Hakkında

Semerkant, Orta Asya ülkelerinden Özbekistan’ın bir şehridir. Turistik açıdan son derece ilgi çekici ve beğenilen bir yerdir. Tarih boyunca da önemli bir konuma sahip olmuştur. Türkiye’den Özbekistan’a birçok uçuş gerçekleştiriliyor ve bu uçuşlar kapsamında Semerkant seferleri de yer alıyor. 


Semerkant uçak bileti alırken tercih edilebilecek çok sayıda seçenek vardır. Aktarmalı veya aktarmasız uçuşlardan birisi tercih edilerek Semerkant’a gitmek mümkündür. Çeşitli hava yolu şirketleri tarafından bu şehre düzenli olarak uçuşlar yapılıyor. 


En fazla tercih edilen ve bilinen hava yolu şirketleri ise THY ve Özbekistan Hava Yolları’dır. Bu iki şirket tarafından çok sayıda gidiş ve dönüş seferleri yapılır. Türkiye’nin birçok şehrinden kolay bir şekilde Semerkant’a gitmek mümkündür. 


Semerkant, Orta Asya’da yer alan Özbekistan’ın şehirlerinden birisidir. Günümüzdeki önemli sanayi şehirlerinden birisidir. Tarihte de İpek Yolu üzerinde bulunmasından kaynaklı olarak oldukça önemli bir şehir olmuştur. Tarih boyunca Abbasiler, Cengiz Han gibi kültürlerin egemenliğinde yer almıştır. 14. yüzyılda ise Timur İmparatorluğu egemenliğinde başkent olmuştur. 

Özellikle Timur egemenliğinde çok sayıda önemli tarihi ve kültürel eser yapılmıştır. Bu eserlerden bazıları günümüzde sağlamlığını ve mimarisini korumaya devam ediyor. 2001 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınan şehirde, geçmiş kültürü gelenekler ile yaşatılmaya devam ediliyor. 

Semerkant, Özbekistan’ın güneyinde Zeravşan Vadisi’nde yer alır. Şehrin batı ve kuzeybatısında Nevai, doğusunda Tacikistan, kuzeydoğusunda Cizzak, güneyinde ise Kaşkaderya şehirleri bulunuyor. Şehrin genel olarak eski şehir ve yeni şehir olarak adlandırıldığını söylemek mümkündür. 

İstanbul Semerkant uçak bileti fiyatları araştırılarak bilet alınabilir ve bu şehir doyasıya gezilebilir. Eski şehir kısmı tarihi ve kültürü çok iyi yansıtırken yeni şehir kısmı ise günlük hayatı sergiliyor.

Ulaşım Bilgisi

Semerkant hava alanına oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Öncelikle hava alanından şehre gitmek için sürekli aktif olan taksiler, düzenli sefer düzenleyen otobüsler tercih edilebilir. Aynı zamanda şehirde ulaşım için kullanılabilecek metro da vardır. Bu sayede hem şehre hem de şehirden havaalanına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. 


Semerkant İstanbul uçak bileti alan kişiler bu şekilde havaalanına gelerek Türkiye’ye dönüş yapabilir. Şehir içinde minibüsler sabah 06.00 ‘dan akşam 21.00’a kadar havaalanına gitmek için kullanılabilir. Gece yolculuklarında ise taksi kullanmak gerekir. Özbekistan’ın gözde şehirlerinden olan Semerkant’ta havaalanına ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’de ise İstanbul’dan uçağa binerek direkt olarak geliş imkânı vardır.

Semerkant Uçak Bileti Satın Alımı Nasıldır?

Semerkant’a gitmek için bilet alacak olanlar sitemizde bilet araması yapabilir ve istenilen tarihe alım ya da rezervasyon yaptırabilir. https://www.avantajliseyahat.com/ internet sitemizden bu işlemi kolay bir şekilde yaparak Türkiye – Semerkant, Semerkant Türkiye uçak bileti alınabilir. 


Gezilecek Yerler

Semerkant, yüzyıllardır zengin bir kültüre ev sahipliği yapıyor. Tarihi açıdan bakıldığında büyük öneme sahip olan bu şehir turistik açıdan oldukça ilgi çekicidir. Çok sayıda gezilecek yere sahip olmasıyla bilinir. 


Özellikle cami, müze gibi yerler turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer alır. Mimari olarak görkemini gözler önüne seren şehir, hayranlık duyulan yapılara sahiptir. Semerkant uçak bileti fiyatı araştırması yaparak bu şehir için bir bilet alınabilir ve birbirinden güzel yapılar, yerler gezilebilir. Gezilebilecek bazı ilgi çekici yerler ise şunlardır:


Uluğ Bey Medresesi

Uluğ Bey Medresesi, Timur İmparatorluğu’nun dördüncü sultanı olarak bilinen Uluğ Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapımı ise 1417 ve 1420 yılları arasında gerçekleşmiştir. 15. yüzyıl Orta Asya döneminde en önemli eğitim kurumlarından birisi olarak ön plana çıkar. 


Mimari açıdan ele alındığından son derece ihtişamlı ve estetik bir yapısı vardır. Registan Meydanı’nda yer alan medreseye giriş ücretsiz olmakla beraber ziyaret saatleri her gün 09.00 ile 18.00 arasındadır.

Uluğ Bey Rasathanesi

Uluğ Bey Rasathanesi, 1421 yılında yaptırılmış bir rasathanedir. Uluğ bey tarafından inşa ettirilen bir gözlem evi olarak bilinir. Sade bir dış mimariye sahip olmasının yanı sıra görsel olarak iyidir. 30 metrelik bir seksant gözlem aleti olan rasathanede birçok önemli isim çalışmalar yapmıştır. Bunlardan bazıları Ali Kuşçu, Gıyasettin Cemsid ve Bursalı Kadızade Rumi olarak bilinir. Turistik açıdan ziyaret edilebilecek yerlerden birisidir.

Registan Meydanı

Registan Meydanı, şehrin kalbi olarak görülen bir yerdir. Orta Asya’nın görkemli mimari anlayışını yansıtan birçok yapıya sahiptir. Bu mimariyi görmek için gidilebilecek en iyi yerlerden birisidir. Semerkant’a giden kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelir. 


Registan’ın Türkçe anlamı kumlu yer olarak bilinir. Bu meydanda şehrin silüetini oluşturan üç görkemli medrese vardır. Medreseler UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş olan yapılardır. Meydanda medreseler, camiler ve benzeri yapılar yer alır. Kültürel ve mimari anlamda oldukça gelişmiş bir alandır.

Bibi Hanım Cami

Timur’un karısının ismi Bibi Hatun’dur. Bibi Hanım Cami ise karısı adına Timur tarafından yaptırılmıştır. Boyutu bir hayli büyüktür. Aynı zamanda karısı anısına olmasının yanı sıra Hindistan’da kazanmış olduğu zafer için de yaptırılmıştır. 


Göz kamaştırıcı mimarisi ile şehirde gezilecek en iyi yerlerden birisidir. Registan bölgesinin yakınında olması sayesinde yürüyerek gidilebilir ve istenilen saatte ziyarete açıktır. Yapımında çoğunlukla tuğla kullanılmıştır. 

Gür-i Emir Türbesi

Gür-i Emir Türbesi, şehirde bulunan en önemli yapılardan birisidir. Mavi kubbesi ile oldukça dikkat çeker. En önemli yapılardan olmasını sağlayan şey ise Timur Han’ın mezarının bu türbede bulunmasıdır. 


Orta Asya mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olan bu türbe mozaik ve tuğla birleşimini gözler önüne seriyor. Şehre uzaktan bakıldığından dahi bu türbeyi görmek mümkündür. Ziyaret etmek içinse her gün 09.00 ile 19.00 saatleri arasında gidilebilir.

Afrasiyab Müzesi

Afrasiyab Müzesi, şehirde bulunan arkeolojik bir müzedir. Burada sergilenen eserler, şehrin kuzeyinde bulunan Afrasiyab Antik Kenti’nden getirilir. Afrasiyab müzesi, 13. yüzyılda yıkılan kentten kurtarılan eserlerin sergilenmesi için kurulmuştur. 


Turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken etkileyici yerlerden birisidir. Şehir merkezinde bu müzeye gitmek için kullanılabilecek otobüs ve minibüsler vardır. Bu sayede ulaşımı kolaydır ve her gün 09.00 ile 18.00 arasında ziyarete açıktır.

Siyab Bazaar

Siyab Bazaar, kadın üretici ve satıcıların yaygın olduğu bir pazardır. Aynı zamanda buranın adı Kadınlar Pazarı olarak da bilinir. Şehre özgü çok sayıda ürünü burada bulmak mümkündür. Yaklaşık 800 yıldır aynı yerde kurulması ile bilinen Pazar, Bibi Hanım Cami’nin arkasında bulunuyor. 07.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 

Tilla Kari Medresesi

Tilla Kari Medresesi, Registan Meydanı’nın ortasında yer alan üç medreseden bir tanesidir. İsmini, içerisinde yer alan altın işlemelerden alır. İlk olarak medrese olarak inşa edilen mavi kubbeli bu yapı daha sonra cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hatta 17. yüzyılda şehirdeki en büyük cami olma özelliğine sahiptir. 


Cami olarak kullanılması 19. yüzyıla kadar sürmüştür. Registan Meydanı’na giden herkes tarafından mutlaka ziyaret edilen bu yapıya giriş ücretsizdir. Giriş saatleri ise 09.00 ile 18.00 saatleri arasında olacak şekilde belirlenmiştir.

Şirdor Medresesi

Şirdor Medresesi, Registan Meydanı’nda yer alır. Meydanda bulunan üç medreseden birisi olarak bilinir. Uluğ Bey Medresesi’nden 20 yıl sonra inşa edilmiştir ve mimari olarak tamamen onu kopyalamıştır. Yapıda çeşitli figürler yer alır. 


Aslan tarafından avlanan ceylan ve benzeri figürleri vardır. Bundan dolayı bir diğer adı ise Aslanlı Medrese olarak bilinir. Registan Meydanı’na giden kişiler tarafından ziyaret edilebilecek etkileyici bir yerdir. Ücretsiz olarak 09.00 ile 18.00 saatleri arasında girişe açıktır.

Şarap Müzesi

Özbekistan, Rus işgalinde olduğu süreçte üzüm yetiştirme alanında oldukça gelişmiştir. Bu doğrultuda şarap üretiminde de önemli bir merkez haline gelmiştir. Burada Rus şarapları üretilmiş ve ünü yayılmıştır. 


Bu süreç ise Şarap Müzesi’nde sergilenir. Bununla birlikte şarap tadımı yapma imkânı da bulunuyor. Her gün 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu müzeye gitmek için merkezden otobüs veya taksi kullanılabilir.


Yemek Yenecek Yerler

Semerkant şehrine gitmek için oldukça kolay bir şekilde uçak bileti alınabilir. Türk Hava Yolları tarafından Semerkant’a gitmek üzere çok sayıda uçuş düzenleniyor. Türkiye’den uçak bileti alırken THY dışında tercih edilebilecek farklı hava yolu şirketleri de bulunuyor. Bu şirketler tarafından sunulan biletleri alarak hem aktarmalı hem de aktarmasız olarak Semerkant’a gidilebilir. Semerkant Türkiye uçak bileti alarak Türkiye’ye dönüş de yapılabilir. Gidiş ve dönüş biletleri için istenilen hava yolu şirketi tercih edilebilir.


Semerkant’a Uçuş Düzenleyen Hava Yolu Şirketleri Nelerdir?

Semerkant’a gitmek isteyenlerin tercih edebileceği birbirinden farklı hava yolu şirketleri vardır. İlk olarak THY ve Özbekistan Hava Yolları tarafından çok sık sefer düzenlendiğini belirtmek gerekir. Semerkant’a gitmek için ya da Türkiye’ye dönmek için bu şirketler tercih edilebilir. Aynı zamanda Pobeda, Aeroflot, Egypt Air, Air Astana, Lufthansa gibi hava yolu şirketleri de İstanbul – Semerkant ya da Semerkant İstanbul uçak bileti satışı yapıyor.


Semerkant’a Aktarmasız Uçuş Düzenleyen Hava Yolları Hangileridir?

Semerkant’a gitmek isteyenler için aktarmalı ve aktarmasız olarak bilet seçenekleri sunulur. Direkt uçuş sağlayan hava yollarından birisi Türk Hava Yolları’dır. THY tarafından İstanbul’dan Semerkant’a direkt uçuş seferleri düzenleniyor. 


Aynı zamanda Özbekistan Hava Yolları tarafından da Türkiye – Semerkant arasında aktarmasız uçuş yapılıyor. İstanbul Semerkant uçak bileti fiyatları öğrenildikten sonra rezervasyon yaptırılabilir ya da bilet satın alınabilir.


Semerkant’a Aktarmalı Giden Hava Yolları Hangileridir?

THY ve Özbekistan Hava Yolları haricindeki hava yolu şirketleri aktarmalı uçuş sağlar. THY ve Özbekistan Hava Yolları da İstanbul dışındaki şehirlerde aktarmalı uçuş sunar. Aeroflot, Air Astana, Egypt Air, Pobeda gibi hava yollarıyla aktarmalı uçuş yapılabilir. 


Semerkant uçak bileti alımında bu firmalardan alım yaparsanız aktarmalı olduğu bilgisi gösterilir. İstanbul dışındaki şehirlerden yapılacak yolculuklarda her firmada genellikle aktarma yapılır.


Semerkant Uçak Bileti Fiyatları Ne Kadar?

Bilet fiyatları, çeşitli unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Öncelikle hangi şehirden yolculuk yapılacağı bu noktada önemlidir. Aynı zamanda aktarma sayısı da fiyata etki eden unsurlar arasında yer alır. 


Semerkant uçak bileti fiyatı, tercih edilen hava yoluna bağlı olarak da değişiklik gösterir. Bu doğrultuda alım ya da rezervasyon yaptırmadan önce biletlerin incelenmesi gerekir. Farklı hava yollarına ait istenilen tarihteki fiyat bilgilerine sorgulama yaparak kolayca erişilebilir.