Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Yavru vatan Kıbrıs, Ülkemizin hemen yanı başında etrafı denizlerle çevrili ada kısmından oluşan yer Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti. Ülkelerin içerisinde yer alan Kıbrıs gezilecek yerler listesinde de çokça tercih edilmekte. Ülkemizin bir parçası olan bu ada kenti aynı zamanda tarih, medeniyet ve kültür bakımından oldukça zengin bir konumda bulunmakta. Yeme- içme kültürü ve sosyal anlamda insanların bu sıcak bölge de yaşam sürmesi burada ki gelişmişlik seviyesini de arttırmıştır. Kıbrıs gezilecek yerler bakımından çok geniş bir yapıya sahiptir.

Kıbrıs Görülmesi Gereken Yerler

Kuzey Kıbrıs görülecek yerler ve görülmesi gereken mekânların en başında Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Karpaz olarak inceliyoruz. Kıbrıs’ta neler yapılır? Gibi sorularınızı sizler için yanıtladık.

St.Hılerıon Kalesi, Girne

Efsanevi hikâyelere konu olan Kıbrısın en ünlü ilçeleri arasında bulunan Girne’nin muhteşem yerleri arasında St.Hılerion Kalesi. 700 metre yüksekte bulunan kale Kıbrıs gezilecek yerler arasında yer almakta. Tarihin ilham verici mekânları muhakkak kalelerdir Girne kalesi görülmeye değer muhteşem eserlerin en başında.480 merdiveni bulunan St.Hilerion Kalesi yüksek tepe de bulunması ile geçmiş tarihlerde savunma ve gözetleme alanı olarak kullanılmıştır. St.Hilerion Kalesi ismini içerisinde bulunan kilise de görevli olan bir din adamından almıştır. Kalenin kesin yapım tarihi bilinmezken M.S 11 yüzyılda Bizanslar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Lüzinyan dönemi ilk yılları barınak olarak kullanılan bu yer daha sonraları farklı tadilat ve eklemeler ile gözetleme kulesi ve savunma alanı olarak kullanılmıştır. Girne tarihinin en muhteşem eserleri arasında yer alan St.Hilerion Kalesi, Kıbrıs gezi ziyaretinizde ziyaret edilecek yerler arasında bulunmalı.

Karmi Köyü,

Karmi de gezilecek yerler denilince akla bu doğa harikası yer gelmektedir. İnsanların yaşamaları merkezi yerlerde olmasının yanı sıra burası görülmeye değer yerler arasında. Karmi köyü dışarıdan bakıldığında adeta ağaçlık ve doğa ile bütünleşen küçük yazlık evler şeklinde gözükmekte. Burada yaşayan insanların çoğu İngilizlerden oluşmakta geçmiş dönemlerde adaya geldiklerinde buraya yerleşerek burada yaşam sürdürmeye devam etmişler. Karmi Köyü evleri ağaçlıklar içerisinde hemen kıyı başında yer almakta.

Girne Kalesi

Tarihin çoğu dönemi korsan ve eşkıyalar tarafından sürekli baskınlar ile tahribata uğrayan Girne Kalesi Kıbrıs gezisinde ilk ziyaret mekânı. Kale oluşumu itibari ile yüksek ve taş duvarlar ile örülmüştür. Ada ticari yerler arasında geçit güzergâhı olduğu için sürekli olarak bu kaleler askerler tarafından korunmuştur. Girne'de gezilecek yerler sıralamasında burayı muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Kapalı Maraş, Mağusa

Kıbrıs'ın en güzel manzarası belki de burada yer almakta. 1974 Kıbrıs barış harekâtı ile burası Türkler tarafından ele geçirilmiş ve daha sonrasında burası kullanıma kapatılmıştır. 46 yıl sonrasın da 8 Ekim 2020 tarihin de kademeli olarak tekrar kullanıma açılmıştır. Kıbrıs tatil yapılacak yerler denildiğinde bu yer akıllara gelmekte sizlerde Kıbrıs uçak bileti alarak Kapalı Maraş, Mağusa da keyifli tatil yapabilirsiniz.

Büyük Han, Lefkoşa

KKTC, Lefkoşa başkentinde yer alan Büyük Han 1572-1579 yılları arasında dönemin Kıbrıs Beylerbeyi olan Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı mimari esintilerini yansıtan Büyük han dönemin ve günümüzün de ticaret noktası olmuştur. Geçmişte yurtiçi ve yurtdışı tüccarların uğrak mekânı olmuştur. Günümüzde el sanatları ve el işçiliği tanıtımı ve yaşatılması adına otantik dükkân ve çarşı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Yerli ve yabancı turistler tarafından halen ziyaret edilen bu yeri, Kıbrıs gezinizde mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs Hakkında

Tarihi ve kültürü ile çokça ilginç bilgiyi de içerisinde barındıran Kıbrıs hakkında bilimesi gerekenler. Kıbrıs bir ada ülkesi dışarı bağımlılığı tamamen Türkiye Cumhuriyeti olan Kıbrıs, içerisinde bağımsızdır Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşadır. Kıbrıs hakkında çokça tarihi bilgiye ulaşmak mümkün Lefkoşa Kıbrıs’ın en büyük ve en kalabalık şehridir. Karadeniz kesimimiz de bulunan ada ülkesi resmi dili Türkçe ve para birimi TL ve Euro’dur. Kıbrısın tek kapı komşu ülkesi de Rum cumhuriyetidir. Kıbrıs gezilecek yerleri ve Girne'de gece hayatı ile de çokça hakkında bahsedilmektedir. Kıbrıs bakır ve bronz çağlarını görmüş en zengin ülkeler arasında yer almaktaydı.

Kuzey Kıbrıs’ın Kıyı Şeridi

Kıbrıs Akdeniz’in üçüncü büyük ada ülkesidir. Türkiye’den uzaklığı 65 kilometre mesafesi ile Kuzeyinde yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın kıyı şeridi itibari ile Suriye, Mısır, Lübnan, Yunanistan ülkelerine de mesafesi bulunmaktadır.

Kıbrıs Hakkında İlginç Bilgiler

   Ada ülkesi olan Kıbrıs aynı zamanda dünyada iki tarafı bölünmüş tek devlettir.

     Kıbrıs Türklerden oluşmasına rağmen dil olarak başta Türkçe, İngilizce ve Yunanca konuşulan diller arasındadır.

   Etrafı denizle kaplı olmasına rağmen ada hayatında balıkçılık çok az yapılmaktadır.

     Ülkemizden buraya uçuş yapmak istediğiniz de yurt dışı uçuş seferi olarak güzergah seçimi biletinize eklenmektedir.

    Türkiye’de olan bazı vergi yasaları burada aynı işlevi göstermemektedir.

   İnsanların burada yaşamalarının en temel sebepleri ekonomik olarak turizm etkisi çok büyük kazanç sağlaması olarak görülmektedir.

Kıbrıs Uçak Bileti

Doğu Akdeniz’in en büyük adaları arası olan Kıbrıs, muhteşem plajları ve tatil yapılacak yerleri ile çok popüler. Kıbrıs uçak bileti seyahati ile ulaşımın en kolay ve ekonomi sağlandığı ülkeler arasında yer almakta. Ucuz uçak bileti tercih edenlerin ve ekonomik tatil severlerin keşfetmesi gereken yerler arasında bulunan Kıbrıs uçak bileti kampanyaları ile de yolcuların alternatif güzergâhları arasında.

Kıbrıs Uçak Bileti Kampanya

Türkiye Kıbrıs arasında her gün 175 uçuş gerçekleştirilmekte. Havayollarının uçuş seferlerinin en yoğun olarak yaptığı ülke arasında bulunan “Kıbrıs uçak bileti kampanya” olarak yolcuların ekonomik bilet almasına olanak sağlamaktadır. Aralık ve Ocak aylarında yılın en yüksek fiyatları yansıtılırken Ocak, Kasım ve Haziran ayları en düşük uçak bileti kampanyaları yolcularımıza sunulmaktadır. Erken rezervasyon dönemlerinde ucuza bilet alarak Kıbrıs’a uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Kıbrıs’a Direk Uçuş Gerçekleştirilen Şehirler,

Türkiye’den Kıbrıs’a direk uçuş gerçekleştirilen şehirlerin başında İstanbul gelmektedir. Seyahatiniz için direk uçuş seçmeniz zaman tasarrufunun yanında sizlerin kolay ulaşımı içinde önemlidir. Kıbrıs’a aktarmasız uçuş yapılan şehirler ise, İstanbul Kıbrıs Uçak bileti, Lefkoşa İstanbul Uçak Bileti, İzmir - Lefkoşa Uçak Bileti, Lefkoşa - Ankara Uçak Bileti, Lefkoşa Antalya Uçak Bileti, Adana - Lefkoşa Uçak Bileti, Kıbrıs Adana Uçak Bileti olarak direk uçuş sağlamanız mümkün.

Kıbrıs’a Hangi Hava Yolları Uçuş Gerçekleştiriyor?

Kıbrıs yurt içi uçak bileti seferlerini gerçekleştiren hava yolları, Türk Hava Yolları başta olmak üzere Pegasus, Anadolujet sefer düzenlemektedir.

Kıbrıs’a Ulaşım

Kıbrıs bir ada ülkesi olması sebebi ile buraya ulaşım karayolu ile sağlanamamaktadır. Kıbrıs’a ulaşım günümüz de en çok tercih edilen popüler ulaşım aracı havayolları ile sağlanmaktadır. Ayrıca buraya ulaşım ülkemizden feribot seferleri ile de yapılması mümkündür. Günümüzde Kıbrıs denilince akla ilk olarak tatil ve gezilecek yerler akıllara gelse de ticari faaliyet olarakta gelişmiş bölgeler arasında yer alır.

Kıbrıs’ta Havalimanı mevcut mu?

Kıbrıs havayollarının ayrıcalıklı olarak tercih ettiği ve Türkiye’den günde 172 sefer gerçekleştirilmektedir. Kıbrıs’ta havalimanı mevcuttur.

Ercan Havalimanı,

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti ulaşım ağında en çok tercih edilen ağı uçak seferleridir. Kıbrıs havaalanı olarak tek havalimanı Ercan Havalimanıdır. Havaalanı şehir merkezine yakın konumda bulunmaktadır, Ercan havalimanı Lefkoşa şehir merkezinde yer alır. Ercan Uluslararası havalimanı IATA kodu: ECN, ICAO kodu: LCEN olarak sınıflandırılmaktadır. İsmini 1974 yılında Kıbrıs barış harekâtında hayatını kaybeden Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın soyadından almıştır. Ercan havalimanı ilk uçuş trafiğine 3 Şubat 1975’te başlamıştır. Ercan Uluslararası Havalimanı 2755 metre uzunluğunda çok geniş bir pist alanına sahiptir. Gece ve gündüz olmak üzere tüm uçuşlara kolay olanak sağlamaktadır.

Kıbrıs (KKTC) Ercan Havalimanına Ulaşım,

Ercan havalimanı Lefkoşa şehir merkezinde bulunmaktadır. Merkez’e olan uzaklığı yaklaşık 29 kilometredir. Girne’ye olan uzaklığı ise 44 kilometredir. Ercan havalimanı ulaşım toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır.

Ercan Havalimanı Toplu Taşıma Araçları,

Ercan havalimanı ulaşımın kolay yapılabilmesi adına Kıbrıs Havaalanı Servis Şirketi (KIBHAS) kurulmuştur. KIBHAŞ hizmet verdiği bölgeler şu şekilde, Güzelyurt, GaziMağusa, Girne, Lefkoşa olarak servis hizmeti mevcuttur.

Ercan Havalimanı Araç Kiralama

Kıbrıs Ercan Havalimanı araç kiralama şirketleri havaalanı içerisinde yer almaktadır. Gece ve gündüz olmak üzere kesintisiz hizmet veren araç kiralama şirketleri uçuş önce ve sonrasında sizlerin kolay araç kiralamasına da olanak sağlamaktadır.