Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Trabzon gezilecek yerler

Trabzon gezilecek yerler, hırçın dalgaları ve Karadeniz’e yakışan havası ile Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında ilk akla gelenlerden. Karadeniz bölgesinin Samsun’dan sonra ikinci büyük şehri Trabzon ilimizdir. Tarihte ticaret ve liman şehri olarak önemli bir yer edinmiştir. Uzun yıllar göç vermiş olan şehir doğu ve batı olarak yayılarak şehirleşmiştir. Göç vermesinin en önemli etkenleri ise sarp ve engin dağları ile ticari olarak sadece çiftçilik ve tarım alanlarında ilerlemesidir. Son yıllarda doğa ve deniz turizminde çokça ünlenmiştir. Ortadoğu ve Avrupa’da ünü yayılarak artarken emlak satışı konut ve turizm için önemli seviyelerde artış göstermiştir. Doğa turizminde ormanların sık ve çok olması ile kamp ve doğa tatili severlerin ilk tercih ettiği bölgelerden olması ile yaz tatili içinde tercih edilme noktasında sınır komşuları itibari ile karayolu olarak Gürcistan’dan çokça turist ziyaret etmektedir. Aynı zamanda yerli turistler için de kış ve yaz turizminde ilk alternatif sebebi. Tarihi ile ünlenen Sümela Manastırı ve Filmlere konu olan Uzungöl’ü ile çoğu ziyaretçi buraya akın etmektedir. Otel bölgesi olarak son yıllar içerisinde gelişmiş ve lüks dizayna sahip konaklama alanları mevcuttur. Trabzon Osmanlı döneminde yine aynı yapı ile ticaret yollarının birleşim ve köprü noktası olarak önemli bir yer edinmiştir. Trabzon görülmesi gereken yerler veya Trabzon da nereye gidilmeli? Trabzon hakkında tüm konuları kısaca sizler için işledik.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Muhteşem manzarası ve tarihi konusu ile görkemi sizleri büyüleyecek mutlaka Trabzon’a gittiğinizde görülmesi gereken ilk yer burası. Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan bu yer ülkemiz için de en nadide yerler arasındadır. Yapısı itibari ile farklı zamanlarda restorasyonlar görerek turizm ziyaretçilerinin günümüzde halen büyük ilgisine maruz kalmakta. Altındere vadisi içerisinde yer alan yapı 1.150 metre kare deniz seviye yüksekliğine sahiptir. Rum Ortadoks manastır ve Kilisesidir. Meryem ana adına kurulan manastır “Sümela” ismini ise siyah anlamına gelen melastan almıştır. MS 386 tarihinde açıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde müze olarak hizmet veren bu yer taş yapısı itibari ile büyük ilgi görmektedir.

*Sümela Manastırı yaz ve kı olarak giriş saatleri değişmektedir.

Sümela Manastırı Yaz Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00

Sümela Manastırı Kış Ziyaret Saatleri: 08.00-16.00

Sümela Manastırı Altındere Vadisi Milli Parkı içerisinde yer almakta. Karayolu olarak ulaşım araçları ile ziyarete mümkün olan bu yer için dışarıdan yürüyerek ulaşım mümkün değildir.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2021

Sümela Manastırı giriş ücretleri ulaşım aracınızın tipine göre değişiklik göstermektedir. Otomobil, Otobüs, Motosiklet gibi ücret farklılığı göstermekte tam bilet ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. Ücretsiz olarak giriş için Müzekart mevcut ise Sümela manastırı ve Altındere Vadisi Milli Park için ücret ödemeniz gerekmiyor.

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon ilimizin Çaykara ilçesinde bulunan ve turizm alanında en ünlü yetler arasındadır. Yıllık ortalama 400 bin civarı yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmakta özellikle son yıllarda konaklama dağcılık ve doğa turizmi ile çokça adını duyduğumuz yer tam bir turistik tesis olmuş durumda. Trabzon’a 99 km yakınlıkta ve Rize’ye ise 71 km uzaklıktadır. Uzungöl, Kaçkar Dağları ve Soğanlı Dağlarının birleştiği yer alanında kalmaktadır. 1100 metrelik bir rakıma sahip dışarıdan ilk görünüşü baraj şeklini verse de aslında bu yer göldür. Yazın mayıs başlangıcı ile turizm için ziyaret açılır. Uzungöl de yaşam halen devam etmekte köy ikameti toplam 1500’dür. Tabiat parkı ve doğal yaşamın halen sürdürülebilir alanların başında gelmektedir. Ayrıca olta balıkçılığı, doğa turizmi ve dağcılık gibi çeşitli faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Uzungöl tipik Karadeniz iklimine sahiptir. Uzungöl, toplam 1 kilometre ve 500 metre genişliğe sahiptir.

Trabzon Yaylaları

Trabzon yaylaları, havası ve doğa uyumu ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yeşilin uyum sağladığı yaylaları ile de çok ünlüdür. Yayla turizmi ile de oldukça ünlenmiş olan Trabzon yaylaları Şolma Yaylası, Mavura Yaylası, Çakırgöl YaylasıKirazlı Yaylası, Lapazan Yaylası gibi daha bir çok yaylayı da içerisinde barındırmakta. Kampçıların ve yaz turizminde özellikle yabancı turistlerin konaklama için tercih ettiği noktalardan bir tanesidir. Yaz ve Kış çokça yağış alan bu yaylalarda seracılık ve hayvancılık gelişmiş özelliklere sahiptir. Yazın farklı faaliyetler ile de balıkçılık ve konaklama kiralama hizmetleri yerli ve yabancı turistlere yönelik sunulmaktadır.

Trabzon Hakkında

Trabzon hakkında, toplamda 18 ilçesi bulunmaktadır. Trabzon nüfusu 2018 son sayım verilerine göre 807.903’dir. Halkın %56’sı şehir merkezinde yaşarken %44 kesimi ise kırsal alanlarda yaşamaktadır. Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz kısmında yer almaktadır. Şehir kentleşme açısından hızlı ve yaygın olarak kentleşmiştir. Dağlık bölgeleri ve yokuş kesimi ile çokça yağış almaktadır. Şehir iş gücü olarak hayvancılık, tarım ve balıkçılık olarak çok gelişmiştir. Özellikle çay alanında Dünyada markalaşmış olan şehir büyük çay şirketlerince de çok yatırım almıştır. Trabzon alan olarak 4.685 kilometrekare alanı kaplamaktadır. İl topraklarının %22,4’ü yayla  %77,6’sı ise tepelerden oluşmaktadır. İklim Karadeniz’e özgü ılıman iklime sahiptir. Trabzon liman kenti olmasının yanı sıra çay, fındık yaş sebze ve meyve çeşitliliği itibari ile üretici bir konumda bulunmaktadır. Jeolojik yapısı ile yağmur ve nemli bir havaya sahiptir.

Tarihi Turistik Yerler 

Trabzon eski tarihler de pek çok devlete de ev sahipliği yapmıştır. Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu dönemi eyalet merkezi olmuştur. Ortaçağ Rum imparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Kent doğal tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra bir çok yapıyı da iç içe barındırmaktadır.

Trabzon Uçak Bileti

Ucuz Trabzon uçak bileti her mevsim bu şehre gitmek isteyeceğiniz bir nokta olan Trabzon, en uygun uçak bileti ise sonbahar mevsimidir. Yaz ayları ulaşım açısından çok tercih edilmesi sebebi ile fiyatları kış aylarına göre biraz daha fiyat farklılığı göstermektedir. Direk uçuş seferleri ile hem iç hat hem de dış hat uçak bileti olarak ulaşım sağlamanız mümkün. Yolculuğun ve seferlerin eskiye bakış olarak daha hızlı sağlandığı günümüzde en hızlı ulaşım ağı uçak seferleridir. En uygun Trabzon uçak bileti avantajliseyahat.com’da kesintisiz ve güvenilir uçak bileti tercihiniz bu konu da önemli.

Trabzon uçak bileti 

Trabzon ucuz uçak bileti için salı günleri sorgulama yapmanız yolcularımız için avantajlıdır. Uçak bileti rezervasyonları salı günü çoğunlukta satın almama sonucu düşmekte ve bu uçak bileti satın almak isteyenlerin daha fazla bugün içerisinde sorgulama yapmasına da sebep olmaktadır. Avantajlı Seyahat Trabzon Uçak Bileti

Avantajliseyahat.com sizlerin uçak bileti satın almanız da yanı başında uygun ve ucuz uçak bileti web adresimizde mevcut olmasının yanı sıra uçak bileti kampanyaları da güncel blog sayfamızda yayınlanmaktadır. Kampanyaları inceleyerek ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz. Trabzon uçak bileti almak için dilerseniz çağrı merkezimizi arayarak hemen satın alabilirsiniz.

Trabzon Aktarmasız Uçuşlar

Direk uçuş yapmanın aktarmalı uçak bileti almaya göre daha kısa zamandan tasarruf ederek ulaşım sağlamanız sizlerin yararına olabilir iç hatlarda çok fazla aktarma yapmak sizlerin bekleme süresi olarak havalimanında vakit kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden direk olarak Trabzon uçak bileti alarak uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Trabzon uçak bileti alırken aktarma yapmanıza gerek yok. Direk olarak İstanbul Trabzon uçak bileti alarak aktarmasız uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Ankara Trabzon uçak bileti alarak seyahat etmeniz de mümkün. Bunun yanı sıra İzmir Trabzon uçak bileti, Diyarbakır Trabzon uçak bileti, Antalya Trabzon uçak bileti alarak direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Avantajliseyahat.com Trabzon Uçak Bileti Kampanyaları

Avantajliseyahat.com kampanyaları mobil ve web servislerimizde güncellenmekte. Yolcularımızın seyahatlerinde en uygun fiyatlı uçak bileti almaları için sürekli olarak kampanyalarımızı genişletmekteyiz. Avantajliseyahat.com mobil uygulaması ile uçak bileti alırken sizlere özel üyelik kampanyaları ile daha sonra alacağınız uçak bileti için daha ucuz ve kampanyalı uçak bileti fırsatını sizlere sunuyoruz. Mobil uygulamayı indirmek için Google Store ve App Store’den indirmeniz mümkün.

 


Trabzon Ulaşım

Trabzon ulaşım ve seyahat konusunda en çok gelişmiş alternatif imkânlara sahiptir. Toplu taşımanın gelişmiş olması yanı sıra havayolu ile ulaşım ayrıca çokça tercih edilmekte. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin ziyaretleri otobüs ve havayolları ile sağladığı bilinmekte. Karayolları genel müdürlüğü 2019 ve 2021 yılları arasında toplu taşıma ve otomobil ulaşımında en çok tercih edilen karayolu olarak Rize, Trabzon, Ordu illerimizde artış olduğunu veriler ile belirtmektedir. Havayolları ulaşımı için genel itibari ile Trabzon havalimanı tercih edilmektedir. Uçak bileti alarak Trabzon havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs, Feribot olarak kara ve deniz ulaşımı da sağlanmaktadır.

Trabzon Feribot ile Ulaşım

Trabzon iline yılın yaz aylarında İstanbul’dan direk olarak yurt içi feribot seferleri mümkün. Yurt dışı feribot seferleri en çok Gürcistan, Rusya ülkelerine yapılmaktadır. Trabzon limanına ulaşım kent merkezine 1 km’dir. Şehir meydanına buradan ulaşım sağlamak isteyen kişiler taksi ve minibüs ile ulaşım sağlayabilir.

Trabzon Havalimanı Ulaşım

Trabzon havalimanı uluslararası yurt içi ve yurt dışı ulaşımda en çok tercih edilen hava alanları arasındadır. Türkiye uçak bileti olarak satın almaların en yoğun olarak tercih edilen illeri arasında Trabzon şehrimiz tercih edilmekte. Trabzon havalimanı yerli ve yabancı turistlerin de ulaşım ağı açısından en çok tercih edilen havalimanı arasındadır. Rahat ulaşım ve şehir merkezine yakın olması ile yolcularına rahat bir ulaşım imkânı da sağlamakta. Trabzon havalimanı şehir merkezine 5 km’dir. Rize merkeze ise uzaklığı 70 km’dir.

Trabzon’a En Yakın Şehirler

Trabzon yakın olan illerimiz batısında Giresun, Ordu ve Samsun bulunmaktadır. Doğusunda yer alan şehirlerimiz Rize ve Artvin güneyin de ise Bayburt ve Gümüşhane şehirleri yer almaktadır. Alternatif havayolu ulaşımı açısından tercih edebileceğiniz en yakın havalimanı Ordu-Giresun havalimanı ve Artvin Hopa havalimanı bulunmaktadır.

Trabzon Şehir İçi Ulaşım

Trabzon havalimanından şehir içi ulaşım kolay ve hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. Yolcuların havalimanı ulaşımı için HAVAŞ servisleri ulaşımı kolaylaştırmakta. Toplu taşıma otobüs, taksi ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Kent merkezinden direk olarak tarifeli otobüs ve minibüsler ile de havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon HAVAŞ Otobüsleri

Trabzon havalimanı ve şehir içi ulaşımın HAVAŞ otobüsleri ile yapılması mümkündür. HAVAŞ ücretleri kent meydanından havaalanına 10 TL’dir. Ayrıca direk olarak Rize, İyidere ve Derepazarı, Çayeli, Pazar ve Ardeşen, Fındıklı, Arhavi ve Hopa seferleri ile kolayca HAVAŞ Trabzon havalimanına ulaşım sağlayabilir ve bu noktalara seyahat edebilirsiniz.

Trabzon Havalimanı Araç Kiralama

Trabzon havalimanı araç kiralama olarak havaalanı araç kiralama noktalarından uygun araç kiralaması yapabilirsiniz. Seyahat öncesinde mobil olarak Trabzon araç kiralama yapmak için web servislerinden araç kiralama olarak rezervasyonda sağlayabilirsiniz. Ayrıca Trabzon havaalanı içerisinde bulunan araç kiralama katından kolayca rent a car hizmeti alabilirsiniz.