Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Van Gezilecek Yerler

Van gezilecek yerler, tarihin en eski yerleşim yerlerinden olan Van şehri, İnsanı ve doğası ile Türkiye için ayrı bir öneme sahip! Tabiatı ve en önemli eski tarihi yapıları bu şehre olan bağlılığınızı arttıracak. Van gezilecek yerler hakkında avantajliseyahat.com olarak sizlerin en önemli ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken birçok noktayı sırası ile listelerken aynı zaman da Van tarihi hakkında kısaca bilgiler sunduk. Adeta şehir rehberi olan bu rehber Van gezisi hakkında sizleri fazlası ile aydınlatacaktır.

Van Gezi Bölgesi ve Hakkında

Nüfusu 110.000 civarında olan Doğu’nun en sevilen şehirlerinden kabul edilen Van’ın zamanı M.Ö. 5000-3000 yılları arasında yaşanan Kalkolitik döneme kadar uzanır. Bölgede M.Ö. İlk devleti Hurrilerin kurduğu araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Eski zaman ki adı ile başkenti “Tuşba” olan bu bölge, Hurriler sonrası Urartuların eline geçmiştir. Urartuların 612’de Medler tarafından yıkılmasının ardından Van, sırayla Persler, Makedonyalılar ve Partlar’ın hâkimiyetine girmiştir. Tunceli bu bölgede özellikle Roma ve Bizans döneminde doğudan gelebilecek olan Sasanilere karşı önemli bir savunma yeri olma rolü üstlenmiştir. Roma yıkıldıktan sonrasında Bizans’ın yargı sürdüğü an, Hz. Osman A.S bölgeye gelişi ile beraber Müslümanların toprağı olmuştur. Halifelerin ölümünü takiben sırasıyla Emeviler ve Abbasiler tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Ancak 1071 senesinde Türklerin Malazgirt Savaşı ile Anadolu’nu kapılarını açması ile Van, artık Büyük Selçuklu toprağı olmuştur. Daha sonra birçok Türk beyliklerinin de egemenliğinde bulunan Van, 15. Yüzyılda Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından fetih edilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Van Gölü

Halk arasında Van Denizi olarak da anılan görkemli yer Van Gölü, Tatvan ilçesi sınırları içinde yer alır. Nemrut volkanik patlaması ile oluşan kraterde biriken sular ile Van gölü oluşmaya başlamıştır. Tatlı ve tuzlu suyu olan Van Gölü’nün suları sodalı ve tuzludur. 1990’da Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlenen bölge, dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Türkiye’nin de en büyük gölü olan Van Gölü’nde birçok hayvan türü yaşamaktadır. Yerel halk tarafından efsaneleşen söylentiye göre gölde bir canavar yaşadığına inanırken, birçok kişi ise bu hikâyenin turizme karşı ilgi uyandırmak amacı ile uydurulduğunu düşünmektedir. Van Gölü tabiat harikası bir görüntüye sahip olurken kültürel ve tarihsel olarak da zihin açıcıdır. Urartular başkentini gölün şark kıyılarında kurarken, gölde geçmiş medeniyetlere dair birçok kalıntıyı da ortaya çıkartmıştır.

Adır Kilisesi

1305’te inşa edilen manastır daha sonraki yıllarda belirli eklemeler yapılmıştır. Günümüzde büyük bir bölümü tahrip olmuş bu kilise üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda haç planı amaçlandığı ortaya çıkmıştır. Van şehir merkezinde yer alan Adır Kilisesi, Yaylıkaya köyünde yer almaktadır. Sizler de değişik yapılar ve kültürler tanımak istiyorsanız Adır Kilisesini ziyaret edilmesi gereken ilk yer olarak not edin.

Çavuş Kalesi

Aşağı ve Yukarı olmak üzere iki kısmı olan Çavuş kalesi, Bol Dağı eteklerine kurulmuştur. II. Sarduri tarafından M.Ö. 764-734 yılları arasında tamamlanan kale halk arasında “Sardurihinili” olarak da tanınmaktadır. İçerisindeki bulunan hava tapınağı ile benzeri tapınaklardan ayrılmaktadır. Van’ın değerli eserleri arasında olan bu kaleyi yaz aylarında 08.00-19.00, kışın ise 08.00-16.00 saatlerinde haftanın 7 günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Süleyman Han Camii

Tarihi camiler ile kendisine hayran bırakan Van, Süleyman Han Camisi ile de dikkat çekmekte. Minaresinde Osmanlı mimarisinden esintiler olan camii de meydana getirilen kazılar cevabında harimi de ortaya çıkarılmıştır. Van Kalesi’nin hemen yanı başında yer alan bu cami, Van ziyaretinizde mutlaka uğrayacağınız noktalar arasında yer alıyor.

Erciş Kadem Paşa Hatun Kümbeti

Van’ın en ünlü ilçelerinden olan, Erciş’te yer alan Kadem Paşa Hatun Kümbeti, bir anıt mezarı olarak adlandırılır. Günümüzde çoğu kısmı sağlam olan bu yer, 1458’de Karakoyunlular soyundan Büyük Emir Rüstem Bey tarafından annesi Kadem Paşa Hatun adına yaptırılmıştır.

Yedi Kilise

“Warak Wank Manastırı” olarak da bilinen adıyla Yedi Kilise, beşli ve ikili olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kiliseler arasında tarih ve kültürel olarak en eski Aziz Sophia Kilisesidir. 8. Yüzyılda inşa edilen bu yapının bazı kısımları tahrip olmuş olsa da görülmeye değer kıymetli tarihi eserler arasında. Bir öteki kilise ise Aziz John Kilisesi’dir. Gayet ince bir sanat olarak işlenen bu kilise o dönemde yaşamış Hristiyan kültürünün izlerini sunar. Erek Dağı’nın hemen yakınlara inşa edilen bu manastır, Bakraçlı Köyünde bulunmaktadır.

Akdamar Kilisesi

Van gezilecek yerler listemizin yıldızlarından olan Akdamar Kilisesi! Dünyadan bütün inananları kendine çeken Akdamar Kilisesi, mimarisi ile çok dikkat çekmektedir özel taş sütun yapısı ile görülmeye değer. Kilisenin batı ve doğusunda birer adet ve toplamda ise iki adet kapı bulunmaktadır. Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerinin kutsal kitapları olan İncil ve Tevrat’tan alınan bilgilere göre fresklerde kilisenin tabanlarında canlandırılmıştır. Her cephesinde değişik bir olayın canlandırıldığın Akdamar Kilisesi genel kültür niteliğinde hafızanıza kazınabilir bir kültür miras. Zaman zaman tahrip olan kilise yıllara meydan okuyarak ayakta kalmış ve ileri seneler içerisinde restore edilmiştir. Sadece Hristiyanlık değil, Orta Asya’ya ait Türk sanatının da kilisede yer alması, kiliseye ayrıca kozmopolit bir anlam yüklemiştir. Bu eşsiz kiliseyi yazın 08.00-19.00, kış aylarında ise 08.00-16.00 saatleri içerisinde Van, Gevaş ilçesinde haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz.

Van Kedi Ev

Van kedi evi, Van şehrimizin diğer bir popülerliği de Van kedisi ile ünlü olmasından gelmektedir. Ülkemizde ırk nesli korunan hayvanlar sınıfında yer alır. Nesli tükenme tehlikesi altında olan Van Kedilerinin korunması ve gözlenmesi için açılmış bu ev, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi içinde bulunmaktadır. Kedilere özenle bakılan bu evde, erkek ve dişi kediler ayrı ayrı tutulurken, yeni doğan kediler için de ayrılmış bir alan var. Hayvan severlerin Van'a gittiklerinde mutlaka uğraması gereken sıra dışı gezi noktaları arasında yer almakta.

Van Hakkında

Van Hakkında, isminin nereden geldiğine dair birçok rivayet varken, Van Kalesi'ndeki Vank Mabedi isminin Büyük İskender tarafınca şehre verildiği Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesin de yazmaktadır. Van şehrine egemen olmuş topluluklar sırayla Urartular, İskitler, Med ve Perslerdir. Bu toplulukların egemenliğinden sonra Türk egemenliğine giren Van, yıllar boyu Türk egemenliğinde kalmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında Ermeniler tarafından isyanlar çıkartılmış, halk kışkırtılmıştır. İsyanlar sonucu 1915 yılında Ruslar Van'ı işgal etmiştir. 1918'in Nisan ayına kadar işgal altında kalan Van yakılıp yıkılmasıyla tamamen bir harabeye dönüşmesiyle son bulmuş, Van bu işgal sonrası yeniden Türk topraklarına katılmıştır. Şehirden geriye pek bir şey kalmamasına karşın halk hızlıca tahrip olan alanları düzeltmiştir. Daha sonrasında artan nüfus ve gelişen ekonomi Van için büyük katkılar sağlamıştır.

Van İklimi ve Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Van da karasal iklim görülmektedir. Kışları uzun ve soğuk olurken, yazları ise kısa ve sıcak bir iklim oluşmaktadır. Yağışlar yıllık ortalama 370 mm ve 570 mm arasında değişim gösterirken, en çok yağış kışın görülmektedir. Bölge zengin ormanlık alanlara sahip olurken bu ormanlık alanların üst sınırı ise son derece yüksektir. Van şehrinin sadece %23'lük bir alanın da tarım yapılmaktadır.

Van Uçak Bileti

Van uçak bileti fiyatları promosyon ve business uçak bileti olarak sınıflandırılmaktadır. Havayolu firmaları ile yılın belirli zamanlarında yolcularımıza Van uçak bileti kampanyalarını avantajliseyahat.com olarak sizlere sunuyoruz. Bu kampanyalardan yararlanarak Ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz. Gitmek istediğiniz tarihe göre bilet seçimi yapma hakkına sahipsiniz ve bu işlemleri web adresimizden kolayca sağlayabilirsiniz. En uygun Van uçak bileti almak isterseniz havayolları ile oluşturduğumuz kampanyalardan haberdar olmak için avantajliseyahat.com üyelik kaydı yaparak mail ya da SMS ile fırsat ve indirimlerden kolayca haberdar olursunuz.

İstanbul-Van yolculuğu kaç saat sürmektedir?

İstanbul-Van arası yolculuğunuz 2 saat arası sürmektedir.

İstanbul-Van arası hangi havayolları uçuş gerçekleştirmektedir?

İstanbul-Van arası uçuş gerçekleştiren havayolları: Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus Airlines, SunExpress Havayollarıdır.

İstanbul-Van Uçuşu için Hangi Havalimanı Kullanılır?

İstanbul-Van uçuşu için kalkış havalimanı olarak, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı kullanılır.

Van-İstanbul Uçuşu için Hangi Havalimanı Kullanılır?

Van-İstanbul uçuşu için kalkış havalimanı Van Ferit Melen Havalimanı Kullanılabilmektedir. Varış yeriniz tercihinize bağlı olarak İstanbul Yeni Hava Limanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı olarak kullanılır.

Van Ulaşım

Van Ulaşım, Van il sınırları içinde bulunan Van Ferit Melen Havalimanı 1943 yılında yapılmıştır, 2009 senesinde uluslararası uçuş ulaşımına açılmış.2012'de uyduyla iniş sistemi ilk defa bu havalimanında kurulmuştur. Van Ferit Melen Havalimanı sivil ve özel uçuşlar için kullanılmaktadır. Van Havalimanı (İATA) kodu: VAN, ICAO kodu: LTCI toplam 1660 metre kare yolcu kullanım alanı mevcuttur.

Van Havalimanı Otopark ve Ulaşım

Van havalimanı otopark, tercihinize göre kendi aracınızla gidip Van havalimanı otopark alanına uçuşunuz öncesi araçlarınızı bırakabilirsiniz. Otopark araç kapasitesi140 araç olarak belirlenmiş otoparka otomobilinizi bırakabilirsiniz.

Van Havalimanı 2021 Yılı Otopark Ücreti:

Otopark ücretleri tarife, gün ve saat olarak değişiklik göstermektedir.

Otopark kullanım ücreti;

Saatlik: 9,25 TL

Günlük: 26,50 TL

Van Havalimanı Taksi

Van havalimanı taksi, ulaşım ağının en rahat sağlandığı yöntemlerden birisi taksidir. Yolcuların çoğu valiz ve bagaj yükü nedeni ile toplu taşıma yerine taksi tercih etmektedir. Havaalanı içerisinde bulunan taksi duraklarından kesintisiz olarak hizmet sunan Van havalimanı taksi ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Ortalama Ücret: 150 TL

Ortalama Süre: 32 Dk

Otobüs ile Ulaşım

Toplu Taşıma Araçları Yolcuların ekonomik ve düşük fiyatlı olarak çoğu ulaşım aracına göre en çok tercih ettiği ulaşım tiplerinden birisidir. Bu ulaşım araçlarının en yaygın kullanılanı ise Otobüs ile Ulaşımdır. Ferit Melen Havalimanında bulunan duraklardan otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkün.

Ortalama Ücret: 2,50 TL

Ortalama Süre: 50 dk

Havalimanı Servisleri

Havalimanı servisleri HAVAŞ, tercih ederek konforlu ve ekonomik ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanlarının çoğunluk servis kullanım tercihi HAVAŞ’tır.

Ortalama Ücret: 15 TL

Ortalama Süre: 40 Dk

Araç Kiralama

Ortalama Ücret Sınıfı: Esnek ve değişebilen fiyatlardan oluşmaktadır.

Bütçenize uygun araçlar bulabileceğiniz birçok araç kiralama ofisi Van havalimanı içerisinde bulunmaktadır. Kolayca araç kiralayarak rahat bir biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz.