krasnodar Arası Hangi Hava Yolları Uçuş Gerçekleştirmektedir?

Pegasus havayolları, TurkishAirlines, Pobeda ve Aeroflot Russian Airlines, UTair hava yolları sefer gerçekleştirir.

Krasnodar Havalimanı Nerede?

Havalimanı şehrin doğusunda, M-4 otoyolunun yakınında bulunur.


Krasnodar Havalimanı'nın Kaç Terminali Var?

Havalimanı, İç Hatlar Terminali ve Uluslararası Havalimanı olarak bilinen iki terminale sahiptir. Krasnodar Havalimanı terminalleri birbirine yakındır ve birinden diğerine sadece birkaç dakikada yürüyebilirsiniz.


Krasnodar Havalimanı ile Krasnodar Şehir Merkezi Arasındaki Mesafe Nedir?

Şehir merkezindeki Tiyatro Meydanı'na (Krasnaya Caddesi) uzaklığı 15 kilometredir. Arabayla yaklaşık yarım saat sürer.


Hangi Havayolları Krasnodar Havalimanı'na Gidiş-Dönüş Seferleri Düzenler?

Utair, Ural Havayolları, Aeroflot, Türk havayolları, Pobeda İstanbul – Krasnador uçuş hizmeti verir.


Krasnodar Havalimanı'ndan Krasnodar Şehir MerkezineNasıl Gidilir?

Havaalanı ile Krasnodar şehri arasında, otobüs hattı ve troleybüs olarak adlandırılan iki otobüs servisi bulunur. Krasnodar otobüs hattı, şehir merkezinin kuzeyindeki MVD Üniversitesi yönüne gider. Troleybüs, Krasnodar Havalimanı'nı merkezin güneydoğusundaki Krasnodar-1 tren istasyonuna bağlanır. Krasnodar'ın merkezine gitmek isterseniz otobüse binmelisiniz. 

Bu otobüs haftanın her günü 06:50 - 22:30 saatleri arasında 5 ila 20 dakikada bir hareket eder. Yaklaşık bir saat sonra, Krasnodar'ın ana caddesi Ulitsa Krasnaya'nın yanındaki “Khakurate Caddesi” otobüs durağına varabilirsiniz. Troleybüs ile Krasnodar Merkez İstasyonu'na yolculuk süresi 40 dakikadır; bu otobüs servisi 06:00-23:00 saatleri arasında her 10 dakikada bir çalışır. Fiyat her iki otobüs için de aynıdır: tek yön yolculuk için 28,00 RUB ödenir. 


Krasnodar'a Gidiş-Dönüş Taksi Ücreti Ne Kadar?

Fiyatlar değişkendir, ancak normalde havaalanından şehir merkezine taksi ücreti 600 RUB civarındadır. Stres olmadan doğrudan taksi ile seyahat etmeniz önerilir. Rezervasyon yapılır ise taksi şoförü, üzerinde adınızın yazılı olduğu bir tabela ile geliş alanında sizi bizzat karşılayacaktır. Rezervasyon kolaydır ve iptal ücretsizdir. 


Krasnodar Havalimanı İçinde Hangi Araba Kiralama Şirketleri Mevcuttur?

Krasnodar Havalimanı noktasından Rentmotors, Europcar ve Avis kontuarlarından araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca önceden araba kiralamak da mümkündür, bu da havaalanında zamandan tasarruf etmenizi sağlar.


Krasnodar Havalimanı'nda Otopark Ücretleri Nedir?

Havalimanı, saatlik otopark, günlük otopark ve ücretsiz otopark olarak adlandırılan üç park seçeneği sunar. Saatlik Otopark (1 ve 2) olmak üzere iki park alanı terminale daha yakındır; burada saat başı ödeme yaparsınız. Terminalden 250 metre, yaklaşık 5 veya 7 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde ücretsiz park etmek mümkündür. Yolcular, havalimanının hemen önündeki Hourly Parking 1'den indirilip alınabilir. İlk 15 dakika ücretsizdir. 


İstanbul Havalimanı Ulaşım

İstanbul Havalimanı (IST), 2019 yılında İstanbul'da hizmet veren yeni bir uluslararası havalimanıdır. Atatürk Havalimanı'nın uçuş seferlerinin yapılmamasından sonra tüm tarifeli ticari yolcu seyahatleri İstanbul Havalimanına aktarılmıştır. 

Havalimanı halen kısmen yapım aşamasındadır ve yılda 200 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanır. Havalimanı, İstanbul şehir merkezinin yaklaşık 40 km kuzeybatısında yer alır. Krasnodar İstanbul uçak bileti alarak uçuş yapabilirsiniz.


Havaalanı İçin Otobüs

İstanbul Havalimanı, Havaist şirketi tarafından işletilen çok sayıda otobüs hattı ile İstanbul ve banliyölerine bağlanır. İstanbul Havalimanı'na gidiş-dönüş en sık sefer yapan hatlardan bazıları şunlardır:


İstanbul Havalimanı'ndan Taksim Meydanı'na (IST-19 hattı): 05:10'dan 01:00'e kadar her 15-20 dakikada bir, daha sonra 01:00'den 04:30'a kadar her 30 dakikada bir sefer yapılır.  Yolculuk süresi 80 dakikadır.


İstanbul Havalimanı'ndan Sultanahmet'e (IST-1S hattı) - 05:00'ten 01:00'e kadar her 20 dakikada bir, daha sonra 05:00'e kadar her saat başı sefer yapılır.  Yolculuk süresi 100 dakikadır.


İstanbul Havalimanı'ndan Otogara (IST-3 hattı) - 05:00'ten 03:30'a kadar her 30 dakikada bir sefer yapılır; yolculuk süresi 75 dakikadır.


İstanbul Havalimanı'ndan Sabiha Gökçen'e (IST-8 hattı) - İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında 04:45'ten 02:45'e kadar her saat başı servis hizmeti verilir. Seyahat süresi 100 dakikadır.


Otobüs bileti satın almak için yolcuların Havaist otobüs durağında bulunan İstanbul Kart makinelerinden İstanbul Kart alması gerekmektedir. Kartı satın aldıktan sonra, toplu taşıma için gerekli olan belli bir miktar parayı yatırabilirsiniz.