Genel Bakış

Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent, zengin kültüre sahip bir şehirdir. Bir yandan tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkarken bir yandan da modernliği gözler önüne serer. Taşkent gezilecek yerler kapsamında ziyaret edilebilecek oldukça fazla yer bulunuyor. Özellikle birbirinden farklı tarihi yapıları, güzel meydanları, etkileyici müzeleri ile tam anlamıyla turistik bir yer olmayı başarıyor. Taşkent şehrinde bulunan yapıların çok güzel bir mimarisi vardır. Bu yapılar arasında medreseler, camiiler ve tarihi binalar mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. Taşkent gezilecek yerler neresi diye merak eden kişiler bunlar ve benzeri daha birçok yeri gezme imkanına sahiptir. Bu yerlerden bazıları şöyle gösterilebilir:

Abdül Kasım Medresesi

Taşkent’in en güzel mimari örneklerinden birisi olan Abdül Kasım Medresesi, şehrin güney kısmında bulunuyor. Yapılmış araştırmalar neticesinde 19. yy. başlarında inşa edildiği bilinse dahi tam olarak net bir tarih belirlenememiştir. 


Dönemin önemli alimlerinden biri olan Abdül Kasım Han, bu medresenin yapımında ve yapımından sonra medreseye çok fazla destek vermiştir. Bu doğrultuda da medreseye onun adı verilmiştir. Medrese şu anda sanat ve zanaat için kullanılıyor. Tarih boyunca çok fazla öğrenciye eğitim vererek faydalı olmuştur. Turistik anlamda ziyaret edilebilecek önemli yapılardan bir tanesidir.

Kukeldaş Medresesi

Şeyh Hanedanlığı tarafından yaptırılan Kukeldaş Medresesi, şehrin merkezinde bulunuyor. 1759 yılında inşa ettirilmiştir ve oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Çarşı metro istasyonu kullanılarak kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. 


Medresenin orta kısmında büyük bir avlu bulunuyor. Bu avlunun etrafında ise öğrenci yatakhaneleri vardır. 1868 yılında meydana gelen depremden dolayı bir bölümü yıkılan medrese sonradan tekrar onarılmıştır. Taşkent’e gidenlerin ziyaret edebileceği güzel yerlerden birisidir.

Taşkent Televizyon Kulesi

Orta Asya’nın en büyük yapısı unvanına sahip olan Taşkent Televizyon Kulesi, 1985 yılında hizmete açılmıştır. Yapımına ise 1978 yılında başlanmıştır. 9 şiddetinde depreme direnecek kadar dayanıklı olmasıyla bilinen bu kule tam 365 metre yüksekliğindedir. 


Aynı zamanda mimarisi de oldukça ilgi çekicidir. Üst katlara asansör kullanarak çıkmak mümkündür. Yaklaşık 100 metrelik bir bölüm, manzaraların görülmesi ve ziyaret edilmesi için ayrılmıştır. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan bu kuleyi görmek için diğer günler saat 10.00 ile 20.00 arasında ziyaret gerçekleştirilebilir. 

Prens Romanov Sarayı

1981 yılında inşa ettirilen Prens Romanov Sarayı, şehrin en şık yapılarından birisi olması ile dikkat çekiyor. O dönemde sürgüne gönderilmiş olan Prens Romanov için özel olarak inşa ettirilmiştir.


 Döneminin ilerisinde bir modern mimariye sahip olan saray, Özbekistan Dış İşleri Bakanlığı tarafından kullanılıyor. Sarayın belirli bir bölümü ise müzeye çevrilmiştir. Bunun yanı sıra ön bahçesinde bazı heykeller yer alır. Müze olarak ayrılmış bölümde sarayın yapıldığı dönemdeki ekonomik eşitsizliği görmek mümkündür. Sadece pazar günleri ziyarete açıktır. 

Emir Timur Müzesi

Emir Timur Han, Özbekistan için en önemli liderlerden birisidir. Hatta en önemlisi olduğu söylenebilir. Halk tarafından bir kahraman olarak görülen Emir Timur’a oldukça fazla değer verilir. Bu yüzden 1996 yılında Emir Timur Müzesi açılmıştır. 

Emir Timur Meydanı adı verilen müzede, bu liderin hayatına dair çok sayıda eser yer alıyor. Aynı zamanda farklı devletler tarafından hediye olarak gönderilen bazı eserler de sergileniyor. 


Emir Timur’un liderlik ettiği döneme dair pek çok şeye bu müzede rastlamak mümkündür. Ziyaret saatler 09.00 ile 05.00 arasındadır. Pazar günleri bu saatler 09.00 ile 00.00 arasına çekilir. Pazartesi günleri ise ziyaret kabul edilmez.

Taşkent İstanbul Uçak Bileti Nereden Alınır?

Taşkent’e gitmek için Türkiye’den İstanbul şehri tercih edilebilir. İstanbul’dan direk uçuşlarla bu şehre gelmek mümkündür. Taşkent İstanbul uçak bileti alarak kısa sürede Taşkent’e seyahat edilebilir. 


Bilet alınabilecek birden fazla hava yolu şirketi bulunuyor. Bu hava yolu şirketlerinin hem aktarmalı hem de aktarmasız uçuş seferlerinden birisi tercih edilebilir. Taşkent İstanbul uçak bileti alacak olanlar, https://www.avantajliseyahat.com/ üzerinde arama yapabilir ve kendilerine en uygun bileti bulabilir. Sitede farklı hava yollarına ait çeşitli bilet seçeneklerini bulabilirsiniz.

Taşkent İstanbul Bileti Sunan Hava Yolları?

Taşkent ve İstanbul uçuş yapan farklı hava yolları bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olan Taşkent İstanbul hava yolları şirketleri THY ve Özbekistan Hava Yolları olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Aeroflot, Fly Dubai gibi şirketlerden de bilet alınabilir. Taşkent İstanbul hava yolları arasında bu şirketler bulunur.

Aktarmasız Taşkent İstanbul Uçak Bileti Nereden Temin Edilir?

Taşkent – İstanbul arasında aktarmasız olarak seyahat etmek mümkündür. Bunun için aktarmasız Taşkent İstanbul uçak bileti almanız gerekir. 


THY ve Özbekistan Hava Yolları tarafından aktarmasız uçuş seçenekleri sunuluyor. Bu seçenekler kapsamında istediğiniz tarihe aktarmasız Taşkent İstanbul uçak bileti satın alabilirsiniz. Uçak biletleri kolay bir şekilde alınabilir.

Taşkent İstanbul Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Taşkent ve İstanbul arasında bilet alacak olanlar için farklı fiyatlar söz konusudur. Taşkent İstanbul ucuz bilet kapsamında hava yolu şirketine, bilet türüne ve seyahat tarihine bağlı olarak değişken fiyatlar geçerli olur. Taşkent İstanbul ucuz bilet araması yaparak uygun bileti bulabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı Ulaşım?

Taşkent ve İstanbul arası uçuş seferlerinde tercih edilebilecek iki farklı havalimanı mevcuttur. Bunlardan birisi İstanbul Havalimanı diğeri ise Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. İstanbul’da bulunan bu havalimanları aracılığıyla çok kısa bir süre içerisinde Taşkent’e ulaşmak mümkün oluyor. 


En yaygın olarak tercih edilen ise İstanbul Havalimanı oluyor. Bunun nedeni ise aktarmasız olarak direkt uçuş imkânı sunmasıdır. Metro, otobüs, servis, taksi, özel veya kiralık araç kullanarak İstanbul’da bulunan havaalanlarına ulaşım sağlanabilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı

Sabiha Gökçen Havalimanı ulaşım seçeneği olarak hem hızlı hem de konforlu olması ile Havabüs tercih edebilirsiniz. Belirli duraklarda bekleyerek bu servislere binebilir ve havalimanına gidebilirsiniz.


 Aynı zamanda Sabiha Gökçen Havalimanı için otobüs ve taksi de kullanılabilir. Özel araçla gelenler otoparka bırakabilir. Aynı zamanda araç kiralayıp buradaki teslim noktalarına bırakma imkânı da vardır. Metroyla da ulaşım sağlanabilir. 

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı ulaşım seçeneği olarak HAVAİST isimli havaalanı servisleri kullanılabilir. Aynı zamanda merkezi alanlardan otobüse de binilebilir. 

Özel araç ile gelerek istenilen süre boyunca havalimanı otoparkına park etmek mümkündür. Bunun yanı sıra taksi ve kiralık araç ile de ulaşım sağlanabilir. Maalesef metro ile gitme imkânı yoktur. İstanbul havalimanı ulaşım yöntemleri bunlardır. 

Taşkent Havalimanı Ulaşım Nasıldır?

Taşkent Havalimanı, ülkenin en fazla kullanılan havalimanlarının başında gelir. Bunun en büyük nedeni şehrin başkent olması ve İstanbul’a direkt uçuşlar mevcut olmasıdır. Şehir merkezine yakın olması sayesinde oldukça kısa sürede Taşkent Havalimanı ulaşım imkânı vardır. 


Taksi ile buraya fazla ücret ödemeden gelinebilir. Aynı zamanda mekik seferleri sayesinde de ulaşılabilir. Taşkent Havalimanı ulaşım seçenekleri arasında havaalanı servisleri de vardır. Danışmanlıktan saatler öğrenilerek bu servisler isteğe bağlı olarak beklenebilir. 


Bunun yanı sıra otobüs kullanmak ve araba kiralayarak havaalanına bırakmak da mümkündür. Taşkent’ten İstanbul’a dönmek için kullanılması gereken Taşkent Havalimanı, şehre yakın olması ve direkt olarak İstanbul’a gidiş sağlaması ile oldukça fazla yolcu tarafından kullanılır.