İzmir Şanlıurfa Uçak Bileti – AvantajliSeyahat.com

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
02
Cum
03
Cts
04
Paz
05
Pts
06
Sal
07
Çar
08
Per
09
Cum
10
Cts
11
Paz
12
Pts
13
Sal
14
Çar
15
Per
16
Cum
17
Cts
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Peygamberler şehri olarak da anılan Urfa, Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır ve zengin tarihi 8000 yıl öncesine kadar uzanır. Üstelik hazret-i Âdem ile Havva’nın da bir süre Şanlıurfa’da kaldığı rivayet edilmektedir.

Bazı Arap tarihçilerin fikirlerine göre “Büyük Tufan’dan sonra hazret-i Nuh Peygamber tarafından yeniden kurulan 18 şehirden biri de Urfa’dır. Böylece Şanlıurfa tufandan sonraki ilk yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Kuruluşundan bu yana yüzlerce hikâyeye ve efsaneye konu olan Urfa, bu sayede yılda binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. 

Urfa halkı şehirlerini Fransız askerleriyle kahramanca savaşarak düşman işgalinden kurtardılar ve bu sayede Cumhuriyet Devrinde Urfa, Şanlı unvanını alarak kendi ismini taşıyan ilin merkezi oldu. Bu zengin tarihin olduğu yere, medeniyetlerin beşiği olan şehre gitme planınız varsa ya da yolunuz düşecek olursa, sizler için hazırladığımız Şanlıurfa'da gezilecek yerler listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü)

Şanlıurfa bir medeniyetler şehridir ve aynı zamanda bir inanç turizmi şehridir. Şanlıurfa'da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında şüphesiz ki Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü) olacaktır. Şehirde birçok önemli gezilip görülmesi gereken yer var ama aralarında en ünlüsü Balıklıgöl'dür ve bu göl Şanlıurfa’nın adeta simgesi haline gelmiştir. Hikâyesi ise neredeyse herkes tarafından bilinmektedir ve şu şekildedir: 

Hz. İbrahim çevresindeki putperestliğe karşı mücadele etmeye karar verip mücadelesine başlayınca, o dönemin Kralı Nemrut tarafından yakalanmıştır. Sonrasında şu an gölün olduğu alanda büyük bir ateş yaktırılmış ve Hz. İbrahim yukarıdaki bir tepeden mancılık  ile içine atılmıştır. Tam da o anda Allah tarafından ateşe şu  emir verilmiştir: “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” Bunun üzerine ateş suya dönüşmüş, odunlar ise balığa dönüşmüştür. Günümüzde burayı ziyarete geldiğinizde hem gölün etrafına turlayabiliyor hem de göldeki balıkları besleyebiliyorsunuz.

Eyyüp Peygamber Makamı ve Camisi

Şanlıurfa hem "medeniyetler şehri" hem de “Peygamberler Şehri” olarak bilinmektedir. Hz. Eyüp Peygamber'in hastalığı boyunca içinde kaldığı çile mağarası ve hastalığı esnasında tedavi olduğu bilinen su kuyusu da burada bulunmaktadır. Ayrıca Hz. Eyüp Peygamber'in sırtını dayadığı "sabır taşı" da burada bulunur.

Kuran’da geçen bilgilere göre, Hz. Eyüp Peygamber'in yakalandığı hastalık cüzzamdır ve hanımı ile birlikte Şanlıurfa'nın merkezinde bulunan bir mağarada inzivaya çekilmişlerdir. Amaçları burada çile çekmek Allah’a ibadet etmektir. Sonunda Allah, Hz. Eyüp Peygamberin gösterdiği bu sabır örneği kaşısın da ona şifalı su gönderilir. Bu yüzden Hz. Eyüp Makamı ve Camisi bugün Şanlıurfa'nın merkezindeki inanç turizminin en ünlü ve en çok ziyaret edilen uğrak noktalarından biri olmuştur.

Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami)

Şanlıurfa'nın en ünlü camilerinden biri olan Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami), Balıklı Göl’ün yakınında bulunmaktadır. Bu caminin bulunduğu yer bir medreseyi, bir mezarlığı ve Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yeri de içine almaktadır ve bir küllüye gibi düşünülerek dizayn edilmiştir. Bu cami aslında Bizans Dönemi’nden kalma bir Meryem Ana kilisesiydi ancak Eyyubiler tarafından 1211 tarihinde camiye çevrilmiştir. 

Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Mağara ve Dergâh Cami (Mevlid-i Halil Külliyesi)

Şanlıurfa'da görülmesi gereken önemli yerlerden biri de Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Mağara ve Dergâh Cami (Mevlid-i Halil Külliyesi)'dir. Anlatılanlara göre Kral Nemrut (Balıklıgöl’ün hikâyesindeki kötü kral) Hz. İbrahim Peygamber henüz doğmadan önce bir rüya görmüştür. Bu rüyayı etrafındaki müneccim denilen rüya yorumları ve medyumlara anlattığında ise müneccimler ona rüyasını şu şekilde yorumlar;  Aynı sene içerinde doğacak bir çocuk kralın saltanatına son verecektir. Bunu duyan Nemrut da emrindeki tüm askerlerine o sene içinde doğacak olan bütün erkek çocuklarının öldürülmesini emreder.

Fakat bir mağarada gizlice doğum yapan Hz. İbrahim’in annesi  oğlunu 7 yıl bu mağarada gizler. İşte Şanlıurfa'yı inanç turizminin kalbinin attığı yer denilmesine sebep olan yerlerden birisi de merkezdeki bu mağaradır;  Hz. İbrahim’in doğduğu mağaradır. Ayrıca bu unvanı almasının bir başka ve en önemli nedeni de Hz. Muhammed’in (Sav.) sakalının bir telinin de burada bulunuyor olmasıdır. Ayrıca burada yaşayan halk, bu mağaradan çıkan suyun zemzemden sonra en şifalı su olduğunu düşünüyorlar. 

Şanlıurfa Kalesi

Hz. İbrahim Peygamber’in ateşlere atıldığı tepe olan Dambak Tepesi’nde bulunan Şanlıurfa Kalesi, M.Ö. 2000'lü yıllarda inşa edilmiştir. Kale, herkesçe bilinen ve aşina olunan şehir kalelerinden biridir ancak kale üzerinde bulunan iki taş sütun çok dikkat çekilmektedir. Zira bu iki sütunun Hz. İbrahim Peygamber'in mancınıkla ateşe atılması sırasında kullanılan sütunlar olduğu düşünülüyor.  Kaleye giriş için müze kart geçerlidir ancak pazartesileri günleri kale kapalıdır.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa'da gezilecek yerler arasında şüphesiz Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi de yer almaktadır ve bu müze en az Göbeklitepe kadar görülmeye değerdir. Burada aynı zamanda Göbeklitepe’nin ufak bir modelini de görmeniz mümkündür.

Bu müze Şanlıurfa’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir ve giriş için müze kart geçerlidir. Pazartesi günleri ise kapalıdır.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa'daki en önemli müzelerden biri olan Haleplibahçe Mozaik Müzesi, oldukça önemli ederlere ev sahipliği yapmaktadır. Sonrasında  yapılan birçok arkeolojik kazılar sayesinde görülmüştür ki bu bölgenin altı aslında mozaiklerle dolu Roma villalarıdır. Bu  müzeyi de tam olarak bu noktaya inşa etmişlerdir. 

Buradaki yapılan kazılar sonucunda çıkan mozaikler, dünyanın başka hiçbir yerinde örneği olmayan Savaşçı Amazon Kraliçeleri’nin tasvirlerini barındırmaktadır. Kullanılan malzeme ve teknik ile bu mozaikler, dünyanın en değerli mozaikleri arasında yer almaktadır. Bu müzeye girişler ücretsizdir ve haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Göbeklitepe

Mutlaka duymuşsunuzdur ya da bir yerlerde okumuşsunuzdur, şu son 5-10 yıldır tüm dünya Göbekli Tepe’yi konuşuyor!  Zira buranın keşfi ile insanlık tarihine dair bilinen her şey sıfırlanmıştır. İnsanların inanç sistemlerinin gelişmesinden önce yerleşik hayata geçtiği düşünülmekteydi.

Fakat Göbekli Tepe bünyesinde bulunan 11,500 yıllık ibadethane sayesinde insanların daha göçebeyken inanmaya başladığı görülmüştür. Burası aynı zamanda insanların göçebe yaşamdan yerleşik hayata nasıl geçtiğine dair bilgiler veren birçok bilgi barındırmaktadır. Şanlıurfa’ya gittiğinizde ya da yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

Kümbet Evler, Harran

Harran’ın mimarisindeki en önemli özellik; Mezopotamya’nın  MÖ. 6000’li yıllara dayanan kümbet evleridir. Bu kümbet evler üst üste bindirme yöntemi olan "trullo"yöntemi ile ile inşa edilmiş ve yan yana dizilmiştir. Bu evlerin Avrupa’daki benzerlerini İtalya’nın Alberobello adlı küçük kasabasında göre bilebilirsiniz. Bu konik kubbeli kümbet evlerin en önemli özelliği ise yapı malzemesi olarak ahşap malzemenin kullanılamıyor oluşudur.

Bunun sebebi, kurak bir iklime sahip olan bölgede ağacın bulunmamasıdır ve Harran çevresinde yapı malzemesi olarak tuğlanın bol bulunuyor olmasıdır. Tüm bu sebeplerle kümbet evlerin bu bölgede yaygın olmasını sağlamıştır. Bu evlerin bir diğer büyük özelliği ise yazları serin, kışın da sıcak olabilmesidir. Buraya geldiğinizde evlerden yalnızca bir tanesinin içine girip bu ev ortamını deneyimleyebiliyorsunuz. "Kültür Evi" denilen bu ev Harran Kaymakamlığı’nca restore edilerek ziyarete açılmıştır.

İzmir Şanlıurfa Uçak Bileti

İzmir'den Şanlıurfa'ya gitmek için kara yolu ve hava yolu tercih edebilirsiniz. Ancak karayolu tercih ederseniz çok uzun sürecek ve maddi olarak pahalı olacaktır. Havayolu ettiğinizde daha az maddiyatla gidebilir ve bu sayede kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir Şanlıurfa uçak bileti için avantajlıseyahat.com internet sitemiz üzerinden arama ve satın alım işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede de istediğiniz tarihe daha uygun fiyata kolayca bilet alabilirsiniz. Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen şehirlerden birisi olan Şanlıurfa'ya bu şekilde seyahat edebilirsiniz.

İzmir Şanlıurfa Uçuşu Kaç Saat Sürüyor?

İzmir ve Şanlıurfa arasındaki uçuşların süresi değişmektedir. Aktarmalı ve direkt uçuşlarda seyahat süresi farklı olur. Bu yüzden de uçuş için süreleri değişkenlik gösterir.  Aktarmasız direkt uçuş haftanın sadece belirli günlerinde vardır ve İzmir'den Şanlıurfa'ya direkt uçuş yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. İzmir uçak bileti sorgulaması ile karşılaştırma yaparak bagaj hakkı ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.

Direkt uçuş yapmak isteyen kişiler bu süreler ile ulaşım sağlayabilir. İzmir'den Şanlıurfa'ya aktarmalı uçuşlar ise  direkt uçuştan çok daha uzun sürmektedir.  İzmir Şanlıurfa arası uçak bileti alırken uçuş sürelerini de görmeniz mümkündür. 

İzmir Şanlıurfa Uçuşlarında Hangi Havalimanları Hizmet Veriyor?

İzmir Şanlıurfa uçuşlarında hizmet veren havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Buradan biniş yaparak Şanlıurfa'ya gitmeniz mümkündür. Şanlıurfa'ya varış için kullanılan havalimanı ise Şanlıurfa Güney Anadolu Havalimanı'dır. Şanlıurfa uçak bileti alacak olanlar bu havalimanını tercih eder. Hava yolu firmaları da buraya sıkça uçuş düzenler.

İzmir Şanlıurfa Arası Hangi Hava Yolları Uçuş Gerçekleştiriyor?

İzmir’den Şanlıurfa'ya gitmek isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı hava yolları bulunuyor. Bunlardan en fazla uçuş düzenleyenler Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları oluyor. Ayrıca Anadolu Jet Hava Yolları tarafından da birçok uçuş seferi vardır. İzmir Şanlıurfa uçak bileti ara kapsamında en fazla karşılaşılan hava yolları bunlardır. Uçuşlar aktarmalı ve aktarmasız direkt olmak üzere farklı seçeneklere sahiptir.

İzmir Şanlıurfa Uçak Bileti Seferleri Hangi Sıklıkla Yapılmakta?

İzmir Şanlıurfa uçak bileti seferleri hafta da 7 gün ve günlük  pek çok sefer karşılıklı olarak düzenlenmektedir. Ancak haftanın belirli günlerinde aktarmasız uçuşlar vardır. Şanlıurfa uçak bileti seferleri yaz ve kış aylarında değişiklik gösterebilir. Özellikle yaz aylarınla İzmir Şanlıurfa ucuz uçak bileti satışları daha fazla yapılmaktadır.

Hangi Şehirlerden Şanlıurfa'ya Uçuş Düzenlenmektedir?

Türkiye içerisindeki iller için Şanlıurfa uçak bileti satın almak isterseniz İstanbul Şanlıurfa uçak bileti, İzmir Şanlıurfa uçak bileti, Antalya Şanlıurfa uçak bileti ve Ankara Şanlıurfa uçak bileti olarak direkt ya da aktarmalı uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Diğer tüm şehirlerimizden de aktarmalı olarak Şanlıurfa uçak bileti rezervasyonu yapmanız mümkün olacaktır.

İzmir Şanlıurfa Uçak Bileti Fiyatları

İzmir'den Şanlıurfa'ya olan uçuşlarda bilet fiyatları farklılık gösterebilir. Uçuş tarihine, tercih edilecek olan hava yoluna, aktarmalı ya da aktarmasız uçuş olmasına bağlı farklı İzmir Şanlıurfa uçak bileti fiyatları söz konusudur.

Şanlıurfa Havalimanı Ulaşım

Şanlıurfa Güney Anadolu Havalimanı'ndan şehir merkezine gidebilmek için kolay bir yol bulunmaktadır. Öncelikle bu havalimanına inen tüm uçuşlar için servis düzenlenmektedir. Bu servisler uçağın inişinden 25 dk. Sonra şehir merkezine hareket etmektedir ve 10 liradır. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürer. Bunun dışında herhangi bir toplu taşıma yoktur.

İzmir Havalimanı Ulaşım

İzmir havalimanına gitmek için 200 numaralı Mavişehir-Havalimanı, 202 numaralı Cumhuriyet Meydanı-Havalimanı ve 204 numaralı Bornova Metro-Havalimanı otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaş otobüsleri ise Mavişehir, Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Karabağlar, Gaziemir rotasını takip ederek 24 saat hizmet vermektedir. Son olarak İzmir’in banliyö sistemi diye adlandırılan İZBAN ile de havalimanına ulaşabilirsiniz.