Hakkında

Atina’da gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikleri ile göz dolduruyor. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir demokrasi ve özgür düşüncenin doğduğu yer olarak bilinir. Kültür ve sanat şehri olan Atina 7 önemli tepe arasında bulunur.

Geniş bir alana kurulu olan şehirde önemli yerleri görmek, tarihi müzeleri ziyaret etmek ve eşsiz kumsallarda, adalarda dolaşmak için 4-5 günlük zamana ihtiyaç duyulur. Gece hayatının ayrı güzel ve eğlenceli olduğu Atina’da gündüzleri ise daha çok arkeolojik ve tarihi anıtların bulunduğu yerlere ziyaretler yapılır.

Ulaşım Bilgisi

Yunanistan’ın en büyük kenti olan Atina şehri aynı zamanda Yunanistan’ın başkentidir. Atina şehri ismini akıllı tanrıça olarak bilinen Athena'dan almıştır. Antik kent özelliği gösteren Atina, yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşmış günümüzde de hala önemini koruyan kentler içerisinde yer alır. 6-7 bin yıl öncesinden şimdiye kadar yerleşim yeri olarak kullanılan Atina kültür birikimi ve sanatsal özellikleri ile dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler Atina şehrinin büyülü havası eşliğinde geçmişten günümüze yolculuk yaparlar.


Yunanistan toprakları Roma Bizans ve Osmanlı himayesinde bulunduğu için kültürel açıdan zengin bir ülkedir. Atina’da bulunan arkeolojik kalıntılar içerisinde; Akropolis müzesi, Hephaestus tapınağı, Partenon, Olympian Zeus bulunur.


Atina gecesi ve gündüzü ile açık hava müzesi özelliği gösterir. Şehirde bulunan meydanlar, parklar, ulusal bahçeler, tiyatrolar, antik kentler ve sanat müzeleri muhteşem yapıları ile göz dolduruyor.


Atina’da Ne Yenir?

Doğası, kültürü, tarihi ve denizi ile bilinen Atina yemekleri ile de ünlü bir Yunan şehridir. Birbirinden farklı lezzetlere sahip balık ürünleri Yunan müziği eşliğinde oldukça keyifli tüketilir. Atina’da yenilen balıklar son derece taze ve fiyatları da uygundur. Denizin hemen kıyısı olan Pire limanı taze balık tüketmek isteyenlerin gidecekleri ilk duraktır. Bunun dışında tavuk yemekleri de tüketilen besinler içerisindedir.

Atina’da Ne Yapılır?

Atina meydanları ve çarşıları ile uyguna alışveriş yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Bunun dışında yaz aylarında deniz turizmi Atina’da oldukça renkli geçiyor. Doğası ve yürüyüş alanları ile gelen ziyaretçilerin keyifli anlar yaşamasını sağlıyor. Tarihe ilgi duyanların uğrak alanları içerisinde bulunan antik yerler ve müzeler insanların tarihi yolculuk yapmasına imkan tanıyor. Zengin bir kültüre ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Atina şehri bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Atina’da Eğlence Hayatı

Atina’da eğlence hayatı oldukça renkli bir yapıya sahiptir. Özellikle geceleri Rum tavernalarında düzenlenen eğlenceler ve keyifli müzikler özel anlara sahne oluyor. Akdeniz iklimi ve coğrafyasında yer alan Yunanistan yeme içme kültürü ile de Türkiye yakınlık gösterir. Dolayısıyla her iki ülkenin mutfağı birbirine oldukça yakındır. Türkiye’de Atina’ya gidecek olan ziyaretçiler yeme içme konusunda sorun yaşamazlar. Özellikle zeytinyağlı yemekler oldukça çeşitlilik gösterir.

Alışveriş Ve Atina

Atina delinince insanların aklına gelen en keyifli bölümlerden biri de alışveriştir. Çünkü kentte çok fazla mağaza ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Buralardan dilediğiniz gibi çeşit çeşit alışverişler yaparak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Alışveriş için en çok tercih edilen alanlardan biri Ermou Street’tir. Burada bulunan zincir mağazalarda dilediğiniz her ürünü bulabilirsiniz. Monastiraki pazarı ise aksesuarlar ve hediyelik eşya açısından çok fazla seçenek sunuyor. Antika severler için ise Avissinias Meydanı bulunuyor.


Atina’da lüks ve şatafat arayan seyahat severler için ise Kolonaki tercih ediliyor. Bu alanda dilediğiniz gibi gezebilir, dünyaca ünlü markaların ürünlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Sofistike bir anlayışla tasarlanan bu bölge yerli ve yabancı turistlere farklı bir alışveriş deneyimi yaşatıyor.

Gezilecek Yerler

Parthenon Anıtı

Tanrılarına önem veren ve onlar için anıtlar diken Yunan halkı için Athena önemli bir tanrıçadır. Dolayısıyla tanrıça Athena için yapılan Parthenon Anıtı eşsiz manzarası ve mimarisi ile dikkatleri çekiyor. Yüzyıllar boyunca varlığını sürdüren ve günümüze kadar önemini koruyan bu alan şimdilerde de ziyaretçi akınına uğruyor. Akropolis tepesi üzerine inşa edilen bu yapıt Dor mimarisi ile inşa edildi. Klasik Yunan mimarisi hakkında merak edilen ve nasıl bir sanat anlayışı ile inşa edildiğini en iyi şekilde ifade eden yapıtlardan biri olarak varlığını sürdürüyor.

Akropolis Müzesi

Atina ziyareti yapacak olan yerli ve yabancı turistlerin zamandan tasarruf edebilmesi için müze kart çıkarması gerekir. Çünkü Yunan Medeniyetinin tüm kalıntılarını içerisinde barındıran Akropolis müzesi görülmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Doğal aydınlatma malzemelerinin kullanıldığı müzede pek çok önemli eser ve heykel bulunuyor.

Bizans Ve Hristiyan Müzesi

Yunan medeniyeti köklü bir geçmişe sahip olduğu için geçmişten günümüze kalan tüm eserler pek çok müzede sergileniyor. Dolayısıyla Atina’da gezip görülmesi gereken birden fazla müze bulunuyor. Bu müzelerden biri olan Bizans ve Hristiyan Müzesi daha çok Bizans sanatı hakkında bilgi veriyor.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yunan Medeniyetinin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan ulusal arkeoloji Müzesi aynı zamanda dünyanın en iyi müzeleri içerisinde yer buluyor. İçerisinde antik eserler barındıran müze her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Monastiraki Meydanı

Atina'nın en işlek ve en canlı alanlarından biri olan Monastiraki meydanı daha çok alışveriş merkezlerinin olduğu bir alandır. Yunan gençlerinin en çok takıldığı alanlardan biri olan Monastiraki meydanı giyim mağazaları ile de ünlüdür.

Kutsal Havariler Kilisesi

Hristiyanlık dininde Hz İsa’nın yanında bulunan kişilere havari denilir. Dolayısıyla bu dönemde Hz. İsa’nın yanında 12 havari bulunuyor. Atina’daki Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen havariler Kilisesi 11 yüzyılda inşa edilmiştir. Binanın tarihi dokusu, sütunları ve kubbesi oldukça dikkat çekicidir. Atina mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan bu bina günümüzde varlığını sürdürüyor.

Syntagma Meydanı

Anayasa Meydanı olarak da bilinen bu alan daha çok politik binaların olduğu bir yerdir. Burada parlamento binası, lüks oteller, dükkanlar ve ünlü heykeller bulunur.

Ulusal Bahçe

Atina doğal bahçeleri ve parkları ile de renkli bir şehir statüsüne sahiptir. Bu alanlardan biri olan ulusal bahçe şehir merkezinde rahat nefes almak isteyenlerin uğrak alanlarından biridir. İçerisinde çok farklı bitki türlerini barındıran ulusal bahçe geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Burası Yunan kraliçesi Amalia'nın isteği ile kuruldu. Bahçe içerisindeki labirent şeklinde tasarlanan yollar, küçük göller, farklı hayvan türleri, müze, kütüphane ve oyun alanları bulunur.

Lycabettus Tepesi

Atina şehrini en yüksek noktadan seyretmek ve gün batımını izlemek isteyenlerin büyük ilgi duyduğu Lycabettus Tepesinden Ege Denizi eşsiz manzarası ile huzur veriyor.

Saronik Adaları

Yunanistan geçmişte olduğu gibi günümüzde de Adaları ile meşhur bir yerdir. Atina ziyareti sırasında kesinlikle görülmesi gereken alanlardan birisi Saronik Adalarıdır.

Pire

Köklü bir geçmişe sahip olan Pire günümüzde de Liman şehri görevini üstleniyor. Atina’nın hemen güneyinde yer alan bu yer gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Plaka

Plaka Atina’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu nedenle daha çok tarihi ve geleneksel bir yapıya sahiptir. Burada bulunan renkli evler ve çiçekler yerleşim alanına oldukça hale getiriyor. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği alanlardan biridir. Bu nedenle Plaka’da birçok hediyelik eşya dükkanı, restoran, el işçiliği yapılan dükkanlar ve kuyumcu mağazaları bulunur. Cumbalı evlerden dolayı daha çok kasaba havası veriyor. Plaka yerleşim alanı eski olmasından dolayı içerisinde farklı eserlerin bulunduğu müzelerde yer alır.

Zeus Tapınağı

Antik Yunanistan’ın en büyük tapınaklarından biri olan Zeus Tapınağı anıtsal bir yer olmasından dolayı yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Burayı ziyaret edebilmek için giriş ücreti ödemek gerekiyor. Yetişkinlerden 6 avro alınırken öğrencilerden 3 avro alınıyor. Ziyaret saatleri ise 08.00 ve 20.00 saatleri arasındadır. Yapıtın görkemli tutumları zamanla hasarı uğrasa da günümüzde hala varlığını sürdürüyor.

Mora Yarımadası

Atina gezisi planlayanların gidebileceği alanların başında yer alan Mora yarımadası arkeolojik alanları ile dikkatleri çekiyor.

Apollo Sahili

Yumuşak kumları ve tertemiz suyu ile Apollo sahili plajları ile de ünlü bir yerdir. Apollon Plajları mavinin ve yeşilin en güzel tonlarını içerisinde barındırıyor.

Yemek Yenecek Yerler

Türkiye’den Yunanistan’a gitmek isteyen ziyaretçilerin öncelikle vize alması gerekir. Çünkü Yunanistan Avrupa Birliği üyesidir ve schengen vizesi ile ziyaretçi kabul ediyor.


Yunanistan’ın başkenti Atina’ya girecek olan Türk ziyaretçiler yaklaşık bir buçuk saat süren yolculuğun ardından Atina’ya varmış olurlar. İstanbul’un tüm havalimanlarından düzenli olarak her gün uçuşlar düzenleniyor. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 20 dakikadır. Aktarmalı uçuşlar dışında İstanbul’dan direk uçuşlar da bulunur. Atina’ya nasıl gidilir, nereden bilet alınır konusunda merak içerisinde bulunanlar avantajliseyahat.com web sitesinden güvenilir hizmet alabilirler.


Atina Uçak Bileti

En uygun Atina uçak bileti avantajliseyahat.com sitesinden alınır. Günün her saati hizmet sunan siteden kampanyalı biletlerden de yararlanmak mümkündür. Ucuz uçak bileti almak isteyenler sitenin güncel blog sayfasında bulunan ilanları takip ederek Atina seyahatini gerçekleştirmiş olurlar. Ayrıca avantajliseyahat.com sitesinden bilgi almak amacıyla günün her saati hizmet sunan çağrı merkezi temsilcileri ile de irtibata geçmek mümkündür.


Atina seyahatinizi kendi aracınızla da gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla vize aldıktan sonra Atina İstanbul arası olan 1096 kilometrelik alanı yaklaşık 11 saat süreyle tamamlamış olursunuz. Ayrıca İstanbul Esenler otogarından kalkan otobüslerde Atina’ya sefer düzenliyor.


Atina’ya Direk Uçuş Gerçekleştiriliyor Mu?

Yunanistan uçak bileti veya Atina uçak bileti olarak sorgulama yaptığınız da bulunduğunuz il veya ülkelerden uçak bileti karşılaştırması yapmanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra Türkiye Atina uçak bileti ve İstanbul uçak bileti sorgulamaları ile ekranda birçok uçuş seferi ve tarifeli saatleri görebilirsiniz. Direk ve aktarmalı biletlerin yanı sıra seyahatinize uygun olarak aktarmasız şekilde biletleme yapmanız mümkün olacaktır.


Aktarmasız yapılan uçuşlarda zamandan tasarruf etmeniz mümkündür. Bu yüzden İstanbul ya da diğer şehirlerimizden aktarmasız Atina uçuşu gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul Atina uçak bileti ile ya da Ankara Atina uçak bileti alarak direk uçuş sağlayabilirsiniz.


Türkiye’den Atina’ya Uçuş Seferi Hangi Havayolları İle Sağlanmaktadır?

Türkiye’den Atina’ya uçuş seferi gerçekleştiren havayolları olarak başlıca seçenekler şunlardır, Türk hava yolları, Pegasus Airlines, Aegean Airlines ve Lufthansa, Tarom hava yolları gibi popüler firmalar genellikle sefer düzenlemektedir. Ayrıca döneme bağlı olarak Atina Charter uçak bileti kampanyaları da seçili havayolu firmaları tarafından sağlanmaktadır.

Uçak Bileti

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olduğu için para birimi olarak Euro kullanıyor. Bu nedenle Yunanistan’da alışveriş yapmak ve ulaşım imkânlarından yararlanmak amacıyla ziyaretçilerin yanında Euro bulundurması gerekiyor.


Havalimanından Atina şehir merkezine ulaşım konusunda da yine sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü Yunanistan’ın olduğu kadar tüm dünyanın en gözde şehirlerinden biri olan Atina’da ulaşım oldukça gelişmiştir. Bu doğrultudan havaalanına iniş yapan yolcular burada 7/24 hizmet veren taksilerden yardım alabilirler. Aynı şekilde havalimanında bulunan rent a car firmalarından araç kiralayarak konaklayacağınız alana gidip daha sonra bu araçlar yardımıyla şehri gezebilirsiniz.


Atina Hava Limanı Ulaşım

Atina havalimanı olan Elefterios Venizelos havalimanı şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havalimanının yanından geçen metro hattı ile tek yönlü olarak 8 euro ile şehir merkezine varabilirsiniz. Ayrıca özel araç kiralama şansınızda bulunuyor ya da taksi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.


Atina Şehir İçi Ulaşım Sistemi

Avrupa'nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Atina'da organize edilmiş ve gelişmiş bir ulaşım ağı bulunuyor. Şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere metro, tramvay, banliyö trenleri ve otobüsler bulunuyor. Konforlu ve lüks bir şekilde tasarlanan bu araçlar klimalı olduğu için rahat bir yolculuk imkânı tanıyor. Atina'da metro hizmeti veren araçlar mavi, kırmızı ve yeşil renklidir.