Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Şırnak Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Şırnak Güneydoğu Anadolu bölgesinin en uç noktasıdır. Gezilecek yerler ve daha ötesinde Şırnak ilimiz medeniyet beşiğidir. Katip çelebinin seyahat namesinde Şırnak ilimizin Hz.Nuh A.S tufanına kadar dayandığı bilinmektedir. Siirt ilimize komşu olan Şırnak kendine özgü tarihi kültürü yaşayan tarihi yakından izlemesi gereken bir ilimizdir avantajliseyahat.com olarak sizler için Şırnak gezilecek yerleri listeledik.

Kırmızı Medrese

Şırnak’ın, Cizre ilçesinde yer alan Kırmızı Medrese eski zamanların yükseköğretim alanı olarak kullanılmış. Kırmızı Medrese hakkında bilgi olarak, medrese Cizre beyliği döneminde II.Han Şeref Bey tarafından 14.yy da yaptırıldığı bilinmektedir. Kırmızı medresenin en belirgin özelliği açık avlusu ve tuğlalarıdır. Kırmızı tuğladan yapılan bu eser “Medrasa Sur”  adını almıştır. Mihrap özelliği beyaz olan yapı, Camii özelliğine sahiptir. Kızıl Medrese olarakta adlandırılan bu yerin içerisinde ayrıca güney cephesinin ortasında ters kubbeli yapıda Şeyh Ahmed El-Cezeri’nin türbesi bulunmaktadır.

Finik Kalesi ve Surları

Şırnak ili Güçlükonak ilçesinde bulunan Finik kalesi ve surları bir dönem Siirt, Eruh’ta bulunurken 1990 yılı itibari ile Şırnak’a bağlanmıştır. Finik kalesi hakkında bilgi, Kültür Turizm ağının dikkat çekici olan yerleri arasında yer alan Finik kalesi ve surları içerisinde zindan, konut ve derslik olarak bölümlere ayrılmıştır. Bir dönem medrese olarak kullanılmış eser yıllara yorgun düşmüş ve bir o kadar harap olmuştur.

Şırnak, Cizre Kışlası (Hamidiye Kışlası)

Şırnak, Cizre kışlası en bilinen adı ile Hamidiye kışlası Sultan II. Abdulhamidhan dönemin de askeri kışlaya duyulan ihtiyacın karşılanması amacıyla dönemin komutanı Muştafa paşa tarafından yaptırılıyor. Hamidiye Kışlası Cizre kalesinin güneydoğu bölümün de kalmaktadır. Bir dönem aktif olarak hizmet veren yapı daha sonrasında belirli onarımlar görmüştür. Dönem sonrasında dairesel merdiven eklemesi yapılmıştır.

Beyaz Köprü, Uludere

Kemer detayları çarpıcı şekilde öne çıkan Beyaz Köprü, Şırnak ili Uludere ilçesinde yer almaktadır. Kemer oluşumu kesme taşlardan oluşurken diğer kısımları moloz taşlardan yapılmıştır. Tam olarak yapım yılı ve tarihi bilinmemektedir.

Ensari Evi

Şırnak ili Cizre ilçesinde yer alan Ensari evi, tarihi Şırnak evleri adına yaşayan eserler arasındadır. Şırnak’ın tarihi yerleri arasında eski evleri de bulunmaktadır. Taş yapı olarak inşa edilen Ensari evi düzgün kesme taşlar ile düz bir alana kurulmuştur. İçerisinde büyük bir avluya sahip olan bina ayrıca zemin ve üst kat olarak ayrılmış “U” şeklindedir. Şırnak’ta gezilecek yerler olarak burada kısa da olsa mola verebilirsiniz.

 

 

Şırnak Hakkında

Şırnak hakkında, Güneydoğu Anadolu bölgesinin Suriye ve Irak sınırlarına kapı komşusudur. Cudi dağı ve sarp kayalıklardan oluşan dağlık verimli arazileri mevcuttur. Şırnak coğrafi özellikleri Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümün de yer alır. Yüz ölçümü olarak 6.904 kilometredir, toplam nüfusu 490.180’dir.Şırnak iklimi sürekli olarak değişiklik gösterir şehrin genel olarak iklim sınıflandırması sert karasaldır. Şırnak geçmiş dönemde 1990 yılında Siirt’ten ayrılarak il olmuştur. Şırnak şehri nereden gelir? Tarihçilerin en fazla bilinen isim olarak adlandırdığı “Şehri Nuh” kelimesinden geldiği bilinmektedir.

Şırnak Uçak Bileti

Uçak bileti, Şırnak şehrine ulaşımın en kolay yöntemi havacılık olarak uçaklar ile gerçekleşmektedir. Direk ve aktarmalı olarak havayollarının uçuş sağladığı Şırnak havalimanı yılın 12 ayı hizmete açıktır. Karşılıklı olarak seferlerin düzenlendiği havalimanı iç hat ve dış hat uçuşlarına olanak sağlamaktadır.

Enuygun, ucuz İstanbul-Şırnak uçak bileti fiyatları nasıl sunuluyor?

Enuygun, İstanbul-Şırnak uçuşları için arama yaptığınız da seferler otomatik olarak anlık havayolları tarafından avantajliseyahat.com farkı ile sizlere en uygun uçak bileti olarak sunulur.

İstanbul-Şırnak uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

İstanbul-Şırnak uçuşlarında kalkış havalimanı olarak İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı tercih edilir. Varış parkuru olarak Şerafettin Elçi Havalimanı kullanabilirsiniz.

Şırnak uçuşları hangi şehirden direk olarak yapılıyor?

İstanbul-Şırnak, Ankara-Şırnak, İzmir-Şırnak olarak direk uçuşlar sağlanmaktadır.

İstanbul-Şırnak arası uçuş süresi kaç saattir?

İstanbul-Şırnak uçuş süresi havayolu firma ve parkur güzergâhına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak iki şehir arası uçak yolculuğu 1 saat 30 dakikadır.

İstanbul-Şırnak arası hangi hava yolları direkt uçuş düzenliyor?

AnadoluJet, Türk Hava Yolları, İstanbul-Şırnak arası direkt uçuş düzenliyor.

Avantajliseyahat.com İstanbul-Şırnak uçak bileti nasıl alırım?

İstanbul-Şırnak uçak bileti almak için sorgulama ekranına giderek uçak bileti sorgusu yapabilir, satın alabilirsiniz.

Şırnak Ulaşım

Şırnak Ulaşım, karayolu ve havayolları ile ulaşımın sağlanması en kolay seçenekler arasındadır. Şırnak otogar ve havalimanı şehir merkezine yakındır. Ulaşım ağının çeşitli olarak sağlandığı Şırnak merkez bölgesine araç ulaşımı ve toplu taşıma mevcuttur.

Şırnak’ta Havalimanı mevcut mudur?

Şırnak ilinde havalimanı 2013 yılında kurulmuştur. Şerafettin Elçi Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 58.3 kilometredir. Şerafettin Elçi havalimanı kodu: NKT

Şerafettin Elçi Havalimanına hangi hava yolları uçuş gerçekleştiriyor?

Havaalanı uçuş gerçekleştiren firmalar: Anadolujet, Türk Hava Yolları, Ukraine International Airlines, Royal Jordanian.

Toplu Taşıma Araçları;

Şerafettin Elçi Havalimanı toplu taşıma seçenekleri otobüs ve dolmuş olarak mevcuttur. Ekonomik olarak 2,50 TL ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havalimanı Servis;

Şerafettin Elçi Havalimanı ulaşım kolaylığı olarak uçuş kalkış-varış olmak üzere saatlik olarak HAVAŞ servisleri bulunmaktadır. Havalimanı ve şehir merkezi belirli duraklardan ulaşım sağlanabilir.

Havalimanı Araç Kiralama;

Esnek fiyat seçeneklerinin mevcut olduğu havalimanı araç kiralama seçenekleri bulunmaktadır. Şerafettin Elçi havaalanı araç kiralama noktalarından uçuş önce veya sonrasında araç kiralayabilirsiniz. Online seçenekler ile vakit kaybetmek istemeyenler için sistem üzerinden online araç kiralayabilirsiniz.