Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna çok üzücü bir tarihe sahip bir şehirdir. Saraybosna uçak bileti THY fiyatları oldukça uygundur. Ama Saraybosna'da yapılacak çok aktivite vardır. Bosna savaşı o kadar yeni ki Saraybosna'da yürürken hala birçok açık yara görebilirsiniz. Son yıllarda inşa edilmiş çok modern komplekslerin ve şehirde bulabileceğiniz birçok şarapnel izine sahip tarihi alanların bir karışımı ile başlar.

Ancak sadece bu son savaş kentin tarihine damgasını vurmamıştır. Her zaman kıskanılacak bir kültür karışımına sahip bir yer olmuştur. Osmanlı ve Avusturya-Macaristan egemenliği dönemleri şehrin mimarisinde hala çok belirgindir. Aynı şekilde tarih boyunca çeşitli dinlerin bir arada yaşaması da Saraybosna'nın özelliklerinden biri olmuştur. Size Saraybosna'da gezmeniz gereken yerleri anlatıyoruz, böylece hiçbir tarihi yeri kaçırmazsınız ve ziyaretinizden en iyi şekilde yararlanırsınız.

Başçarşı Bölgesini Dolaşmak

Saraybosna'nın Eski Kenti, 15. yüzyıldan kalma orijinal Osmanlı yapısını koruyarak onu şehrin en büyüleyici kısmı haline getiriyor. Her iki tarafında da birçok dükkân bulunan dar Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşur. Ağırlıklı olarak hediyelik eşya ve el sanatları bulacaksınız, ancak birçok kafe ve restoran da vardır.

Saraybosna Başçarşı Camii

Baščaršija semtinin kalabalığının ortasında çok sessiz bir köşe bulunur. Burayı herkes mahalle adıyla bilse de Havadza Durak Camii'nin avlusudur. Caminin girişinde sütunlu revaklara bakan güllerle dolu bir bahçe bulunur. Saraybosna uygun uçak bileti fırsatlarının kaçırılmaması gerekir. Kaçırmayacağınız bir diğer cami de Gazi Hüsrev Bey Camiidir. Bu, Bosna Hersek'in en büyük camisidir. Meydan eski şehrin ara sokaklara bakan tarafında yer aldığı için herhangi bir kayıp yoktur. 1532 yılında inşa edilmiş ancak 1996 yılında şehir kuşatıldıktan sonra yeniden inşa edilmek zorunda kalmıştır. Güzel desenler ve renklerle dekore edilmiş verandasını ve girişini ziyaret edebilirsiniz.

Saraybosna Latin Köprüsü

Saraybosna'daki en ünlü tarihi olay, Macar tahtının varisi Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand'ın öldürülmesidir. Bosnalı Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip, eşiyle köprüyü geçerken arşidükü köşede vurmuştur. Bu olay, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Sırbistan'a savaş ilan etmesiyle I. Dünya Savaşı'nı başlatmıştır. Latin Köprüsü, 16. yüzyılda inşa edilmiş Saraybosna'nın en eskilerinden biridir. Olaydan sonra, Sırp seçkinlerinin desteğini aldığı için köprünün adı suikastçının onuruna Princip olarak değiştirilmiştir.

Olay anısına bir plaket ve yerinde fotoğraflar ve açıklayıcı bir video ile küçük bir müze vardır. Tarih meraklıları için Saraybosna'da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Saraybosna İmparatorluk Camisi

Ziyaret edilecek bir diğer güzel cami de şehrin en eski camisidir. 1462 yılında Saraybosna'nın kurucusu Isa Bey Ishaković bu ibadethanenin inşasını emretmiştir. Sultan II. Mehmed adına yapılmıştır. Şehirde ilk yerleşimler caminin çevresine kurulmuştur.

Saraybosna Savaş Çocukluğu Müzesi

Bir savaş herkes için zorsa, bir çocuk için nasıl olması gerektiğini hayal edemeyiz. Bu orijinal müze, Bosna savaşında yaşayan küçüklerin hikayelerini anlatıyor. Bunu giyim, oyuncak veya gazete gibi kişisel eşyalar aracılığıyla yapıyor.

Saraybosna Umut Tüneli

Bu, savaşın dehşetini hissetmek için Saraybosna'ya yapılan en büyüleyici ziyaretlerden biridir. Şehrin eteklerinde, havaalanının hemen dışında, sıradan vatandaşlar şehrin kuşatılmış kısmını özgür Bosna topraklarına bağlayan bir tünel inşa etmeye başlamıştır. Bu iki alanı birbirinden ayıran hat ise havalimanı pistidir.

Saraybosna, yaklaşık bir yıldır Sırp güçleri tarafından kuşatılsa da havalimanı pistinin içinden geçen 800 metrelik bu tünelin kazısına başlanmıştır. 4 ay 4 gün makinesiz sürmüştür ve 30 Haziran 1993'te sona ermiştir. Tünele giriş ve çıkış olarak hizmet veren birçok özel evden erişilebilir. Sadece bir buçuk metre genişliğindedir. Yiyecek, ilaç ve yaralıların daha güvenli bir ortamda bakılabilmesi için bir kişinin geçişine izin verecek şekilde yapılmıştır. Bugün tünelin küçük bir bölümünü ve inşaatının ayrıntılarını içeren bir müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Kovacı Mezarlığı

Saraybosna kuşatması, birçok kurbanı sadece şehirlerini savunmaya çalışırken yakalamıştır. Bu mezarlıkta şehrin tarihine damgasını vurmuş kanlı savaşın kurbanlarının yüzlerce mezarı bulunuyor. Büyüklüğünü görmek ve hayatını kaybeden insan sayısını düşünmek şok edicidir. Sessizlik içinde gezinmek Saraybosna'da hatırlanması ve düşünülmesi gereken bir şeydir.

Café Tito'da Bir Boşnak Kahvesi İçmek

Saraybosna'da yapılacak en ilginç şeylerden biri Tito'ya adanmış bir yerde kahve içilmesidir. Diktatörünün ölümü iç savaşı yaratan istikrarsızlığın nedenlerinden biri olduğu için Bosnalılar tarafından büyük bir hayranlıkla anılır. Bu şirin kafede, birçok fotoğraf ve gazete kupürüyle birlikte tüm süslemeler Tito'ya adanmıştır. Ayrıca tipik bakır ve pirinç kahve makineleri ile hazırlanan Bosna kahvesini de tatma fırsatınız olacaktır.

İnat Kuća'nın Hikâyesi

Avusturya-Macaristan, Bosna-Hersek'in kontrolünü ele geçirdiğinde, yeni bir belediye binası için çalışmalar başlamıştır. Görkemli binaları için yeterli alana sahip olmak için bölgedeki birkaç evi yıkmak zorunda kaldılar. Ama bunu engelleyen bir kişi oldu. Bu kişi çok inatçı bir adamdı.

Bu mal sahibi, gerçek değerinden çok daha fazla para için bile onu yıkmayı kararlı bir şekilde reddetti. Uzun bir müzakereden sonra, yetkililerin evini nehrin diğer tarafına taşıması karşılığında araziden vazgeçmeyi kabul etti. Yeniden inşa tamamlandıktan sonra, halk arasında İnat Kuća (feragat evi) olarak adlandırıldı. Şu anda arkasında meraklı bir geçmişi olan bir Bosna restoranıdır.

Saraybosna Hakkında

Saraybosna veya eski adıyla Serajevo, Bosna Hersek’in başkent ve en büyük şehirdir. 2013 nüfus sayımı 405.930 nüfuslu bir nüfusa işaret eder. Bu, 329.672 kişilik bir nüfusu olan 1991 nüfus sayımından bu yana yirmi yıldan fazla bir süre içinde küçük bir artıştır.

Saraybosna, Balkan Yarımadası'nın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilir ve Osmanlılar tarafından 1461 yılında kurulduğundan beri zengin bir tarihe sahiptir. I. Dünya Savaşı'nın tetikleyicisi Arşidük Francisco Fernando'nun suikastı bu şehirde gerçekleşmiştir. Saraybosna, yazları sıcak olan karasal bir iklime sahiptir. Şehir yüksek bir rakımda yer aldığı için soğuk kışlar ve bol kar yağışı da karakteristiktir.

Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna’nın farklı yerlerine uçakla gitme olanağı vardır. Dünyadan ve Türkiye'den çok fazla sayıda insan buraya hava yolunu kullanarak gelebilir. Ülkenin farklı yerlerine ulaşım imkânı sağlamak adına havaalanları bulunur. Bir Saraybosna uygun uçak bileti alarak bu şehre kolaylıkla gelebilirsiniz.

Saraybosna’ya Uçuş Gerçekleştiren Hava Yolları Hangileridir?

Turkish Airlines, Qatar Airways, Austrian Airlines, Saraybosna havayolları, Pegasus Airlines bu şehre uçuşlar gerçekleştirir. Biletinizi aldıktan sonra şehre gittiğinizde İsa'nın Kutsal Katedralini görmeniz tavsiye edilir. Saraybosna'da görülmesi gereken bir diğer temsili yapı ise katedralidir. Bosna-Hersek'in en büyüğüdür.

Avusturya-Macaristan döneminde Neo-Gotik tarzda inşa edilmiştir. Bosna savaşında hasar görmüş ancak onarılmış ve günümüzün en karakteristik yapılarından biridir. Saraybosna bileti satın al için avantajlı seyahat sitesini ziyaret edebilir, uygun bilet fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Saraybosna İstanbul uçak bileti tarih ve saatlerini erken rezervasyon fırsatı ile yakalayabilirsiniz.

Aktarmasız Saraybosna Uçuşu Gerçekleştiren Hava Yolları Hangileridir?

Pegasus Airlines Saraybosna, Turkish Airlines ile aktarmasız olarak bu şehre gelebilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra şehre gittiğinizde Avaz Twist Tower'ın Yükseliş yerini görmenizde tavsiye edilir. 175 metre yüksekliğindeki bu gökdelen Saraybosna'daki en modern ve göz alıcı yapıdır.

Cephesi Malmö'deki Turning Torso kulesi tarzında bükülmüş gibi görünür. Manzaralı bir kafenin olduğu 35. kata çıkabilirsiniz. Hala daha iyi bir perspektif istiyorsanız, 36. katta sadece 1 km erişilebilen bir gözlem güvertesi de vardır. Saraybosna uçak bileti sorgulaması yaparak aktarmalı ve aktarmasız seçeneklerinden birini seçerek uçuş planı yapmanız mümkündür.

Aktarmalı Uçuş Gerçekleştiren Hava Yolları Hangileridir?

Qatar Airways Saraybosna uçak bileti, Austrian Airlines ile aktarmalı olarak bu şehre gelebilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra şehre gittiğinizde Saraybosna Vrelo Bosna parkınıda ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Saraybosna'da yapılacak çok rahatlatıcı bir şey, şehrin eteklerinde bulunan bu parkı ziyaret etmeniz olacaktır. Saraybosna veya Bosna Hersek uçak bileti seçiminizde uçak bileti satın alabileceğiniz alternatif hava yolları Thy, Pegasus ve Anadolu jet havayollarıdır.

İstanbul’dan Saraybosna’ya Direkt Uçuşlar Var mı?

İstanbul’dan Saraybosna’ya uçak bileti direkt uçuşlar vardır. Pegasus Airlines’ten bir uçak bileti alarak kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra şehre gittiğinizde Saraybosna Sebilj Çeşmesini de ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Çeşme eski şehrin girişinde küçük bir meydanda yer alır ve oldukça hareketli bir yerdir. Elbette sık sık kanat çırpan güvercinleri beslemek de burada harika olacaktır. Bu tarihi dokuyu hissetmek için İstanbul Saraybosna şehirlerine uçuş yaparak keşfedebilirsiniz.

İstanbul Saraybosna Bilet Fiyatları Nedir?

Saraybosna uçak biletleri fiyatı birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Bunun için biletinizi alacağınız zaman direkt olarak sormanız tavsiye edilir. Biletinizi aldıktan sonra şehre gittiğinizde Saraybosna Belediye Binasını da ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Saraybosna uçak bileti fiyatları hakkında sorgulama yaparak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca İstanbul uçak bileti sayfasından gideceğiniz destinasyonu seçerek en uygun uçak bileti görüntülemesi yapmanız mümkün olacaktır.

Avusturya-Macaristan egemenliği dönemi Saraybosna'da gerçek mimari mücevherler bırakmıştır. En iyi örnek, aslen 1898'de inşa edilen belediye binasıdır. Çoğu anıt gibi, savaş sırasında yıkılmış ve restore edilmesi gerekmiştir. Özgün tasarım, boyalı kubbeler ve kemerler, vitray pencereler ve fayans duvarlarla güzel iç dekorasyonda bile korunmuştur.

Saraybosna’da Hangi Şehirlere Uçuş Gerçekleştirilmektedir?

Mostar Saraybosna uçak bileti, Travnik, Tuzla, Banja Luka, Bihac gibi şehirlere uçuşlar gerçekleştirilebilir. Biletinizi aldıktan sonra şehre gittiğinizde Saraybosna Sarı Tabyasını da ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Kovacı mezarlığının hemen üzerinde Sarı Burç bulunur. Özellikle günbatımında güzel manzaraya sahip şehrin üzerinde yüksek bir noktadır. Orada panoramik manzaraya eşlik edecek bir içki içebileceğiniz bir bar bulabilirsiniz. Tüm bunları görmek için Almati İstanbul avantajlı uçak bileti fiyatları ile mümkün olacaktır.

Saraybosna Havalimanı

Saraybosna havaalanı, şehir merkezinin güneybatısında, Butmir banliyösünde yer alır. Havalimanı şehirde elverişli bir konumdadır ve M-17 ve M-18 karayollarına yakındır. Her 5 dakikada bir Austrijski Trg durağına (Avusturya Meydanı) giden 103 troleybüsünü ve her 15 dakikada bir Vijećnica durağına (Belediye Binası) giden 31e manuel otobüsünü kullanabilirsiniz.

Saraybosna Havalimanı 1996'da yeniden açılmıştır ve o zamandan beri kullanımını artırarak 2017'de 1 milyon yolcuya ulaşmıştır. Ambargo olmadan, ulusal havayolu şirketi B&H Airlines'ın ihlali Temmuz 2015'te meydana gelen olumsuz bir olaydır.

Saraybosna havalimanı Saraybosna şehir merkezine ne kadar uzaklıktadır? Şehir merkezinden 'Bulevar Meše Selimovića' aracı ile gidebilirsiniz, turist otobüsü ile 25 dakika sürer.

Saraybosna havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe 10 kilometredir. Otobüs biletleri sadece otobüs şoförü tarafından satın alınabilir. Ekipman için ek bir maliyet yoktur. Hangi havayolları Saraybosna Havalimanı'ndan uçuşları gerçekleştiriyor? Saraybosna Türk havayolları, Pegasus Hava Yolları, Eurowings, Norveççe, Hırvatistan Havayolları

Saraybosna Havaalanlarında Ulaşım Olanakları

Toplu taşıma - Otobüs (Saraybosna) şu anda Saraybosna havalimanı ile şehir merkezine direkt otobüs bağlantısını kullanabilirsiniz. Bu otobüs hizmeti, Centrotrans Eurolines tarafından işletilir. Otobüs tarifeleri çoğu havayolunun uçuş rotaları ile örtüşür. Otobüsler haftanın her günü çalışır. Saraybosna havaalanı bölgesine giden otobüsler genellikle saat başı kalkar ve geceleri daha az otobüs vardır.

Diğer bir alternatif ise Bairro Dobrinja Saraybosna havaalanı bölgesine çok yakın olan troleybüs 103 ve 31e'nin kullanılmasıdır. Her iki otobüsle de şehrin eski şehrine (Başçarşı) gidebilirsiniz. Autobús 31e ayrıca Drvenija, Cathedrala ve Latinska ćuprija / Ponte Latina'da durur.  Otobüse binmeden önce biletinizi kontrol etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Dobrinja'daki her iki otobüs durağı da terminalden 10 dakika sürüyor. Saraybosna'da turlar, etkinlikler, turistik yerler ve müzeler için rezervasyon yapın.

Taksi rezervasyon yapın: Stres olmadan doğrudan taksi ile seyahat edin. Web sitesi aracılığıyla Saraybosna havaalanından güvenli ve güvenilir bir taksi rezervasyonu yapın. Taksi şoförü, adınızı taşıyan bir kartel ile Gelenler alanında size şahsen yardımcı olacaktır. Rezervasyon kolaydır ve iptal ücretsizdir. Ayrıca bir kişi için Saraybosna havaalanı taksi turu rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Saraybosna İçin Uçak Bileti Satın Alma

Saraybosna için uçak bileti satın alma işlemini avantajlı seyahat web sitesi aracılığı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Size en uygun tarih ve saat aralıklarını hızlı bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Almati uygun uçak bileti fiyatları gibi konularda bilgi almak için iletişim kanallarımızdan her türlü sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.