Hakkında

Almanya’nın dördüncü en büyük kenti olan Köln gezilecek yerler konusunda da oldukça zenin bir kenttir. Romalılar tarafından kurulmuş olan Köln kenti, zengin tarihi ve kültürü sayesinde adeta müzeler kenti olarak bilinir.

Köln’de tarihten sanata, kültürden gastronomiye, spor aktivitelerinden festivallere kadar birçok şey bulmanız mümkündür. Ayrıca içinde barındırdığı kültür tesisleri de hem yerli hem de yabancı misafirleri için oldukça ilgi çekicidir.

Kentte Ortaçağ döneminden kalma dini yapılan ihtişamı ve Ren nehrinin kıyısında konumlanmış olan tematik cazibe merkezleri ile şüphesiz ki gören herkesi büyüsü altına alıyor.

Almanya’nın önemli kentlerinden birisi olan Köln’ü ziyaret etmek ise oldukça kolaydır. Hemen Köln uçak bileti alarak sizler de kentin büyüleyici atmosferini birebir yaşayabilirsiniz.

Romalıların kurmuş olduğu ve özellikle Ortaçağ dönemine dair birçok izi günümüze karda getirmeyi başarmış olan Köln, gezilecek yerler konusunda da oldukça zengindir. Her adımında Köln kentinin kendisine özgü kültürünü, sanatını ve tarihi geçmişini soluyarak geçmişteki o anlara tanıklık edebilirsiniz. 

Ulaşım Bilgisi

İstanbul – Köln uçak bileti fiyatları her firmada farklı düzeylerde seyredebilir.

Bunun için de biletlerinizi almadan önce firmalar arası karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Köln uçak bileti Pegasus gibi havayolları firmalarından da tercih edebilirsiniz. İstanbul – Köln uçak sefer saatlerine bakarak bilet alabilirsiniz.

İstanbul Köln Uçuşu Kaç Saat Sürer?

İstanbul Köln uçuşu 3 saat 20 dakika sürer. Aktarmasız İstanbul – Köln uçuşu için havayolu şirketini iyi araştırmanız önemlidir.

İstanbul-Köln Uçuşlarında Hangi Havalimanları Hizmet Verir?

İstanbul – Köln uçuşları sırasında kalkış için sadece İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı hizmet verirken Köln’de iniş için ise ağırlıklı olarak Cologne Havalimanı, Koeln Hauptbahnhof Havalimanı, Deutz Railway Station Havalimanı hizmet verir.

İstanbul - Köln Arası Hangi Hava Yolları Aktarmasız Uçuş Gerçekleştirir?

İstanbul – Köln arası günlük direk ya da aktarmalı olan uçuş sayıları çok fazladır. Bununla birlikte İstanbul kalkışlı olarak direk Köln’e uçuş sağlayan hava yolları; Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Air Berlin firmalarıdır.

Almanya’nın yedinci büyük havalimanı olan Cologne Havalimanı, Köln’de bulunur. İstanbul’dan Köln uçak bileti THY uçuşlarının neredeyse hepsi de Cologne Havalimanına varış yapar. Köln merkeze 15 kilometre mesafededir ve ulaşım için stratejik bir konumu vardır. Dolayısıyla da Köln havalimanına ulaşım da Köln’den şehir merkezine ulaşım da kolay ve alternatif seçeneklere sahiptir.

Taksi: Köln havalimanından şehir merkezine taksi ile kolay ve hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi fiyatları ise mesafeye göre değişkenlik gösterecektir. Ancak Köln havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe çok uzun olmadığından genellikle taksi fiyatları aşırı pahalı olmaz.

Tren: Hem ekonomik hem de kolay ulaşım tercihlerinden birisidir. Köln havalimanı binasının sağ tarafından tren istasyonu vardır. Buradan zaman kaybetmeden şehir merkezi yönünde giden trene binebilirsiniz.

Otobüs: Köln’de en çok tercih edilen toplu taşıma aracı trenden sonra otobüslerdir. Ekonomik ve kolay bir yöntem olması sayesinde Cologne Havalimanı çıkışında şehir merkezine yorulmadan ve çok para ödemeden ulaşabilirsiniz.

Otel Servisleri: Köln kentine gelmeden önce bir otelden rezervasyon yaptırdıysanız şunu bilmelisiniz ki; Köln’deki neredeyse tüm otellerin havalimanında servisleri vardır. Rezervasyon yaptırdığınız otele bilgi verdiğinizde iniş yaptığınız saatte otelinizin Shuttle aracı sizi almaya gelir ve otelinize ulaştırır. 

Gezilecek Yerler

Kölner Dom

Köln’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Avrupa halkı ve Hıristiyanlar için büyük önem taşımakla birlikte aynı zamanda önemli hac mekânlarından birisidir. Köln’deki en yüksek ikinci mimari yapıdır ve özellikle Gotik mimarisini başarılı bir şekilde gözler önüne serer.

Altstadt

Kendisine has tarihi cazibesi ile Altstadt; kentin en gözde eski şehirlerinden birisidir. Dar sokakları, geleneksel yapıdaki evleri, bira fabrikaları ile ziyaretçilerin mutlaka gezdiği en uğrak yerlerden birisidir.

Römisch-Germanisches Museum

Köln, müze kentidir. Bu nedenle de Köln denildiği zaman akla gelen gezilecek yerlerden birisi de Römisch-Germanisches Museum olur. Antik kalıntılar ile sınırlandırılmış müzede, kentin geçmişten günümüze kadar günlük ve kültürel özelliklerini öne çıkaran birçok detay bulunuyor.

Museum Ludwig

Modern sanat eserlerine büyük ilginiz var ise o halde Köln’e gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden birisi de Museum Ludwig olmalıdır. Ludwig çiftin bağışları ile kurulmuştur. Müzede pop art çalışmaların yanı sıra aynı zamanda Rus Avangart tablolar da başrolü üstlenen parçalar arasındadır.

Wallraf-Richartz Museum

Köln sanatçılarının tablolarını sergilediği ve kentin sanat kokmasını sağlayan mekanlar arasında Wallraf-Richartz Museum da yer alır. Burada 13.-19 yüzyıllar arasına ait eserler görebilirsiniz. Ayrıca müzede Gotik, Rönesans, Barok ve İzlenimcilik koleksiyonları da büyük ölçüde ilginizi çekecek eserlerdir.

Cologne Central Mosque

Köln kentinde Osmanlı mimarisinin izlerini görmek de mümkündür. Bu izlerden birisi de Klasik Osmanlı mimarisi ile modern tasarımın birleştirildiği Cologne Central Mosque yani Köln Merkez Camii’dir.

17 bin metrekarelik bir alana sahip olan Köln merkez cami içerisinde minare ve dini yapıların yanı sıra aynı zamanda kütüphane ve etkinlik salonları gibi mekânlarda yer alıyor. Köln merkez camii, her eğitim yılı boyunca sergiler sunarken aynı zamanda eğitim faaliyetleri içerisinde de bulunur.