? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
08
Cts
09
Paz
10
Pts
11
Sal
12
Çar
13
Per
14
Cum
15
Cts
16
Paz
17
Pts
18
Sal
19
Çar
20
Per
21
Cum
22
Cts
23
Paz
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Şiraz Gezilecek Yerler

Şairler şehri olarak adlandırılan Şiraz fars kültürüne hâkim ve halen yaşatılan İran’ın önemli tarihi kentleri arasında bulunuyor. Şiraz gezilecek yerler ve görülmesi gereken birçok farklı alan ile ön plana çıkmış durumda.

Fars yönetim merkezi alanında bulunan Şiraz, sanayi, haberleşme, politika ve ticaret gibi birçok alanda faaliyet gösteren önemli kentler arasında.

 Şiraz gezilecek yerler ve kent meydanlarının yanı sıra tarihinde önemli edebiyat ve şairlere de ev sahipliği yapmıştır. Ünlü isimlerin ve şairlerin ilham aldığı Şiraz şehri, dünyanın en romantik yerleşim yerleri arasında birçok eseri de ortaya çıkarmıştır.

Kentin meydanları, müze ve ören yerleri, köprüleri ve daha sayısız bulundurduğu eser ile ziyaretçilerini halen ağırlamaya devam eden hayran kalınacak yerler arasında bulunuyor.

Şiraz’a ulaşım tercihlerinizde avantajliseyahat.com uçak bileti sorgulama ekranından İstanbul Şiraz uçak bileti veya İstanbul Tahran uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şiraz’da Görülecek Yerler

İran ve Pers İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış kent halen en yoğun turizm potansiyeline sahip iller arasında bulunuyor. Şiraz’da görülecek yerler listesinde birçok mekân bulunuyor. Tarih ve medeniyet kentleri arasında gösterilen İran sarayları ve dokuma alanındaki el işçiliği ile ünlü sıra dışı ülkeler arasındadır.

İran Bağları, Şiraz: Cennet bahçesi olarak yerel halk dilinde anılan İran bağları Şiraz kentinde yer alıyor. Selvi ağaçları ile popüler olan bahçe UNESCO dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Dikdörtgen yapısı ile boydan boya uzanan havuz yolu ve etrafında ki büyük ağaçlar ile yemyeşil bir alana sahip. Yüksek duvarlar ile çevrili olması ile korunmakta olan İran bağları adeta açık hava müzesi konumunda giriş ve çıkış saatleri ile belirli saatler arasında hizmet vermekte.

Özel bitki ve mevsimsel ağaçları da içerisinde barındıran bahçe meyve ağaçları ile farklı yöresel bitkileri de misafirlerine sunuyor.

Tamamen İran bahçe kültürünü yansıtan bu yer uzun bir koridor geçidine de olanak sağlamakta.  İran gezilecek yerler listesinde, Şiraz cennet bahçesini ziyaret ederek açık havada yürüyüş fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kerim Han Kalesi: Şiraz kent merkezinde bulunan Kerim Han Kalesi görkemli ve devasa yapıya sahip İran mimari esintisi ile inşa edilmiştir. Tamamı tuğla olarak tasarlanan kalenin inşasında 12 bin işçinin çalıştığı biliniyor.

Dört burcu ve oval yüksekliği ile gece ve gündüz ayrı güzelliklere sahip büyük bir ihtişamı gözler önüne seriyor. İlerleyen dönemlerde Dört burçtan birisi içeriye doğru eğilmiştir. Halen ayakta kalen kale seyir zevki olarak muazzam görüntülere sahip. Kerim Hand Zend tarafından korunma ve savunma amaçlı yaptırılan kale dönem, dönem farklı faaliyet alanları olarak kullanılmıştır. Kerim han kalesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Vekil Çarşısı: Merkezi konumda yer alması ile oldukça popüler olan Vekil çarşısı iç içe ve karmaşık düzende dükkânlara sahip. İran’dan hediyelik eşya almak isteyen yerli ve yabancı tüm turistlerin tercih edebileceği bir yer alan çarşı içerisinde ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.

İran mimari tekniği ile yapılan çarşı yazları serin kışları ise sıcak olarak tasarlanmıştır. El işçiliği ve İran dokuma halılarını bulabileceğiniz çarşıda ayrıca Kerim Han’a özel hamamda bulunmaktadır. Geçmiş dönemde hamam kültürüne de ev sahipliği yapan bu yer şimdilerde geleneksel kahvehane ve çay evine sahip olmaktadır. Vekil çarşısı ziyaretinizde eski kültürü tanımak ve fars kahvelerini tatmak isterseniz bu noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Şiraz Doğal Tarih ve Teknoloji Müzesi: İran eğitim ve bilim alanında çalışmalar yapılması amacı ile Şiraz üniversitesi tarafından kurulan Şiraz doğal tarih ve teknoloji müzesi iki bölümden oluşmaktadır. İlk kısım olarak doğal tarih 1974 yılında kurulmuş ve ikinci kısım olan teknoloji müzesi 1986 yıllarında faaliyete alınmıştır.

İçerisinde doğal tarih ve teknoloji, bilim gibi birçok konuda geçmişin izlerini yansıtmayı amaçlayan belge ve arkeolojik kalıntıları sergileyen müze İran’ın eğitim açısından gelişmiş bir ülke olduğu hakkında bilgilerde vermekte. Özellikle içerisinde doğal tarih bölümü için ayrılan hayvan bilimleri ziyaretçilerine eski yaşayan canlıların bilimsel kalıntılarını da sunmakta.

Teknoloji müzesi olarak birçok gelişmiş modern ve eski çağ kullanılan ürünlerin sergi ve dönem teknolojilerini aktaran bu yerde İran teknoloji ve bilimsel eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

İstanbul Şiraz Uçak Bileti

İstanbul Şiraz uçak bileti avantajliseyahat.com akıllı arama ekranından Şiraz uçak bileti sorgulaması yaparak en uygun fiyatları karşılaştırarak bilet satın alabilirsiniz. İstanbul Şiraz uçak bileti veya bulunduğunuz konumdan İran uçak bileti sorgulaması yaparak tüm hava yollarını karşılaştırabilirsiniz.

İstanbul Şiraz Uçuşu Kaç Saat Sürmektedir?

İstanbul-Şiraz arası uçuş süresi 3 saat 55 dakika olarak gerçekleştirilmektedir.

İstanbul-Şiraz Uçuşlarında Hangi Havalimanları Hizmet Vermektedir?

İstanbul-Şiraz uçuşlarında kalkış havalimanı olarak İstanbul Yeni Havalimanı veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, varış için Shiraz Havalimanı, Shahid Dastghaib Intl Havalimanı kullanabilirsiniz.

İstanbul-Şiraz Arası Hangi Hava Yolları Uçuş Gerçekleştirmektedir?

İstanbul-Şiraz arası uçuş gerçekleştiren havayolları: Türk Hava Yolları, Mahan Hava Yolları, Anadolu Jet Hava Yolları, Katar Hava Yolları uçuş gerçekleştirmektedir.

İstanbul-Şiraz Uçuşu Alternatif Şehir Hangisidir?

İstanbul-Şiraz uçuşu alternatif uçak bileti almak isterseniz, İran uçak bileti veya Tahran uçak bileti satın alarak direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Şiraz Havalimanı Ulaşım

Şiraz havalimanı veya Shahid Dastghaib Intl Havalimanı olarak Tahran merkezde bulunan iki büyük havalimanından biridir. Şiraz havalimanı ulaşım çok yönlü olarak sağlanmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı uçuş seferlerine ev sahipliği yapan Shiraz Havalimanı özellikle yurt içi uçuşlarda çokça tercih edilmektedir. İran eyaleti olarak adlandırılan Şiraz bölgesine uzaklığı 28 km’dir.

IATA Kodu: SYZ

ICAO Kodu: OISS

2005 yılında yenilenen havalimanı modern mimari estetiğinde yeniden hizmete açılmıştır. Uçuş kulesi ve uçak pistleri yenilenirken ayrıca ek olarak terminal binası faaliyete alınmıştır. Körfez ülkeleri başka olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’e uçuşlar Shiraz Havalimanından Sağlanmaktadır.

Araç Kiralama: Havalimanında bulunan araç kiralama şirketlerini tercih ederek seyahatinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ülke içerisinde birçok noktada yine gezi ve seyahatinizi daha kolay planlama sağlamanız mümkün olacaktır. İran uçak bileti satın alım öncesi veya sonrasında araç kiralama işlemi yapmanız mümkün olacaktır. Online araç kiralamak için birçok firma karşılaştırması yapabilirsiniz.

Taksi: Havalimanında sürekli olarak taksi bulabilirsiniz. Ülke genelinde yakıt fiyatları düşük olduğu için yerli ve yabancı çoğu kişinin ulaşım tercihi taksilerdir. Taksi kullanımınızda yolculuk esnasında taksimetre fiyat bilgisi almayı unutmayın. İran geneli itibari ile taksi kullanımında fiyat pazarlığı yapabilirsiniz.

Otobüs: Ulaşım maliyetinizi düşük tutmak isterseniz otobüs tercih edebilirsiniz. Valiz veya bagaj yükünüz hafifse havalimanı yakınında bulunan otobüs duraklarından şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro: Metro duraklarına havalimanı çıkışından ilerleyerek kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Geliş ve gidiş olarak iki hattan oluşan Metro seçeneklerinden kent merkezine giden ulaşım ağını tercih ederek 15 dakika içerisinde merkez bölgeye ulaşım sağlamış olacaksınız.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

İstanbul şehrine ulaşım iki ayrı havalimanından sağlanmaktadır. Ulaşım tercihinize göre Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan havalimanlarından sağlayabilirsiniz. İstanbul havalimanı veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı direk ve aktarmalı olarak yurt içi ve yurt dışı uçak bileti ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı

İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yurt dışı ve yurt içi uçak bileti olarak yolcularına hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçe’nin ismi verilen havalimanı ayrıca İstanbul ilinin ikinci büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. Şehir merkezinden birçok noktadan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ulaşım sağlamanız mümkün. Havalimanı ulaşım şahsi ve özel araçların haricinde otobüs, taksi ve HAVAŞ olmak üzere özel havalimanı ulaşım araçları ile sağlanmaktadır.

Havalimanı içerisinde açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı otopark bulunmaktadır. Havalimanı çevresinde özel otoparklarda mevcuttur.

Taksi: Havalimanı ulaşım önce ve sonrasında sıklıkla tercih edebileceğiniz ulaşım tipi taksi, ulaşımın kolay ve hızlı olarak sağlandığı taksi ile ulaşımlar sürekli olarak tercih edilmektedir. Havalimanı içerisinde bulunan taksi duraklarından sürekli olarak taksi hizmeti sağlayabilirsiniz. Gideceğiniz lokasyon ve yöne göre fiyat tarifesi değişebilir.

Havabüs: Kadıköy ve Yenisahra gibi kent merkezi bölgelerinde bulunan duraklardan Havabüs araçlarını tercih edebilirsiniz. Direk olarak Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşım sağlayan Havabüs araçları duraklardan yolcu alımı yapmaktadır.

Marmaray: İstanbul Avrupa yakasından Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşım sağlamak isteyen yolcuların bulundukları konumdan direk olarak Marmaray tercihi yaparak hızlıca Anadolu yakasına geçiş sağlaması mümkün. Yenikapı ve Ayrılık Çeşmesi duraklarını kullanarak kısa metro aktarması ile havalimanına ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Anadolu yakasından havalimanına ulaşım sağlamak için ekonomik otobüs yolculuğu tercih edebilirsiniz. Özel ve belediye otobüs tercihlerinizle gündüz uçuşlarında havalimanına ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır.

Metro: Anadolu yakası Kadıköy Metro durağından Pendik yönüne giden hattı kullanarak havaalanına kısa sürede ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır. Kartal istasyonu durağında indiğinizde havalimanı servislerini tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Havalimanı içerisinde bulunan birçok araç kiralama şirketinden online yada ofislerden araç kiralamanız mümkün olacaktır. Şehrin kent merkezine veya başka yöne seyahat etmek isteyen yolcular araç kiralayarak konforlu ulaşım sağlayabilir.

İstanbul Havalimanı

İstanbul havalimanı ulaşım şehrin tüm bölgelerinden sağlanmaktadır. Havalimanı otobüs,taksi ve toplu taşıma araç tercihlerinin yanı sıra HAVAİST olarak özel havalimanı servislerini tercih ederek sürekli olarak havaalanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro ve Metrobüs ile ulaşım şuan için mümkün olmamaktadır. İstanbul Havalimanı tercihinizde uçak bileti alım sonrasında havalimanında sıra beklemeden online Check-in yaparak direk uçağa biniş sağlayabilirsiniz. Havalimanı ulaşımınızda uçuş saatinizden en az 60 dakika öncesinde İstanbul Yeni Havalimanında hazır bulunmanız yoğunluk tercihine göre sizin faydanıza olacaktır.

Havaist: İstanbul Havalimanı ulaşımında servis ulaşımı Havaist tarafından yapılmaktadır. Hafta içi ve Hafta sonu sürekli olarak hizmet veren Havaist 30 dakika ve 60 dakikada bir olmak üzere şehir merkezi otobüs duraklarından hareket etmektedir. İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakasından sürekli olarak ulaşım sağlamanız mümkün.

Otobüs: Havaalanı ulaşımında merkezi noktalardan Taksim, Levent ve tüm şehir merkezi bölgelerinden otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkün.

Araç Kiralama: Havalimanı alt katında bulunan araç kiralama noktalarından dilediğiniz araç kiralama ofisinden araç kiralayabilirsiniz. Uçak bileti satın alım sonrası veya öncesinde online araç kiralamanız mümkün.

İstanbul Havalimanı Otopark: Havaalanına özel ve şahsi araçlarınızla ulaşım sağladıktan sonra havalimanı içerisinde bulunan açık ve kapalı otopark tercihinizde araçlarınızı bırakabilirsiniz. İstanbul havalimanı otoparkında ayrıca vale hizmeti verilmektedir. Havalimanı dış bölümünde ayrıca özel otoparklarda bulunmaktadır.