? ? ? 506.99 TL 466.99 TL ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
08
Cts
09
Paz
10
Pts
11
Sal
12
Çar
13
Per
14
Cum
15
Cts
16
Paz
17
Pts
18
Sal
19
Çar
20
Per
21
Cum
22
Cts
23
Paz
0399798
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Van Gezilecek Yerler

Van gezilecek yerler, tarihin en eski yerleşim yerlerinden olan Van şehri, İnsanı ve doğası ile Türkiye için ayrı bir öneme sahip! Tabiatı ve en önemli eski tarihi yapıları bu şehre olan bağlılığınızı arttıracak. Van gezilecek yerler hakkında avantajliseyahat.com olarak sizlerin en önemli ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken birçok noktayı sırası ile listelerken aynı zaman da Van tarihi hakkında kısaca bilgiler sunduk. Adeta şehir rehberi olan bu rehber Van gezisi hakkında sizleri fazlası ile aydınlatacaktır.

Van Gezi Bölgesi ve Hakkında

Nüfusu 110.000 civarında olan Doğu’nun en sevilen şehirlerinden kabul edilen Van’ın zamanı M.Ö. 5000-3000 yılları arasında yaşanan Kalkolitik döneme kadar uzanır. Bölgede M.Ö. İlk devleti Hurrilerin kurduğu araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Eski zaman ki adı ile başkenti “Tuşba” olan bu bölge, Hurriler sonrası Urartuların eline geçmiştir. Urartuların 612’de Medler tarafından yıkılmasının ardından Van, sırayla Persler, Makedonyalılar ve Partlar’ın hâkimiyetine girmiştir. Tunceli bu bölgede özellikle Roma ve Bizans döneminde doğudan gelebilecek olan Sasanilere karşı önemli bir savunma yeri olma rolü üstlenmiştir. Roma yıkıldıktan sonrasında Bizans’ın yargı sürdüğü an, Hz. Osman A.S bölgeye gelişi ile beraber Müslümanların toprağı olmuştur. Halifelerin ölümünü takiben sırasıyla Emeviler ve Abbasiler tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Ancak 1071 senesinde Türklerin Malazgirt Savaşı ile Anadolu’nu kapılarını açması ile Van, artık Büyük Selçuklu toprağı olmuştur. Daha sonra birçok Türk beyliklerinin de egemenliğinde bulunan Van, 15. Yüzyılda Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından fetih edilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Van İklimi ve Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Van da karasal iklim görülmektedir. Kışları uzun ve soğuk olurken, yazları ise kısa ve sıcak bir iklim oluşmaktadır. Yağışlar yıllık ortalama 370 mm ve 570 mm arasında değişim gösterirken, en çok yağış kışın görülmektedir. Bölge zengin ormanlık alanlara sahip olurken bu ormanlık alanların üst sınırı ise son derece yüksektir. Van şehrinin sadece %23'lük bir alanın da tarım yapılmaktadır.

Van Gölü, Van Denizi: Van gölü, yerel halk adı ile Van denizi tamamen doğal bir oluşum olan Van gölü Dünyanın en büyük sodalı ve Türkiye’nin de en büyük gölüdür. Göl oluşumu volkanik patlamalar sonucu oluşmuştur. Şehrin yerel halkı burayı göl olarak benimsemek yerine Van denizi demektedir. Van’ın Tatvan ilçe sınırında bulunan Van gölü içerisinde ayrı ayrı 4 büyük adayı da barındırmaktadır. Bu adalar Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır bu adalar tarih ve kültür açısından çok önemli bir yere sahiptir. 1990 yılında Van gölü ve çevre adaları doğal arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Van Gölü yüz ölçümü 3.713 kilometredir göl derinliği 171 metreyi bulmaktadır. Van gölü belirli kısımları kıyı olarak belirlenmiştir ve buradan direk olarak içerisinde ki adalara feribotlar ile ulaşım sağlanabilir. Van gölü içerisinde sadece inci kefali yetişmektedir bu yöreye ve göle ait bir türdür. Van gölünün çeşitli rivayetleri ve şehir efsaneleri bulunsa da en bilineni Van gölü canavarıdır. Hikâye yerel halk tarafından tamamen bilinir olmak ve turist çekmek amacı ile yapılmıştır. Çeşitli zamanlar da bu konu hatta araştırmaya dahi başlanmıştır. Van ve çevresinde gezilecek yerler listesiniz’ ilk sırada Van gölünü muhakkak bulundurun. Van turistik ziyaretlerde en çok İran’dan yabancı ziyaretçi almaktadır. İstanbul-Tahran demir yolunun burada bulunması da önemli bir sebep olmuştur.

Van kedi evi: Van şehrimizin diğer bir popülerliği de Van kedisi ile ünlü olmasından gelmektedir. Ülkemizde ırk nesli korunan hayvanlar sınıfında yer alır. Nesli tükenme tehlikesi altında olan Van Kedilerinin korunması ve gözlenmesi için açılmış bu ev, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi içinde bulunmaktadır. Kedilere özenle bakılan bu evde, erkek ve dişi kediler ayrı ayrı tutulurken, yeni doğan kediler için de ayrılmış bir alan var. Hayvan severlerin Van'a gittiklerinde mutlaka uğraması gereken sıra dışı gezi noktaları arasında yer almakta.

Erciş Kadem Paşa Hatun Kümbeti: Van’ın en ünlü ilçelerinden olan, Erciş’te yer alan Kadem Paşa Hatun Kümbeti, bir anıt mezarı olarak adlandırılır. Günümüzde çoğu kısmı sağlam olan bu yer, 1458’de Karakoyunlular soyundan Büyük Emir Rüstem Bey tarafından annesi Kadem Paşa Hatun adına yaptırılmıştır.

İstanbul Van Uçak Bileti

İstanbul-Van yolculuğu kaç saat sürmektedir?

İstanbul-Van arası yolculuğunuz 2 saat arası sürmektedir.

İstanbul-Van arası hangi havayolları uçuş gerçekleştirmektedir?

İstanbul-Van arası uçuş gerçekleştiren havayolları: Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus Airlines, SunExpress Havayollarıdır.

İstanbul-Van Uçuşu için Hangi Havalimanı Kullanılır?

İstanbul-Van uçuşu için kalkış havalimanı olarak, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı kullanılır.

Van-İstanbul Uçuşu için Hangi Havalimanı Kullanılır?

Van-İstanbul uçak bileti uçuşu için kalkış havalimanı Van Ferit Melen Havalimanı Kullanılabilmektedir. Varış yeriniz tercihinize bağlı olarak İstanbul Yeni Hava Limanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı olarak kullanılır.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

2018 Yılında Açılan İstanbul Yeni Havalimanı, Atatürk Havalimanı kapanması ile İstanbul Avrupa Yakasında bulunan tek havalimanıdır. Kurulduğu alan üzeri 76,5 milyon metrekare alanı kapsamaktadır, içerisinde birçok pist ve tesis ile hizmet vermektedir. İstanbul Havalimanı içerisinde 2 terminal binası ve 6 pist olmak üzere iş merkezi ve otel gibi birçok faal yapıda bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük ve saygın havalimanı olan İstanbul havaalanı birçok havayollarının da aktif uçuş yaptığı havalimanıdır. İstanbul yeni havalimanı şehrin Avrupa Yakası’nda Karadeniz kıyısında ki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında yer almaktadır. İlk uçuşunu 29 Ekim 2018 yılında İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirmiştir. Yılda 200 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanı İGA tarafından işletilmektedir.

İstanbul Airport Otopark Hizmetleri

Havalimanı kapasitesi toplam 40.000 üzeri araç park etme noktasına sahiptir. İstanbul havalimanı kapalı ve açık olmak üzere iki ayrı otopark noktasına sahiptir. Yolcu tercihlerine göre özel araçlarınız ile İstanbul yeni havalimanına ulaşım sağladığınız da dilerseniz vale noktasına araçlarınızı bırakarak havalimanına giriş yapabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri: Havalimanı otopark ücretleri 2021 yılı güncel tarifesi saatlik ve günlük olarak değişmektedir.

İstanbul havalimanı açık otopark ücret tarifesi: saatlik olarak 15-23 TL, Günlük ücreti ise 49 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul havalimanı kapalı otopark ücret tarifesi: saatlik ücreti 18 TL, Günlük ücreti ise 69 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul Havalimanı Aylık (Abonman) Ücreti: Havalimanı aylık araç otopark hizmet fiyatı 488 TL olarak belirlenmiştir.

*Havalimanı otopark ücretleri değişiklik gösterebilir.

İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım

İstanbul havalimanına ulaşım şehrin merkezi noktalarından sağlanmaktadır. Yeni havalimanı servis ulaşımı HAVAİST ile sağlanmaktadır. Her 30 dakika ve 60 dakika olarak tarifeli otobüs duraklarından HAVAİST servisleri ile İstanbul yeni havalimanına ulaşım sağlamanız mümkün. Metro ve Metrobüs ile yeni havalimanına ulaşım sağlanamamakta sadece otobüs ve servisler ile havalimanı ulaşım sağlamanız gerekir. HAVAİST servisleri haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermektedir. Uçak bileti saatinizden öncesinde havalimanı yol güzergâhını hesaplayarak ulaşım sağlamanız yolculuğunuz için faydalı olacaktır.

İstanbul Havalimanı Araç Kiralama

İstanbul havalimanı içerisinde yer alan araç kiralama noktaları havalimanı yolcu giriş katında bulunmaktadır. Havalimanı uçuş önce veya sonrasında bu noktalardan araç kiralamanız mümkün. Online olarak araç kiralamak isterseniz 0 850 303 82 80 çağrı merkezimizi arayarak araç kiralayabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı Duty Free Mağazaları

İstanbul Havalimanı Duty Free İşletmesi, dünyanın en iyi havalimanı anlayışı ile hizmet veriyor. Unifree Dutyfree markasıyla hizmet veren İstanbul havalimanı 100’den fazla marka ve 35 binden fazla ürünü içerisinde barındırıyor. Pek çok ürünü yurt içi ücretlerin altında satın almanız mümkün.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı,

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İstanbul ili Pendik ilçesinde yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı Anadolu Yakasının tek havaalanıdır. Toplam maliyeti 550 milyon dolar sınırlarında maliyet ile inşa edilmiştir. Havalimanı İstanbul’un ikinci havalimanıdır. Havalimanı adını Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen’den almıştır. Konumu itibarı ile en çok uçuş yapılan havaalanları arasındadır. Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen havaalanı yolcu kapasitesi geçtiğimiz yıllar da artarak devam etmiş uluslararası olması niteliğini taşıyan Sabiha Gökçen Havaalanı yerli ve yabancı birçok turiste de ev sahipliği yapmaktadır.

Taksi: Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşım Taksi ile sağlanmaktadır. Uçak bileti saat önceliğinize dikkat ederek olası bir gecikme yaşamamak adına, yol ve sefer saat kontrolünüzü yaparak havaalanına gelebilirsiniz. Havalimanı içerisinde ve çevresinde birçok taksi hizmeti verilmektedir.

Havabüs: İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından şehir merkezi ulaşımı Havabüs ile de sağlanabilir. Uçuşunuz öncesi veya sonrasında yolcuların tercih ettiği bir diğer havaalanı ulaşım aracı olan Havabüs Avrupa Yakası Taksim ve Anadolu Yakası Kadıköy civarı gibi birçok noktadan Havabüs otobüslerini kullanabilirsiniz.

Marmaray: Marmaray kullanımı yapacak yolcuların Avrupa Yakından direk olarak aktarma sağlayabilir. Marmaray ulaşımı sonrası Kadıköy- Kartal metro hattını kullanarak havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Sabiha Gökçen havalimanına şehrin çeşitli noktalarından direk olarak ulaşım sağlamanız mümkün. Avrupa Yakası, Taksim’den direk olarak otobüsler ile havaalanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Anadolu Yakası, Üsküdar, Kadıköy, Pendik gibi birçok noktadan havaalanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro: Yolculuğunuz öncesi veya sonrasında taksi ile kısa bir toplu taşıma sonrası Kartal Metro hattına giderek şehir merkezine bu noktadan aktarma sağlayabilirsiniz. Ulaşım sonrasında Avrupa Yakasına buradan toplu taşıma veya özel araç kullanımı ile ulaşım sağlanabilir.

Havaist: İstanbul Havaalanı ulaşımı için yolcuların hızlı ulaşım sağlamaları amacı ile kullanımına sunulmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanı durağından Havaist araçlarını kullanarak İstanbul Havalimanına ulaşım sağlamanız mümkündür. İstanbul şehri merkezi noktalara kolayca ulaşım sağlanabilir.

Araç Kiralama: Sabiha Gökçen Havalimanı içerisinde araç kiralama noktaları mevcuttur. Uçuşunuz öncesi veya sonrasında araç kiralama noktalarından direk olarak araç kiralayabilirsiniz. Online olarak araç kiralamak isterseniz 0 212 909 96 42 çağrı merkezini arayarak araç kiralama sağlayabilirsiniz.

Van Havalimanı Ulaşım

Van il sınırları içinde bulunan Van Ferit Melen Havalimanı 1943 yılında yapılmıştır, 2009 senesinde uluslararası uçuş ulaşımına açılmış.2012'de uyduyla iniş sistemi ilk defa bu havalimanında kurulmuştur. Van Ferit Melen Havalimanı sivil ve özel uçuşlar için kullanılmaktadır. Van Havalimanı (İATA) kodu: VAN, ICAO kodu: LTCI toplam 1660 metre kare yolcu kullanım alanı mevcuttur.

Van Havalimanı Otopark

Van havalimanı otopark, tercihinize göre kendi aracınızla gidip Van havalimanı otopark alanına uçuşunuz öncesi araçlarınızı bırakabilirsiniz. Otopark araç kapasitesi140 araç olarak belirlenmiş otoparka otomobilinizi bırakabilirsiniz.

Van Havalimanı 2021 Yılı Otopark Ücreti:

Otopark ücretleri tarife, gün ve saat olarak değişiklik göstermektedir.

Otopark kullanım ücreti;

Saatlik: 9,25 TL

Günlük: 26,50 TL

Van Havalimanı Taksi

Van havalimanı taksi, ulaşım ağının en rahat sağlandığı yöntemlerden birisi taksidir. Yolcuların çoğu valiz ve bagaj yükü nedeni ile toplu taşıma yerine taksi tercih etmektedir. Havaalanı içerisinde bulunan taksi duraklarından kesintisiz olarak hizmet sunan Van havalimanı taksi ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Ortalama Ücret: 150 TL

Ortalama Süre: 32 Dk

Otobüs ile Ulaşım

Toplu Taşıma Araçları Yolcuların ekonomik ve düşük fiyatlı olarak çoğu ulaşım aracına göre en çok tercih ettiği ulaşım tiplerinden birisidir. Bu ulaşım araçlarının en yaygın kullanılanı ise Otobüs ile Ulaşımdır. Ferit Melen Havalimanında bulunan duraklardan otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkün.

Ortalama Ücret: 2,50 TL

Ortalama Süre: 50 dk

Havalimanı Servisleri

Havalimanı servisleri HAVAŞ, tercih ederek konforlu ve ekonomik ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanlarının çoğunluk servis kullanım tercihi HAVAŞ’tır.

Ortalama Ücret: 15 TL

Ortalama Süre: 40 Dk

Araç Kiralama

Ortalama Ücret Sınıfı: Esnek ve değişebilen fiyatlardan oluşmaktadır.

Bütçenize uygun araçlar bulabileceğiniz birçok araç kiralama ofisi Van havalimanı içerisinde bulunmaktadır. Kolayca araç kiralayarak rahat bir biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz.